Następczyni Merkel krytykuje ostrzeżenie USA przed sankcjami wobec Nord Stream 2 | Przez porozumienie naftowej Rosja weszła na równię pochyłą wydobycia ropy

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Potencjalna następczyni Angeli Merkel na fotelu kanclerza Niemiec krytykuje ostrzeżenie ambasadora USA w tym kraju przed sankcjami wobec Nord Stream 2.

:Według analizy ośrodka ACRA, do którego dotarły Wiedomosti, wydobycie ropy naftowej w Rosji będzie spadać, bo przez udział w porozumieniu naftowym odłożyła inwestycje w nowe złoża.

:Stany Zjednoczone liczą na to, że Katar podważy dominację Rosji na rynku gazu w Europie.

Następczyni Merkel krytykuje ostrzeżenie USA przed sankcjami wobec Nord Stream 2

Potencjalna następczyni Angeli Merkel na fotelu kanclerza Niemiec krytykuje ostrzeżenie ambasadora USA w tym kraju przed sankcjami wobec Nord Stream 2.

DPA/Wojciech Jakóbik

Według Annegret Kramp-Karrenbauer wypowiedź ambasadora Richarda Grenella, który przyznał w liście opublikowanym przez gazetę Bild, że Amerykanie mogą wprowadzić sankcje wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 była „niedyplomatyczna”.

Niemieckie BASF/Wintershall i E.on/Uniper są partnerami finansowymi Nord Stream 2. Projekt ma być ukończony do końca roku, ale sankcje USA mogłyby na niego wpłynąć. Kramp-Karrenbauer, która została wyznaczona przez Merkel na jej następczynię na stanowisku kanclerza Niemiec, uznała wysyłkę listu w sprawie sankcji za coś „całkiem niezwykłego w dyplomacji” – podaje agencja DPA.

 

Przez porozumienie naftowej Rosja weszła na równię pochyłą wydobycia ropy

Według analizy ośrodka ACRA, do którego dotarły Wiedomosti, wydobycie ropy naftowej w Rosji będzie spadać, bo przez udział w porozumieniu naftowym odłożyła inwestycje w nowe złoża.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Ośrodek ACRA ustalił, że rekord inwestycji zostanie osiągnięty w mijającym roku, a potem nastąpi spadek z 3,8 bln w 2018 roku do 3,3 bln rubli w 2022 roku. Wydobycie w latach 2021-22 osiągnie rekord czasów posowieckich – 575 mln ton (razem z kondensatem gazowym) i po tym okresie zacznie spadać.

Powodem ma być udział Rosji w porozumieniu naftowym, czyli skoordynowanym wysiłku producentów ropy z grupy OPEC+ na rzecz ograniczenia wydobycia surowca. Obowiązywało ono w 2017 i 2018 roku (1,8 mln baryłek dziennie). Zostało przedłużone na 2019 rok, ale z mniejszymi cięciami (1,3 mln baryłek). W celu realizacji ograniczeń Rosjanie opóźnili plany nowego wydobycia ze złóż Taas-Juriach, Tagulskoje i Kujumbinskoje, które zostało uruchomione pod koniec 2018 roku zamiast na początku.

Wydobycie ropy w Rosji stanowi istotny składnik przychodów budżetowych. Bez zastępowalności złóż nie będzie możliwe utrzymanie ich poziomu, a co za tym idzie programów socjalnych dających poparcie władzy autorytarnej.

 

USA namawiają Katar do sojuszu gazowego przeciwko Rosji w Europie

Stany Zjednoczone liczą na to, że Katar podważy dominację Rosji na rynku gazu w Europie.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Podsekretarz energii USA Dan Brouilette cytowany przez agencję Reutersa powiedział, że jego kraj rozmawia z Katarem o dostawach LNG do Europy po to, aby Niemcy i inne kraje kontynentu kupowały więcej katarskiego i amerykańskiego gazu skroplonego kosztem dostaw z Rosji, które odpowiadają obecnie za 60 procent importu niemieckiego.

Zdaniem Brouilette minister spraw energetycznych Kataru Saad al-Kaabi wyraził zainteresowanie inicjatywą USA. – Ma to bliski związek z deliberacjami z udziałem innych na temat Nord Stream 2 – zdradził urzędnik amerykański. Jego zdaniem sporny projekt gazociągu z Rosji do Niemiec zwiększyłby zależność Europy od gazu rosyjskiego, ale ostatnio Niemcy wyraziły zainteresowanie LNG. Tymczasem USA ostrzegają, że mogą wprowadzić sankcje wobec uczestników projektu Nord Stream 2.

Katarczycy poinformowali, że niebawem podejmą decyzję w sprawie dalszych inwestycji w terminal Golden Pass LNG w USA, którego jest głównym udziałowcem (70 procent akcji). Pozostali to Exxon Mobil (17,6) i ConocoPhillips (12,4). Przepustowość obiektu w Teksasie ma wynieść do 15,6 mln ton LNG rocznie.

Qatar Petroleum chce zainwestować w USA do 20 mld dolarów w nadchodzących latach. Katarczycy rozważają także inwestycję w niemiecki terminal LNG. Amerykański urzędnik podkreśla, że chociaż gaz skroplony może być droższe od gazu z Rosji, to „tani gaz okupiony jest wysoką ceną utraty wolności”. Qatargas śle LNG m.in. do Polski na mocy umowy długoterminowej z PGNiG.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s