Gazprom ma za mało gazu? | Ukraina o krok bliżej finału reformy gazowej

:Gazprom zmniejsza eksport i…kupi gaz. Czy Rosjanom zaczyna brakować surowca?

:Ukraińcy wydzielili z Ukrtransgazu spółkę, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie magazynami gazu.

:Amerykanie zagłosują w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Służby bezpieczeństwa ostrzegają przed ryzykiem ingerencji z Rosji i nie tylko.

Gazprom ma za mało gazu?

Gazprom zmniejsza eksport i…kupi gaz. Czy Rosjanom zaczyna brakować surowca?

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Gazprom zmniejszył wydobycie gazu w październiku w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 roku o 2 procent do 43,8 mld m sześc. Spadek wydobycia przełożył się na eksport zmniejszony rok do roku o 6,3 procent.

 

Kommiersant sugeruje, że nie chodzi o oszczędności na podatku od wydobycia. Według Jurija Borsukowa z tej rosyjskiej gazety powodem może być niewydolność wydobywcza Gazpromu, która sprawia, że wzrost zapotrzebowania na rynku krajowym w wyniku rozpoczęcia sezonu grzewczego zmusza go do ograniczenia eksportu gazu za granicę. Nie można jednak zweryfikować tej tezy, bo od 2015 roku Gazprom nie publikuje statystyk wydobycia.

O niedoborach gazu mogą jednak świadczyć decyzje rosyjskiej firmy, która chce rozpocząć wydobycie ze złoża Charasewskoje w 2019 roku, choć z punktu widzenia ambitnego programu inwestycyjnego w związku z projektami gazociągów Nord Stream 2, Turkish Stream i Siła Syberii, bezpieczniej byłoby je odłożyć na czas po 2020 roku. Gazprom zamierza także wrócić do zakupów gazu w Turkmenistanie.

 

Ukraina o krok bliżej finału reformy gazowej

Ukraińcy wydzielili z Ukrtransgazu spółkę, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie magazynami gazu.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

Państwowy Ukrtransgaz stworzył spółkę-córkę Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy (Operator of Ukrainian Gas Storage Facilities – OUGSF). To element procesu rozdziału właścicielskiego (unbundling) w ramach reformy gazowej w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej. Ukraina wdraża go jako członek Wspólnoty Energetycznej. Reforma jest jednym z warunków utrzymania pomocy finansowej instytucji zachodnich.

– Stworzenie OUGSF to kolejny krok ku udanej finalizacji procesu rozdziału właścicielskiego, którego skutkiem ma być wyłączenie operatorów systemu przesyłowego gazu i magazynów gazu z Ukrtransgazu po zakończeniu obecnego kontraktu przesyłowego z rosyjskim Gazpromem. Obecnie magazyny są zarządzane przez departamenty gazociągowe Kyivtransgaz, Lvivtransgaz, Prykarpattyatransgaz i Kharkivtransgaz, które są filiami Ukrtransgazu odpowiedzialnymi głównie za przesył gazu. Co ciekawe, w Ługańsku znajduje się kolejna spółka zarządzająca magazynami, ale znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich okupujących Donbas.

– Nowy operator stanie się wyłącznym centrum kontroli nad magazynami gazu i zapewni ich autonomiczną pracę – powiedział Andrij Chomenko pełniący obowiązki prezesa Ukrtransgazu. Spółka-córka OUGSF ma doprowadzić do konsolidacji aktywów i pracowników w celu przygotowania się do pracy operatorskiej. Rozpocznie pracę 1 stycznia 2019 roku jako podmiot pod kontrolą Ukrtransgazu, bez własnej osobowości prawnej. Potem ruszą pracę na rzecz przeniesienia 1700 pracowników do nowej spółki.

Ukraińcy powołają także operatora gazociągów przesyłowych Magistralne Gazoprowody Ukrainy, który ma niezależnie zarządzać systemem przesyłowym nad Dnieprem. Władze Ukrainy chcą wpuścić do spółki kapitał zachodni, który pozwoli na modernizację sieci przesyłowej.

 

Wybory w USA. Służby liczą się z ingerencją Rosji

Amerykanie zagłosują w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Służby bezpieczeństwa ostrzegają przed ryzykiem ingerencji z Rosji i nie tylko.

FBI/Wojciech Jakóbik

 

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departament Sprawiedliwości, Dyrektor Wywiadu Narodowego i Federalne Biuro Śledcze w porozumieniu z aktorami federalnymi, stanowymi, lokalnymi i prywatnymi przygotowują się do wyborów parlamentarnych i samorządowych w USA zaplanowanych na 6 listopada.

Sondaże zapowiadają utratę większości w Izbie Reprezentantów przez Partię Republikańską. Służby liczą się z możliwością ingerencji w proces wyborczy z zagranicy, w tym z Rosji, którą wymieniają z nazwy w komunikacie.- Amerykanie powinni być świadomi, że aktorzy zagraniczni, szczególnie Rosja, nadal próbują wpłynąć na sentyment opinii publicznej i percepcję wyborców poprzez działania, które mają siać niezgodę – informują służby w komunikacie. – USA nie będą tolerować zagranicznej ingerencji Rosji, Chin, Iranu, czy innych narodów, w nasze wybory – podają.

Wspomniane instytucje apelują do społeczeństwa obywatelskiego o walkę z fałszywymi informacjami oraz propagandą w mediach społecznościowych. – Społeczeństwo amerykańskie może mitygować te działania przez doinformowanie, zgłaszanie podejrzanej aktywności i czujną konsumpcję informacji – przypominają.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s