PGNiG podpisze kolejną umowę na LNG z USA | Ukraina dostanie pieniądze MFW pomimo problemów reformy gazowej

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:W środę 19 grudnia w siedzibie PGNiG odbędzie się uroczystość podpisania umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

:Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Ukrainie nowe środki. Przekaże w czternaście miesięcy 3,9 mld dolarów. Pierwsza transza warta 1,4 mld dolarów dotrze na konto Kijowa 25 grudnia.

PGNiG podpisze kolejną umowę na LNG z USA

W środę 19 grudnia w siedzibie PGNiG odbędzie się uroczystość podpisania umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Wojciech Jakóbik         

Firma zaprasza media na wydarzenie, w którym ma wziąć udział „partner zagraniczny”, przedstawiciele rządu RP i zagranicznych placówek dyplomatycznych. W podobnym formacie odbyło się podpisanie umów na dostawy terminowe od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG, a także Cheniere Energy.

Nie wiadomo, kto będzie kolejnym partnerem. Jeszcze przy okazji zawarcia umowy z Cheniere prezes Piotr Woźniak zapowiadał podpisanie kolejnej umowy na LNG z USA. PGNiG chce, aby od 2022 mieć do dyspozycji ponad 4 mln ton LNG z USA, co przekłada się na ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.

 

Ukraina dostanie pieniądze MFW pomimo problemów reformy gazowej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Ukrainie nowe środki. Przekaże w czternaście miesięcy 3,9 mld dolarów. Pierwsza transza warta 1,4 mld dolarów dotrze na konto Kijowa 25 grudnia.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Cały czteroletni program wsparcia MFW zakładał przekazanie Ukrainie 17,5 mld dolarów. W marcu 2015 roku otrzymała pierwszą transzę w wysokości 5 mld dolarów, w kwietniu druga o wartości 1,7 mld dolarów. W latach 2016-2017 dotarły dwie transze po miliard dolarów każda.

Problemy reformy gazowej

Ministerstwo finansów Ukrainy podało, że kolejne transze będą przekazywane w uzależnieniu od kontynuacji reform nad Dnieprem. MFW liczy na liberalizację rynku gazu i energii elektrycznej zgodnie z regulacjami antymonopolowymi trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, z która Ukraińcy są stowarzyszeni poprzez Wspólnotę Energetyczną.

Nowy program został ogłoszony pomimo braku postępów reformy w sektorze gazowym, która wymaga rozdziału właścicielskiego spółki Naftogaz. Obecnie zajmuje się ona dostawami gazu i jest operatorem gazociągów przesyłowych, a także magazynów. Zgodnie z regulacjami europejskimi należy wydzielić osobnych operatorów tej infrastruktury. Ukraina stworzyła stosowne podmioty, ale nie przekazała im jeszcze kompetencji zarządczych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s