Walka o suwerenność nigdy się nie kończy. Komentarz dla Radio Warszawa

„Walka o suwerenność nigdy się nie kończy, tak jak polityka nigdy się nie kończy i nasz kraj będzie musiał nadal zabiegać o tę niezależność energetyczną. Ale kolejne elementy układanki są dokładane i to, co się stało pod okiem pana prezydenta i sekretarza energii USA to jest kolejny pozytywny element” – mówił w poranku „Siódma 9” Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem skomentował wczorajsze zawarcie umowy z USA na dostawy LNG, a także odniósł się szerzej do sytuacji energetycznej Polski.

„Myślę, że historia przerw dostaw gazu i ograniczania dostaw gazu przez rosyjski Gazprom, których było co najmniej 7 w ostatnich kilku latach, dowodzi, że ten dostawca nie jest godzien zaufania. Kontrakt jamalski jest najdroższy ze wszystkiego, co mamy na rynku (…) Alternatywy są ciekawe, jest ich coraz więcej. Nie tylko gaz skroplony z USA. Można go sprowadzać z różnych kierunków” – zaznaczył Jakóbik.

Jak może wyglądać energetyczna przyszłość Polski?

„Na pewno tej suwerenności w stu procentach nigdy nie będziemy mieli, bo zawsze coś się zmieni, coś się stanie. Ale w 2022 r. może dojść do pewnej rewolucji kontraktowej. Zakończy się kontrakt jamalski. Polski rząd deklaruje, że nie chce go przedłużać, a raczej rozważa podpisanie nowego, całkiem innego kontraktu z Rosjanami. To będą już całkiem inne warunku, bo będziemy mieli już tyle alternatyw z Norwegii, z USA, skądkolwiek, że albo Rosjanie naprawdę się będą gimnastykować i zaoferują ciekawą ofertę, co jest bardzo prawdopodobne, bo tak jest w całej Europie Zachodniej, albo stracą ten rynek. To do nich teraz należy rozstrzygnięcie, czy chcą tutaj zostać na rynku, który daje im pokaźne przychody, bo jednak 10 mld metrów sześciennych rocznie to jest duży rynek” – tłumaczył gość poranka.

Źródło: Radio Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s