Gazprom pożycza po cichu | Ropa dalej tanieje. Będzie rewizja porozumienia naftowego?

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Z ustaleń Wiedomosti i Interfaxu wynika, że między sierpniem a październikiem 2018 roku Gazprom pożyczył 3,5 mld euro, ale nie ujawnił tego publicznie z obaw przed sankcjami związanymi z sporem sądowym z ukraińskim Naftogazem.

:Cena ropy spada pomimo deklaracji Arabii Saudyjskiej ze szczytu kartelu naftowego OPEC, że należy ograniczyć wydobycie.

Gazprom pożycza po cichu

Z ustaleń Wiedomosti i Interfaxu wynika, że między sierpniem a październikiem 2018 roku Gazprom pożyczył 3,5 mld euro, ale nie ujawnił tego publicznie z obaw przed sankcjami związanymi z sporem sądowym z ukraińskim Naftogazem.

BNE Intellinews/Wojciech Jakóbik

Dług wobec Naftogazu

W sierpniu Gazprom poinformował, że zawiesił program pożyczek zagranicznych przez obawy o działania prawne związane z jego sporem sądowym z Naftogazem. Musiał także odwołać emisję euroobligacji zaplanowaną na czerwiec.

Sąd w Szwajcarii zakazał już spółkom Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG płatności na konto Gazpromu w związku z egzekucją długu wobec Naftogazu. W grudniu 2017 roku sąd arbitrażowy nakazał Rosjanom wypłacić 2,6 mld dolarów. Odwołują się oni od tej decyzji i jej nie wykonują. Z tego względu doszło do zajęcia części aktywów Gazpromu w Europie.

Pożyczki po cichu

Jednak w oświadczeniu finansowym Gazpromu można znaleźć informację, że w sierpniu pożyczył 400 mln euro w pożyczkach do 2023 roku, we wrześniu 700 mln euro do 2025 roku, a w październiku 1,2 mld euro i 1,1 mld euro.

Reuters podaje również, że Gazprom poinformował inwestorów przed emisją euroobligacji, że powiększył planowaną przepustowość gazociągu Siła Syberii do Chin z 38 do 48 mld m sześc. rocznie. Rozbudowa mogłaby nastąpić w 2025 roku. Gazociąg ma być gotowy w 2020 roku.

Gazprom potrzebuje pieniędzy na realizację megaprojektów jak wspomniana Siła Syberii, gazociąg do Turcji o nazwie Turkish Stream i drugi gazociąg do Niemiec o nazwie Nord Stream 2.

 

Ropa dalej tanieje. Będzie rewizja porozumienia naftowego?

Cena ropy spada pomimo deklaracji Arabii Saudyjskiej ze szczytu kartelu naftowego OPEC, że należy ograniczyć wydobycie.

Bloomberg/Reuters/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Ropa dalej tanieje

Baryłka Brent kosztowała w czwartek 14 listopada o 6 rano polskiego czasu 65,25 dolarów. Mieszanka WTI kosztowała 55,41 dolarów. Obie notowały spadek wartości. Jeszcze w październiku Brent kosztował nawet 86 dolarów. Spadek wynika z obaw o nadpodaż i spadek wzrostu gospodarczego na świecie oraz nikły wpływ powrotu sankcji USA wobec Iranu na cenę ropy.

Świat nie musi obawiać się niedoborów surowca. Arabia Saudyjska i Rosja uczestniczące w porozumieniu naftowym, które zakłada skoordynowaną redukcję wydobycia o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie przez kartel OPEC oraz dwunastu producentów spoza organizacji rekompensują spadek podaży.

OPEC i Międzynarodowa Agencja Energii informują, że wzrost wydobycia w Arabii (o 226 tysięcy baryłek) i Rosji (o prawie 200 tysięcy baryłek) rekompensuje spadek wydobycia Iranu (o 8,6 procent do 3,3 mln baryłek) oraz Wenezueli (o 5,5 procent do 1,2 mln baryłek). Do wzrostu dołożyły się także Zjednoczone Emiraty Arabskie (wzrost o 191 tysięcy baryłek).

Obawy zmniejszyły także wyłączenia spod sankcji USA dla ośmiu największych importerów ropy irańskiej (Chiny, Grecja, Indie, Korea Południowa, Japonia, Turcja, Tajwan i Włochy) oraz wzrost wydobycia w USA do rekordowego poziomu 11,6 mln baryłek dziennie. W tym samym czasie OPEC obniżył prognozę światowego zapotrzebowania na ten surowiec o 20 tysięcy baryłek do 98,79 mln baryłek dziennie.

Rewizja porozumienia naftowego?

Porozumienie naftowe obowiązuje do końca 2018 roku, ale Arabia Saudyjska i Rosja rozważają jego przedłużenie bezterminowe. Mogłoby zostać zrewidowane tak, aby ponownie ograniczyć podaż na rynku ropy. Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega jednak, że w okolicach 2020 roku może nastąpić niedobór surowca. Na szczycie OPEC z 10-11 listopada nie zapadła decyzja o rewizji układu, ale Arabia Saudyjska zapowiedziała, że mogą być potrzebne ciecia wydobycia o nawet milion baryłek dziennie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s