Turkish Stream dla Polski? Promocja projektu w rosyjskich mediach | Pełna moc Yamal LNG rok przed czasem

Rosyjska propozycja projektu Turkish Stream.

:Agencja RIA Novosti sugeruje, że Słowacy mogliby przyłączyć się do projektu Turkish Stream. Wtedy jednak rywalizowałby on z Nord Stream 2, o którym według RIA także rozmawiają przedstawiciele słowackiego Eustream. Jest też wątek polski.

:Novatek rozbudował gazoport Yamal LNG do pełnej mocy rok przed czasem.

Turkish Stream dla Polski? Promocja projektu w rosyjskich mediach

Agencja RIA Novosti sugeruje, że Słowacy mogliby przyłączyć się do projektu Turkish Stream. Wtedy jednak rywalizowałby on z Nord Stream 2, o którym według RIA także rozmawiają przedstawiciele słowackiego Eustream. Jest też wątek polski.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Promocja Turkish Stream

RIA Novosti miały zapytać Eustream o zainteresowanie gazociągiem Turkish Stream, czyli połączeniem gazowym z Rosji do Turcji, które potencjalnie mogłoby zostać powiększone o odnogę europejską. Kommiersant przedstawił plan jej budowy, przyznając, że stoi ona pod znakiem zapytania ze względu na możliwą blokadę przez Komisję Europejską albo sankcje USA.

Eustream odpowiedział na pytanie RIA Novosti. – Możemy potwierdzić, że połączenie gazowe Słowacja-Węgry jest w pełni sprawne i gotowe do dalszej rozbudowy. Jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającą przepustowość na poczet wszelkich możliwych zgłoszeń – poinformował Pawoł Kubik z Eustream.

Słowacy sygnalizowali w przeszłości gotowość do utrzymania przesyłu gazu w razie zastąpienia dostaw przez Ukrainę z wykorzystaniem Nord Stream 2. Dostawy z Turkish Stream stanowiłyby dla nich konkurencję.

Wątek polski

Gazociag Słowacja-Węgry ma przepustowość 4,5 mld m sześc. w kierunku węgierskim i 1,8 mld m sześc. w przeciwnym, ale dotąd nie był wykorzystywany w znaczącym stopniu. RIA przypomina, że w tym roku rusza budowa Gazociągu Polska-Słowacja, który ma być gotowy w 2022 roku. Nie podaje jednak informacji o tym, że to połączenie, podobnie jak słowacko-węgierskie, jest elementem unijnego Korytarza Gazowego Północ-Południe, który ma być zasilany z terminalu LNG w Świnoujściu i jego odpowiednika w Chorwacji, o ile powstanie.

 

Pełna moc Yamal LNG rok przed czasem

Novatek rozbudował gazoport Yamal LNG do pełnej mocy rok przed czasem.

Novatek/Wojciech Jakóbik

Terminal LNG na Półwyspie Jamalskim należący do rosyjskiego Novateku został rozbudowany do planowanej maksymalnej przepustowości 16,5 mln ton rocznie dzięki uruchomieniu trzeciej linii technologicznej do skraplania paliwa. Linia została skonstruowana z wykorzystaniem autorskiej technologii Kaskady Arktycznej w dyspozycji rosyjskiej firmy. Była ona niezbędna ze względu na trudne warunki pogodowe na Jamale.

Novatek liczy na to, że zakończenie budowy rok przed terminem pozwoli na sprzedaż dodatkowego LNG i dodatkowe przychody w wysokości 2,5 mld dolarów.

Projekt wysyła gaz skroplony głównie do Azji, ale miał epizod dostaw do USA, kiedy Boston odcięty od krajowej sieci przesyłowej musiał sięgnąć po dostawy LNG, by zaspokoić zapotrzebowanie powiększone ostrą zimą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s