Strategia energetyczna pod pręgierzem Polaków w Financial Times | Handelsblatt: USA przygotowują sankcje wobec wykonawców Nord Stream 2

Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas
Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas

:Financial Times zwrócił się o komentarze polskich krytyków projektu polskiej strategii energetycznej, która jest konsultowana społecznie do 15 stycznia tego roku.

ŁNa łamach niemieckiego Handelsblatt pojawił się artykuł poświęcony sporowi Niemiec z USA oraz pozostałymi krytykami projektu Nord Stream 2.

Strategia energetyczna pod pręgierzem Polaków w Financial Times

Financial Times zwrócił się o komentarze polskich krytyków projektu polskiej strategii energetycznej, która jest konsultowana społecznie do 15 stycznia tego roku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Według Marka Józefiaka z Greenpeace Polska „absurdem” jest fakt, że zmniejszanie udziału węgla w polskim miksie energetycznym jest zaplanowane dopiero na okres po 2030 roku, bo powinien zakładać usunięcie tego źródła w ogóle, jeżeli świat ma zrealizować globalne cele klimatyczne.

Robert Tomaszewski z Polityki Insight wskazuje, że cel udziału Odnawialnych Źródeł Energii w polskiej strategii, zwanej oficjalnie Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, wynosi 21 procent do 2030 roku, a unijny – 32 procent. Z kolei unijny wskaźnik efektywności energetycznej ma wynieść 32,5 procent, a polski „tylko” 23 procent.

Financial Times przypomina, że Polska chce redukować emisję poprzez budowę elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 roku i 6-9 GW do 2043 roku. Gazeta podkreśla, że rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, która może zostać rozstrzygnięta po przyjęciu ostatecznej wersji strategii.

Plan jądrowy krytykuje z kolei Krzysztof Bolesta, były doradca ministra środowiska RP Marcina Korolca. – Nie sądzę, aby ten plan był realistyczny. Jest za drogi…musielibyśmy kupić technologię, a na rynku jest niewielu dostawców, którzy mogą powiedzieć, że zbudują atom na czas i w budżecie – powiedział w rozmowie z Financial Times.

Strategia energetyczna znalazła się w konsultacjach społecznych, które mają zakończyć się 15 stycznia. Po ich uwzględnieniu rząd ma przedstawić ostateczny kształt PEP 2040, rozstrzygający los elektrowni jądrowej i innych założeń komentowanych przez rozmówców brytyjskiego dziennika.

 

Handelsblatt: USA przygotowują sankcje wobec wykonawców Nord Stream 2

Na łamach niemieckiego Handelsblatt pojawił się artykuł poświęcony sporowi Niemiec z USA oraz pozostałymi krytykami projektu Nord Stream 2.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Rząd niemiecki z obawami obserwuje, że Waszyngton nie rezygnuje z planu wprowadzenia sankcji wobec uczestników spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Budowa magistrali z Rosji do Niemiec realizowana przez rosyjski Gazprom ma wsparcie finansowe pięciu partnerów europejskich, w tym dwóch z Niemiec: BASF/Wintershall i E.on/Uniper. Gazeta przypomina krytykę projektu przedstawioną przez ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella, cytowaną przez BiznesAlert.pl.

Handelsblatt ustalił, że nowe sankcje są przygotowywane w Departamencie Stanu i mogą objąć firmy specjalistyczne zajmujące się konstrukcją gazociągów na dnie morskim. W przypadku Nord Stream 2 są to Allseas Group z siedzibą w Szwajcarii oraz włoski Saipem. Rozmówcy gazety z branży wskazują, że główna część prac przypada Szwajcarom, a Włosi zakończyli już większość swych zadań.

Przedstawiciele branży wskazują, że spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu miałaby problem ze znalezieniem zastępcy Allseas Group. – Plan B jest nieznany – stwierdza jeden z nich.

Zdaniem rozmówców Handelsblatt po zwycięstwie Demokratów w wyborach do Senatu USA prezydent Donald Trump będzie bardziej ograniczony w polityce wewnętrznej i może skierować więcej uwagi za granicę, co oznacza więcej problemów dla Nord Stream 2. Stara się temu przeciwdziałać ministerstwo spraw zagranicznych RFN. – Prowadzimy intensywną wymianę na temat Nord Stream 2 z USA – przyznaje resort. – Zachęcamy do dyskusji na wszystkich poziomach, aby pokazać to, co sami widzimy, że Nord Stream 2 to projekt ekonomiczny, który może wzmocnić bezpieczeństwo dostaw w Europie przede wszystkim.

Obecnie przy budowie Nord Stream 2 pracuje statek Pioneering Spirit, który według Handelsblatt jest „wyjątkowy”. Ma 380 m długości i 120 metrów szerokości. Jego budowa kosztowała według szacunków trzy miliardy dolarów. W razie zatrzymania prac statek będzie przynosił kosztowne straty.

Chociaż niemiecka opinia publiczna jest podzielona w sprawie Nord Stream 2, to politycy wskazują, że decyzję w jego sprawie powinni podjąć suwerennie Europejczycy bez nacisków z USA. Przekonują, że Amerykanie póki co zgodzili się nie wprowadzać sankcji i nic nie zmieniło się w tym zakresie. Przypominają, że sankcje mogłyby utrudnić realizację projektów w Zatoce Meksykańskiej.

Tymczasem krytyka wobec Nord Stream 2 narasta. Oprócz Amerykanów, krytykują go także konserwatyści niemieccy i Polacy. Handelsblatt cytuje ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza, który ocenił, że projekt może „zabić Ukrainę”, bo odetnie ją od przychodów z tranzytu gazu rosyjskiego, a przez to zagrozi jej budżetowi i suwerenności.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s