:Sekretarz energii USA Rick Perry na spotkaniu z ministrem energii RP Krzysztofem Tchórzewskim powiedział, że amerykański gaz skroplony może być odpowiedzią na polskie obawy przed spornym projektem gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

:10 i 11 listopada odbędzie się szczyt kartelu naftowego OPEC. Jego uczestnicy rozważą nową interwencję na rynku ropy wobec spadku cen baryłki. Tymczasem Arabia Saudyjska przygotowuje się na ryzyko rozpadu kartelu. Alternatywą może być współpraca z Rosją.

Perry grozi sankcjami wobec Nord Stream 2 i oferuje LNG z USA

Sekretarz energii USA Rick Perry na spotkaniu z ministrem energii RP Krzysztofem Tchórzewskim powiedział, że amerykański gaz skroplony może być odpowiedzią na polskie obawy przed spornym projektem gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

Polska Agencja Prasowa/Reuters/Wojciech Jakóbik

Perry ocenił, że bezpieczeństwo energetyczne państw wymaga dywersyfikacji dostaw np. gazu, czy zdywersyfikowanej struktury państw, z których pochodzą dostawy. „To dlatego sprzeciwiamy się (USA – PAP) projektowi Nord Stream 2, który zwiększałby jeszcze bardziej niebezpieczne uzależnienie wielu krajów europejskich od Rosji” – zaznaczył.

Perry zadeklarował, że USA nie wspierają tego projektu, dlatego też wspierają wysiłki m.in. Polski w dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa. Cytowany przez Reutersa zapewnił, że USA rezerwują sobie możliwość wprowadzenie sankcji wobec projektu Nord Stream 2. – Nie widziałem sygnałów o tym, byśmy kiedykolwiek wsparli Nord Stream 2, a sankcje to opcja, którą prezydent cały czas ma pod ręką – powiedział polityk.

„Jestem przekonany, że amerykańskie LNG może zapewnić dodatkową opcję, jeśli chodzi o unijne cele, by dywersyfikować dostawy. Jesteśmy przygotowani, by być konkurencyjnym, wiarygodnym i przejrzystym dostawcą” – zapewnił.

Sekretarz dodał, że w 2017 roku USA po raz pierwszy od 1957 roku stały się eksporterem netto gazu ziemnego. „Jesteśmy w stanie rocznie zapewnić 112 mld metrów sześciennych (gazu – PAP)” – zaznaczył.

8 listopada w obecności sekretarza Perryego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę długoterminową na 24-letnie dostawy LNG z USA od firmy Cheniere Energy. Kontrakt opiewa na dostawy 0,52 mln ton LNG (0,7 mld m sześc. po regazyfikacji) w latach 2019-2022 i ok. 29 mln ton (ok. 39 mld m sześc.) w latach 2023-2042.

 

Rozpad OPEC?

10 i 11 listopada odbędzie się szczyt kartelu naftowego OPEC. Jego uczestnicy rozważą nową interwencję na rynku ropy wobec spadku cen baryłki. Tymczasem Arabia Saudyjska przygotowuje się na ryzyko rozpadu kartelu. Alternatywą może być współpraca z Rosją.

Wall Street Journal/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Wall Street Journal podaje, że centrum badawcze finansowane przez Arabię Saudyjską analizuje ryzyko rozpadu OPEC. W zależności od wyników badania ma przygotować rekomendację odpowiednich środków zaradczych.

Rozmówcy WSJ przekonują, że badanie zostało zamówione ze względu na obawy Arabii o to, że siła kartelu na rynku będzie spadać ze względu na spadek zapotrzebowania na ten surowiec i rosnącą rolę nowych dostawców, jak Stany Zjednoczone.

Źródła gazety przekonują, że Arabia Saudyjska zastanawia się nad alternatywą do OPEC w postaci długoterminowej współpracy z Rosją, która nie należy do kartelu, ale współpracuje z nim przy porozumieniu naftowym o skoordynowanej redukcji wydobycia ropy w celu podniesienia jej ceny.

Pomimo tej współpracy i powrotu sankcji USA wobec Iranu cena baryłki systematycznie spada. Prezydent USA Donald Trump wezwał kraje OPEC do obniżenia ceny paliwa. Oskarżył kartel o manipulację rynkową.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s