Rośnie opozycja wobec Nord Stream 2 w Niemczech

Baltic Pipe a Nord Stream

Powstaje zielono-czarna koalicja przeciwko Nord Stream 2 w Niemczech – czytamy w Der Tagesspiegel.

Der Tagesspiegel/Wojciech Jakóbik

Czołowi politycy partii Zielonych i CDU domagają się od kanclerz Angeli Merkel zablokowania budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 ze względu na obawy o rosnącą zależność od Rosji. Magistrala ma połączyć złoża rosyjskie z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

Gazeta przypomina apel posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy wezwali do zatrzymania Nord Stream 2. Spór na ten temat miał być jednym z głównych tematów spotkania G20 w Argentynie. Prezydent USA Donald Trump miał odmówić spotkania z rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem i wskazać Angelę Merkel, jako właściwego mediatora. Przy tym jednak pozostaje krytykiem Nord Stream 2.

Der Tagesspiegel informuje, że w grupie sprzeciwu wobec Nord Stream 2 w Niemczech znajdują się Annalena Baerbock, szefowa Zielonych, a także Katrin Goring-Eckardt, Anton Hofreiter i Reinhard Butikofer z tej partii. Przedstawiciele CDU przeciwko Nord Stream 2 to przewodniczący Komisji Bundestagu ds. Polityki Zagranicznej Norbert Rottgen, Elmar Brok i Michael Gahler. Wiceprzewodniczący CDU Roderich Kiesewetter apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Chociaż pozostali posłowie CDU nie wypowiadali się o spornym projekcie, gazeta przekonuje, że także opowiadają się przeciwko niemu.

Przeciwnicy Nord Stream 2 w Bundestagu wypowiadają się obficie w mediach niemieckich. Domagają się zatrzymania projektu w odpowiedzi na nową agresję rosyjską na Ukrainie. Chodzi o incydent na Morzu Azowskim, gdzie Rosjanie przechwycili trzy okręty ukraińskie na wodach międzynarodowych twierdząc, że naruszyły terytorium rosyjskie. Tymczasem społeczność międzynarodowa nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu, a tym samym zwierzchności Rosji nad wodami okalającymi półwysep.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s