Presja rośnie, ale Niemcy nie blokują Nord Stream 2 | Huawei nie składa broni w Polsce

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Agencja Bloomberg podaje, że koalicjanci niemieckiej kanclerz Angeli Merkel uginają się pod presją prezydenta USA Donalda Trumpa i coraz mocniej krytykują sporny projekt Nord Stream 2. Mimo to rząd niemiecki zamiast blokować projekt, promuje negocjacje z udziałem Ukrainy i Rosji.

:Krytyka Huawei na Zachodzie spowodowała, że spółka podejmuje działania wizerunkowe, m.in. w Polsce.

Presja rośnie, ale Niemcy nie blokują Nord Stream 2

Agencja Bloomberg podaje, że koalicjanci niemieckiej kanclerz Angeli Merkel uginają się pod presją prezydenta USA Donalda Trumpa i coraz mocniej krytykują sporny projekt Nord Stream 2. Mimo to rząd niemiecki zamiast blokować projekt, promuje negocjacje z udziałem Ukrainy i Rosji.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Projekt zakładający budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie budzi krytykę coraz szerszych kręgów w Berlinie. Nils Schmidt z SPD, pomimo poparcia jego partii dla Nord Stream 2, przyznaje, że politycy niesłusznie nie uwzględnili czynnika geopolitycznego, to znaczy jego wpływu na Ukrainę, która może utracić część przychodów z przesyłu gazu na korzyść szlaku niemieckiego, co może zagrozić jej stabilności budżetowej i politycznej. Schmidt twierdzi, że projekt nie powinien być realizowany bez układu Ukrainy i Rosji o utrzymaniu minimalnego poziomu dostaw przez terytorium ukraińskie, w sprawie, którego trwają rozmowy KE-Ukraina-Rosja. Należy zaznaczyć, że analogiczne stanowisko prezentuje Angela Merkel.

Obawy wzmocniła agresja rosyjska na Morzu Azowskim, która doprowadziła do wzięcia w niewolę kilkudziesięciu marynarzy ukraińskich na terytorium międzynarodowym błędnie uznawanym przez Rosję za część jej terytorium. W 2014 roku Rosjanie nielegalnie anektowali Półwysep Krymski i rozpoczęli działania wojenne na wschodzie Ukrainy. To wydarzenie podkopało nadzieje Niemców na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. – Wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej pokazały mi przynajmniej jak niespełnione były to nadzieje – przyznaje Juergen Hardt, prawnik z chrześcijańskiej CDU, z której wywodzi się Angela Merkel. Przy tym skrytykował opłacalność ekonomiczną Nord Stream 2.

Amerykanie ostrzegli Niemcy, że mogą wprowadzić sankcje wobec partnerów Nord Stream 2. Według Handelsblatt mogą one objąć wykonawcę gazociągu na morzu, firmę szwajcarską Allseas, co mogłoby doprowadzić do opóźnienia projektu.

 

Huawei nie składa broni w Polsce

Krytyka Huawei na Zachodzie spowodowała, że spółka podejmuje działania wizerunkowe, m.in. w Polsce.

Wojciech Jakóbik

Za wizerunek Huawei Consumer Business Group będzie odpowiadać spółka Cohn&Wolfe. Będzie miała za zadanie wsparcie marki Huawei przy budowie strategii komunikacji, relacji z mediami oraz działań z obszaru korporacyjnej odpowiedzialności społecznej.

Huawei znalazł się w ogniu krytyki, kiedy część zachodnich służb zarekomendowała firmom unikanie kontraktów z chińskim dostawcą rozwiązań wysokich technologii. Okazało się, że istnieje ryzyko kradzieży własności intelektualnej i szpiegostwa gospodarczego Państwa Środka. Z tego względu część państw nie skorzystała z oferty Huawei na obsługę sieci 5G. Polska otrzymała podobną, ale na razie z niej nie skorzystała.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s