Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Stany Zjednoczone apelują do Ukrainy o przyspieszenie reform sektora gazowego.

:Agencja Reuters podaje, że polski PKN Orlen zakupił ropę z Angoli.

:Sąd okręgowy w Petersburgu odrzucił pozew Greenpeace Rosja przeciwko spółce Nord Stream 2. Ekolodzy zarzucili, że projekt gazociągu o tej samej nazwie bezprawnie naruszy terytorium Rezerwatu Kurgalskiego w Obwodzie Leningradzkim.

USA apelują do Ukrainy o przyspieszenie reformy gazowej

Stany Zjednoczone apelują do Ukrainy o przyspieszenie reform sektora gazowego.

PRIME/Wojciech Jakóbik

– Ukraina ma jeszcze wiele do zrobienia, by zreformować spółkę Naftogaz. USA omawiają z nią szczegółowo tę sprawę – powiedział podsekretarz stanu ds. surowców energetycznych Francis Fannon.

– To wielka firma państwowa, więc reforma zajmie trochę czasu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pewnych znaczących kroków, które zostały już wykonane. Oczywiście trzeba zrobić więcej i ten punkt widzenia podzielają także nasi europejscy partnerzy. Mieliśmy szczegółową dyskusję z Ukraińcami na ten temat – przyznał Fannon podczas telekonferencji.

Plan rozdziału właścicielskiego Naftogazu i stworzenia niezależnych spółek do zarządzania gazociągami oraz magazynami gazu na Ukrainie został zatwierdzony latem 2016 roku, ale dotąd nie doczekał się realizacji. Jest ona istotna ze względu na zobowiązania wobec partnerów finansowych Kijowa, którzy przydzielają kolejne transze pożyczek w zamian za postępy reform nad Dnieprem.

 

Orlen sprowadzi ropę z Angoli

Agencja Reuters podaje, że polski PKN Orlen zakupił ropę z Angoli.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Ładunek o wolumenie 130 tysięcy ton ropy angolskiej dotrze do Gdańska w lutym 2019 roku. Zakupy są elementem dywersyfikacji źródeł dostaw surowca do PKN Orlen, który chce zmniejszyć zależność od ropy rosyjskiej.

Reuters przypomina, że w październiku Orlen zakupił pierwszą historii ropę z Nigerii.

 

Skarga Greenpeace na Nord Stream 2 została odrzucona w Rosji

Sąd okręgowy w Petersburgu odrzucił pozew Greenpeace Rosja przeciwko spółce Nord Stream 2. Ekolodzy zarzucili, że projekt gazociągu o tej samej nazwie bezprawnie naruszy terytorium Rezerwatu Kurgalskiego w Obwodzie Leningradzkim.

RAPSI/Wojciech Jakóbik

Greenpeace utrzymuje, że budowa gazociągu z Rosji do Niemiec przez terytorium rezerwatu doprowadzi do uszkodzenia lasu i gleby w pobliżu. Przez to ma zaszkodzić zagrożonym gatunkom zwierząt i roślin.

Sąd w Petersburgu wyraził zgodę na budowę gazociągu w 2017 roku. Greenpeace zakwestionował tę decyzję.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading