Prezydent o Nord Stream 2 i sankcjach wobec Rosji | Tymoszenko prowadzi w sondażach. Obiecuje tańszy gaz

Andrzej Duda fot Andrzej Hrechorowicz KPRP
Andrzej Duda. fot. Andrzej Hrechorowicz KPRP

:Prezydent Polski Andrzej Duda opowiedział się za wzmocnieniem sankcji europejskich wobec Rosji. Przyznał, że mimo tej potrzeby część krajów popiera sporny projekt Nord Stream 2.

:Rusza kampania do wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jednym z kluczowych tematów ma być cena gazu ziemnego. Julia Tymoszenko obiecuje obniżyć cenę gazu.

:Ropa weszła w Nowy Rok ze spadkami wartości. W mijającym roku wartość baryłki WTI spadła o prawie 25 procent a Brent o 19,5 procent.  

Prezydent o Nord Stream 2 i sankcjach wobec Rosji

Prezydent Polski Andrzej Duda opowiedział się za wzmocnieniem sankcji europejskich wobec Rosji. Przyznał, że mimo tej potrzeby część krajów popiera sporny projekt Nord Stream 2.

TVP Info/Wojciech Jakóbik

Na antenie TVP wystąpił prezydent RP. Skomentował politykę europejską wobec Rosji po agresji na Ukrainie. – Są sankcje i one powinny być utrzymane. Powinny być też przeanalizowane, bo można je postawić jeszcze lepiej, tak, że będą doskwierały jeszcze mocniej, mogą być jeszcze trudniejsze do udźwignięcia dla Rosji – przekonywał.

– To, że w Unii Europejskiej nie ma zdecydowanego „stop” dla Gazpromu, że Gazprom się promuje w Unii Europejskiej, a wiele krajów Unii Europejskiej, ich przywódcy, spokojnie się na to godzi – jest to coś, z czym mnie pogodzić się trudno. Cały czas dyskutujemy ten problem – zapewnił przywódca. Tymczasem USA zagroziły wprowadzeniem sankcji wobec spornego projektu, który ma połączyć Rosję i Niemcy do końca tego roku.

 

Tymoszenko prowadzi w sondażach. Obiecuje tańszy gaz

Rusza kampania do wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jednym z kluczowych tematów ma być cena gazu ziemnego. Julia Tymoszenko obiecuje obniżyć cenę gazu.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Rywalka urzędującego prezydenta Petra Poroszenki, Julia Tymoszenko, obiecuje obniżkę taryf gazowych, które zostały podniesione wskutek reformy wymaganej przez międzynarodowe instytucje finansowe przekazujące pożyczki Ukrainie. Nie wiadomo, czy rabat zapowiadany przez byłą premier Ukrainy jest możliwy do wprowadzenia.

Cena gazu wzrosła z początkiem sezonu grzewczego 1 listopada 2018 roku o 22,87 procent do 8,55 hrywien za metr sześcienny. W maju 2019 roku ma wzrosnąć o kolejne 15,2 procent. Tymoszenko utrzymuje, że cena mogłaby spaść do około 3,55 hrywien. – Zapewniam, że cena gazu, taryfa za ogrzewanie i ciepłą wodę zostaną co najmniej pomniejszone o połowę. Sprawiedliwość zostanie przywrócona – zapewniła kandydatka. Inny kandydat, socjalista Siergiej Kaplin, obiecał obniżkę czterokrotną.

Tymoszenko prowadzi w sondażach wyborczych osiągając poparcie w wysokości 20,8 procent głosów w sondażu agencji Rating. Poroszenko ma dopiero trzecie miejsce z 11,1 procent poparcia. W kampanii używa retoryki związanej z wojną w Donbasie oraz uzyskaniem autokefalii przez ukraiński kościół prawosławny.

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 31 marca 2019 roku.

 

Ropa wita Nowy Rok spadkiem wartości

Ropa weszła w Nowy Rok ze spadkami wartości. W mijającym roku wartość baryłki WTI spadła o prawie 25 procent a Brent o 19,5 procent.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Drugiego stycznia o 6.30 polskiego czasu WTI i Brent notowały spadek wartości do 45,06 i 53,33 dolarów.

Powodem są złe dane ekonomiczne z Chin: spadek wskaźnika aktywności finansowej z 50,2 do 49,7. To najniższy wynik od maja 2017 roku. Wskaźnik poniżej 50 punktów oznacza stagnację. Tymczasem USA i Chiny prowadzą rozmowy na temat zakończenia wojny celnej, która może mieć wpływ na pogorszenie wyników ekonomicznych w Azji. Negocjacje mają się zakończyć do 1 marca.

Jednak spadają również indeksy Rezerwy Federalnej USA. Sytuację pogarsza fakt, że Kongres nie przyjął budżetu federalnego, paraliżując pracę administracji amerykańskiej.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s