Chiny i Rosja nadal bez umowy o alternatywie do SWIFT | Nord Stream 2: Niemcy chcą budować, Polska i Ukraina – blokować

Baltic Pipe a Nord Stream

:Podczas posiedzenia międzyrządowego Chiny-Rosja padł temat wykorzystania walut narodowych w transakcjach, który pozwoliłby ominąć SWIFT, na który mają wpływ Amerykanie. Podpis pod umową o powołaniu takiego systemu został jednak odłożony w czasie.

:Niemcy uznają za właściwą i konieczną realizację projektu Nord Stream 2 – powiedział minister gospodarki i energii RFN Peter Altmeier. Polski ambasador na Ukrainie uznał, że w interesie jego kraju jest zatrzymanie inwestycji.

Chiny i Rosja nadal bez umowy o alternatywie do SWIFT

Podczas posiedzenia międzyrządowego Chiny-Rosja padł temat wykorzystania walut narodowych w transakcjach, który pozwoliłby ominąć SWIFT, na który mają wpływ Amerykanie. Podpis pod umową o powołaniu takiego systemu został jednak odłożony w czasie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Chiny i Rosja rozmawiają o ominięciu SWIFT ze względu na kolejne sankcje wprowadzane przez USA i wykluczające kraje jak Iran z tego systemu bankowego. Pomimo spekulacji na temat podpisania umowy w tej sprawie, na spotkaniu międzyrządowym z 7 listopada nie doszło do jej podpisania.

Kommiersant przekonuje jednak, że umowa o zwiększeniu ilości transakcji z użyciem juana i rubla została już naszkicowana i ma zostać podpisana do końca 2018 roku. Pierwsze transakcje tego typu zostały zawarte w sektorze naftowym obu krajów. Układ ma uwzględniać także wykorzystanie chińskiego systemu alternatywnego do SWIFT.

 

Nord Stream 2: Niemcy chcą budować, Polska i Ukraina – blokować

Niemcy uznają za właściwą i konieczną realizację projektu Nord Stream 2 – powiedział minister gospodarki i energii RFN Peter Altmeier. Polski ambasador na Ukrainie uznał, że w interesie jego kraju jest zatrzymanie inwestycji.

RIA Novosti/UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

– Uznajemy za właściwą i konieczną realizację Nord Stream 2, ale wierzymy także, że w żywotnym interesie Ukrainy jest utrzymanie roli kraju tranzytowego w przyszłości i to powinien się także stać interes Niemiec oraz Europy – powiedział niemiecki minister podczas 11-tej Niemiecko-Rosyjskiej Konferencji Surowcowej w Poczdamie.

Zdaniem Ambasadora RP na Ukrainie Jana Piekło w interesie Warszawy i Kijowa jest zablokowanie inwestycji. – Teraz mamy problem Nord Stream 2. W interesie Ukrainy, Polski i innych krajów jest niedopuszczenie do realizacji projektu – powiedział na konferencji w Kijowie.

Tymczasem 8 listopada w Polsce będzie sekretarz energii USA Rick Perry. Jednym z tematów rozmów będzie sporny projekt Nord Stream 2. To gazociąg z Rosji do Niemiec, który ma być gotowy do końca 2019 roku i pozwolić na zwiększenie dostaw gazu z pominięciem Ukrainy. Krytycy obawiają się, że będzie narzędziem nacisków na Kijów i spetryfikuje rynek gazu w regionie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s