Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:W środę 19 grudnia w siedzibie PGNiG odbędzie się uroczystość podpisania umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

:Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Ukrainie nowe środki. Przekaże w czternaście miesięcy 3,9 mld dolarów. Pierwsza transza warta 1,4 mld dolarów dotrze na konto Kijowa 25 grudnia.

PGNiG podpisze kolejną umowę na LNG z USA

W środę 19 grudnia w siedzibie PGNiG odbędzie się uroczystość podpisania umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Wojciech Jakóbik         

Firma zaprasza media na wydarzenie, w którym ma wziąć udział „partner zagraniczny”, przedstawiciele rządu RP i zagranicznych placówek dyplomatycznych. W podobnym formacie odbyło się podpisanie umów na dostawy terminowe od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG, a także Cheniere Energy.

Nie wiadomo, kto będzie kolejnym partnerem. Jeszcze przy okazji zawarcia umowy z Cheniere prezes Piotr Woźniak zapowiadał podpisanie kolejnej umowy na LNG z USA. PGNiG chce, aby od 2022 mieć do dyspozycji ponad 4 mln ton LNG z USA, co przekłada się na ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.

 

Ukraina dostanie pieniądze MFW pomimo problemów reformy gazowej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Ukrainie nowe środki. Przekaże w czternaście miesięcy 3,9 mld dolarów. Pierwsza transza warta 1,4 mld dolarów dotrze na konto Kijowa 25 grudnia.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Cały czteroletni program wsparcia MFW zakładał przekazanie Ukrainie 17,5 mld dolarów. W marcu 2015 roku otrzymała pierwszą transzę w wysokości 5 mld dolarów, w kwietniu druga o wartości 1,7 mld dolarów. W latach 2016-2017 dotarły dwie transze po miliard dolarów każda.

Problemy reformy gazowej

Ministerstwo finansów Ukrainy podało, że kolejne transze będą przekazywane w uzależnieniu od kontynuacji reform nad Dnieprem. MFW liczy na liberalizację rynku gazu i energii elektrycznej zgodnie z regulacjami antymonopolowymi trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, z która Ukraińcy są stowarzyszeni poprzez Wspólnotę Energetyczną.

Nowy program został ogłoszony pomimo braku postępów reformy w sektorze gazowym, która wymaga rozdziału właścicielskiego spółki Naftogaz. Obecnie zajmuje się ona dostawami gazu i jest operatorem gazociągów przesyłowych, a także magazynów. Zgodnie z regulacjami europejskimi należy wydzielić osobnych operatorów tej infrastruktury. Ukraina stworzyła stosowne podmioty, ale nie przekazała im jeszcze kompetencji zarządczych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading