Senatorzy USA chcą sankcji wobec Arabii Saudyjskiej | Rosja nie boi się tańszej ropy

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Projekt sankcji USA wobec Arabii Saudyjskiej za zamordowanie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego i udział wojnie domowej w Jemenie znalazł się w Senacie.

:Według prezydenta Rosji Władimira Putina cena ropy naftowej w wysokości 70 dolarów za baryłkę jest „racjonalna”. Obecnie spadła poniżej tego poziomu w ramach depresji cenowej notowanej w listopadzie.

Senatorzy USA chcą sankcji wobec Arabii Saudyjskiej

Projekt sankcji USA wobec Arabii Saudyjskiej za zamordowanie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego i udział wojnie domowej w Jemenie znalazł się w Senacie.

Wojciech Jakóbik

Senatorzy Bomb Menendez, Todd Young, Jack Reed, Lindsey Graham, Jeanne Shaheen i Susan Collins reprezentujący obie partie polityczne w USA ocenili, że zapowiedziane przez administrację sankcje wobec siedemnastu Saudyjczyków zamieszanych w zabójstwo Chaszukdżiego to za mało.

Politycy oczekują reakcji na zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w wojnę domową w Jemenie. Z tego względu opowiadają się za zamrożeniem sprzedaży broni Saudyjczykom do czasu zakończenia konfliktu drogą polityczną. Ponadto, chcą zakazu tankowania samolotów saudyjskich zaangażowanych w operacje w Jemenie, sankcji wobec osób blokujących pomoc humanitarną dla tego kraju, wspierających reżim Houti. Domagają się również przedstawienia raportu na temat łamania praw człowieka przez Arabię.

Ewentualny wzrost napięcia między USA a Arabią Saudyjską będzie miał znaczenie dla rynku ropy naftowej. Amerykanie domagają się zaprzestania interwencji w mechanizmy rynkowe poprzez porozumienie naftowe. Saudyjczycy rozważają kolejne cięcia wydobycia ropy w 2019 roku, które mogą podnieść cenę baryłki, co przełoży się na wyższe ceny na amerykańskich stacjach benzynowych, co stanowi problem dla polityki wewnętrznej administracji Donalda Trumpa.

 

Rosja nie boi się tańszej ropy

Według prezydenta Rosji Władimira Putina cena ropy naftowej w wysokości 70 dolarów za baryłkę jest „racjonalna”. Obecnie spadła poniżej tego poziomu w ramach depresji cenowej notowanej w listopadzie.

TASS/Wojciech Jakóbik

– Potrzebna jest cena racjonalna z punktu widzenia producentów i klientów – powiedział prezydent. – To co mamy obecnie, co było ostatnio, czyli około 70 dolarów za baryłkę, jest dla nas w sam raz – zapewnił.

Przypomniał, że budżet rosyjski zawiera konserwatywną prognozę ceny baryłki Brent w wysokości 40 dolarów. – Pozwala to nam czuć się komfortowo, cicho pracować i osiągać bardzo dobre wyniki, które znajdują odzwierciedlenie w wynikach makroekonomicznych – powiedział Putin.

Po kryzysie cen ropy naftowej z 2014 roku Rosjanie wprowadzili konserwatywną politykę budżetową uzależnioną od wartości baryłki. Ówczesne załamanie cen zmusiło ich do cięć budżetu i wykorzystania rezerw, w tym środków funduszy emerytalnych. Wzrost cen pozwolił na uzupełnienie tych zapasów.

Mimo to Arabia Saudyjska i Rosja, a także pozostali sygnatariusze porozumienia naftowego OPEC+, rozważają wprowadzenie nowych cięć wydobycia w 2019 roku, które mogłyby podnieść cenę paliwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s