Nord Stream 2 powstaje wciąż bez zgody Danii | Ponad 300 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego w sprawie Dieselgate

Baltic Pipe a Nord Stream

:Dania nadal nie wydała zgody na budowę Nord Stream 2 na jej wodach terytorialnych – podaje Le Monde.

:Handlarze ropą, z którymi rozmawiała agencja Reuters przekonują, że nowe cięcia wydobycia ropy w krajach kartelu OPEC i pozostałych sygnatariuszy porozumienia naftowego mogą podnieść cenę baryłki w nadchodzących dniach.

:Frankfurter Allgemeine Zeitung podaje, że ponad 300 tysięcy właścicieli samochodów Volkswagena z silnikiem diesla w Niemczech przyłączyło się do pozwu zbiorowego organizacji konsumenckich, które domagają się rekompensat dla ofiar manipulacji odczytami poziomów emisji.

Nord Stream 2 powstaje wciąż bez zgody Danii

Dania nadal nie wydała zgody na budowę Nord Stream 2 na jej wodach terytorialnych – podaje Le Monde.

Le Monde/Wojciech Jakóbik

Chociaż budowa spornego gazociągu z Rosji do Niemiec ruszyła i ma się zakończyć z końcem 2019 roku, to Dania nadal nie rozstrzygnęła, czy da pozwolenie na budowę jego odcinka w pobliżu Bornholmu. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Władimir Putin przekonują, że projekt jest czysto komercyjny, ale premier Danii Lars Lokke Rasmussen twierdzi, że projekt ma również aspekt polityczny, którego nie wolno ignorować.

Zapowiedział, że zrobi wszystko, by opóźnić projekt, skoro nie może go zablokować. Spółka Nord Stream 2 AG należąca w stu procentach do Gazpromu twierdzi, że może zrewidować trasę i ominąć wody duńskie, ale to zajmie czas i może się wiązać z opóźnieniami. W BiznesAlert.pl informowaliśmy, że opóźnienie może wynieść nawet rok.

 

Nowe porozumienie naftowe zadziała z opóźnieniem

Handlarze ropą, z którymi rozmawiała agencja Reuters przekonują, że nowe cięcia wydobycia ropy w krajach kartelu OPEC i pozostałych sygnatariuszy porozumienia naftowego mogą podnieść cenę baryłki w nadchodzących dniach.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Podaż z państw OPEC między listopadem a grudniem 2018 roku spadła o 460 tysięcy baryłek dziennie do 32,68 mln baryłek – wynika z sondy przeprowadzonej przez Reutersa. Arabia Saudyjska, największy producent organizacji, wprowadziła pierwsze cięcia. Za nią poszły Iran i Libia, które musiały zmniejszyć wydobycie ze względu na problemy polityczne.

W grudniu kraje OPEC i dwunastu producentów spoza kartelu, w tym Rosja, znane jako OPEC+ ustaliły nowe porozumienie naftowe. Zakłada ono redukcję wydobycia w 2019 roku o 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomów z października 2018 roku. Rozmówcy Reutersa przekonują, że wpływ porozumienia na rynek będzie opóźniony o około 3-4 miesiące, bo tyle czasu zajmie zdjęcie nadwyżki ropy z rynku.

Przeciwko podwyżce będzie działać wzrost wydobycia w USA, które zanotowały rekord 11,7 mln baryłek dziennie, a także fakt, że nowe porozumienie jest mniej ambitne od poprzedniego, które zakładało redukcję o 1,8 mln baryłek z poziomów z października 2016 roku, które były istotnie niższe od tych notowanych dwa lata później.

 

Ponad 300 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego w sprawie Dieselgate

Frankfurter Allgemeine Zeitung podaje, że ponad 300 tysięcy właścicieli samochodów Volkswagena z silnikiem diesla w Niemczech przyłączyło się do pozwu zbiorowego organizacji konsumenckich, które domagają się rekompensat dla ofiar manipulacji odczytami poziomów emisji.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

Od 1 listopada 2018 roku obowiązują regulacje umożliwiające tego rodzaju pozwy. Swoje złożyły już Federacja Organizacji Konsumenckich w Niemczech (VZBW) i klub samochodowy ADAC. Ponad 300 tysięcy właścicieli samochodów z silnikiem diesla wpisało się na listę dostępną na specjalnej stronie internetowej.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s