Spór o Cieśninę Kerczeńską nie zagrozi dostawom węglowodorów | Chiny porzuciły import ropy z Iranu i USA

:Według agencji Platts rosnące napięcie z powodu blokady Cieśniny Kerczeńskiej przez Rosję nie doprowadzi do zakłócenia dostaw węglowodorów przez Ukrainę.

:W październiku Chiny nie importowały ropy z Iranu przez widmo powrotu sankcji amerykańskich i z USA przez spór handlowy z tym krajem.

Spór o Cieśninę Kerczeńską nie zagrozi dostawom węglowodorów

Według agencji Platts rosnące napięcie z powodu blokady Cieśniny Kerczeńskiej przez Rosję nie doprowadzi do zakłócenia dostaw węglowodorów przez Ukrainę.

Platts/Wojciech Jakóbik

Ukraina jest krajem przesyłowym, przez którego terytorium dociera gaz rosyjski, który pokrywa 20 procent zużycia w Europie. Przepustowość jej gazociągów przesyłowych to 140 mld m sześc. rocznie, z czego wykorzystywane jest obecnie 104 mld m sześc. Przez jej terytorium płynie także do Europy ropa rosyjska z wykorzystaniem ropociągu Drużba o przepustowości 25 mln ton rocznie.

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej polegający na ataku floty rosyjskiej na okręty Ukrainy i czasowej blokadzie żeglugi przez cieśninę, nie wpłynął na wzrost cen gazu ani ropy naftowej. Transport morski został już odblokowany i odbywa się bez przeszkód pomimo wzmożonej kontroli paszportowej przez obie strony sporu.

 

Chiny porzuciły import ropy z Iranu i USA

W październiku Chiny nie importowały ropy z Iranu przez widmo powrotu sankcji amerykańskich i z USA przez spór handlowy z tym krajem.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Jeszcze we wrześniu Chińczycy sprowadzili 1,04 mln ton ropy z USA. W październiku zrezygnowali z nich wskutek sporu handlowego. Podobnie było z importem LNG. W zeszłym miesiącu Chiny nie sprowadziły ropy z Iranu ale planują wznowić import z tego kierunku w listopadzie.

Import ropy do Państwa Środka sięgnął w październiku 9,7 mln ton baryłek dziennie. Głównymi dostawcami były Arabia Saudyjska i Rosja. LNG docierało głównie z Australii, Kataru i Malezji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s