Nord Stream 2 na celowniku komornika z Ukrainy | Chiny znów importują LNG z USA

Baltic Pipe a Nord Stream

:Naftogaz skierował nowe żądanie zajęcia aktywów Gazpromu na mocy wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Na celowniku jest Nord Stream 2.

:Rosnące zapotrzebowanie w sezonie grzewczym skłoniło odbiorców w Chinach do powrotu do importu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

:Zakład Garabogazcarbamid wyeksportował 12 tysięcy ton stężonego nawozu azotowego, z czego istotna część trafiła do Hiszpanii i Włoch – podało ministerstwo energii Turkmenistanu.

Nord Stream 2 na celowniku komornika z Ukrainy

Naftogaz skierował nowe żądanie zajęcia aktywów Gazpromu na mocy wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Na celowniku jest Nord Stream 2.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Firma chce odzyskać 2,6 mld dolarów należne od Gazpromu na mocy wyroku za niezrealizowanie w pełni kontraktów na dostawy i przesył gazu ziemnego. W maju Ukraińcy rozpoczęli zajmowanie aktywów rosyjskiego koncernu.

W styczniu 2019 roku mają zostać odbyć się przesłuchania w tej sprawie w Holandii, a w lutym w Wielkiej Brytanii. Także w przyszłym roku odbędą się spotkania w sprawie zajęcia aktywów w Szwajcarii. Wśród nich znajduje się spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za projekt gazociągu Nord Stream 2 krytykowanego przez Ukraińców i zarejestrowana w szwajcarskiej miejscowości Zug przy Baarerstrasse 52.

Chiny znów importują LNG z USA

Rosnące zapotrzebowanie w sezonie grzewczym skłoniło odbiorców w Chinach do powrotu do importu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Po przerwie w październiku Chiny znów importują LNG z USA. W listopadzie sprowadziły dwa ładunki spot o łącznym wolumenie 138,89 tysięcy ton – podaje Generalny Zarząd Celny Chin. Nie wiadomo jednak czy Chińczycy zdecydują się na umowy terminowe z USA przed rozstrzygnięciem sporu celnego. Negocjacje w tej sprawie mają się odbyć w styczniu 2019 roku.

Państwo Środka w listopadzie sprowadziło w sumie 5,99 mln ton gazu skroplonego. Import w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku wzrósło o 48,5 procent. Między styczniem a listopadem 2018 roku zakupy LNG za granicą wzrosły o 43,6 procent do 47,52 mln ton.

Azoty z Turkmenistanu trafią do Europy

Zakład Garabogazcarbamid wyeksportował 12 tysięcy ton stężonego nawozu azotowego, z czego istotna część trafiła do Hiszpanii i Włoch – podało ministerstwo energii Turkmenistanu.

Neftegaz/Wojciech Jakóbik

Eksport odbył się z wykorzystaniem zmodernizowanego terminalu morskiego Garabogaz. Kolejne 7 tysięcy ton jest przygotowywane do sprzedaży za granicą. Wspomniana fabryka była największą inwestycją w regionie, w którym znajduje się miejscowość Karabogaz i została zamówiona przez prezydenta Gurbangułę Berdymuchamedowa u zagranicznych Mitsubishi (Japonia) i GAP Insaat (Turcja). Garabogazcarbamid ma produkować 1,115 mln ton mocznika rocznie.

Turkmenistan zamierza także rozwijać eksport gazu ziemnego do Europy. Miałby temu posłużyć Gazociąg Transkaspijski (TCP), który zostałby przyłączony do projektów Korytarza Południowego wspieranego przez Unię Europejską.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s