Wielka Brytania odrzuca układ o brexit. Rynek reaguje | Ukraina chce szybkiej rewizji dyrektywy gazowej

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Izba Gmin zagłosowała przeciwko układowi o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Rynek zareagował zaniepokojeniem.

:Po tym jak Rosjanie zerwali rozmowy eksperckie o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po uruchomieniu Nord Stream 2, Ukraińcy deklarują gotowość na różne scenariusze. Apeluje o szybką rewizję dyrektywy gazowej, która może podporządkować sporny projekt prawu UE.

Wielka Brytania odrzuca układ o brexit. Rynek reaguje

Izba Gmin zagłosowała przeciwko układowi o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Rynek zareagował zaniepokojeniem.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

432 parlamentarzystów brytyjskich zagłosowało przeciwko układowi z Komisją Europejską wynegocjowanym przez rząd Theresy May. Za było 202 polityków. Rząd czeka teraz głosowanie w sprawie wotum nieufności. Jeżeli je przegra, odbędą się wybory parlamentarne.

Nie wiadomo, czy Wyspy opuszczą Unię Europejską bez układu określającego warunki wyjścia. Alternatywa to opóźnienie brexitu, którą rząd bierze pod uwagę. Niepewność rzutuje na rynek. Adam Marshall z Brytyjskiej Izby Handlowej powiedział, że wynik głosowania doprowadził do frustracji w kręgach biznesowych. – To rollercoaster polityczny z wysoką stawką i nie widać, żeby miał się skończyć – ocenił.

Ceny ropy naftowej rosną. O 6.30 czasu polskiego Brent kosztował 60,70 dolarów za baryłkę, a WTI – 52,13 dolarów.

 

Ukraina chce szybkiej rewizji dyrektywy gazowej

Po tym jak Rosjanie zerwali rozmowy eksperckie o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po uruchomieniu Nord Stream 2, Ukraińcy deklarują gotowość na różne scenariusze. Apeluje o szybką rewizję dyrektywy gazowej, która może podporządkować sporny projekt prawu UE.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

Trwa proces trójstronny, czyli rozmowy Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po 2019 roku, kiedy kończy się umowa przesyłowa Gazprom-Naftogaz i ma być gotowy gazociąg Nord Stream 2 stanowiący szlak alternatywny. Nie doszło jednak do spotkania ekspertów reprezentujących strony, bo Rosjanie odmówili udziału w nim.

21 stycznia mają odbyć się rozmowy na szczeblu politycznym. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy usztywnia stanowisko, oczekując rewizji dyrektywy gazowej, która może podporządkować Nord Stream 2 prawu unijnemu.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkal napisała na Facebooku, że Gazprom „zakłócił trójstronne konsultacje gazowe na poziomie technicznym, próbując zastraszyć Europę swą nieprzewidywalnością i narzucić swój punkt widzenia zamiast szanować cywilizowane reguły. Jego logika jest prosta: nie zwracać na nikogo uwagi, budować dalej Nord Stream 2 bez oczekiwania na ostateczne pozwolenia i ignorować partnerów – ostrzegła.

– Potem będą przekonywać dalej świat, że możliwe jest uzyskanie porozumienia z Gazpromem, budowanie z nim relacji w oparciu o zaufanie, jak robią to politycy niemieccy. Nie ma już znaczenia czy to bezsensowna naiwność czy cynizm. W rzeczywistości, to okłamywanie samych siebie i całego świata – napisała Zerkal. Zapowiedziała, że Ukrainie „nie pozostaje nic innego, jak nie pozwolić na jakiekolwiek wyjątki dla Gazpromu i rozciągnąć regulacje unijne na wszystkie jego projekty, szczególnie Nord Stream 2, czego Ukraina od dawna się domaga”.

– Fortunny jest fakt, że sprawa odpowiednich zmian w dyrektywie gazowej UE jest obecnie omawiana w Radzie Unii Europejskiej – napisała Zerkal, odnosząc się do dyskusji ekspertów RUE na temat rewizji dyrektywy gazowej. Prezydencja rumuńska przyspieszyła prace nad nową regulacją. Jej przyjęcie może podporządkować Nord Stream 2 prawu unijnemu, a co za tym idzie, zmusić do rewizji jego założeń i opóźnienia, lub zablokować jego budowę w razie braku zgody na dostosowanie inwestycji do regulacji.

Zerkal zapewnia, że Ukraina prowadzi dialog z Komisją Europejską na temat kontynuacji reform gazowych nad Dnieprem, którego elementem są rozmowy o procesie trójstronnym. – Pracujemy dalej i jesteśmy gotowi nie tylko na konsultacje trójstronne na poziomie politycznym, ale także na wszelkie inne scenariusze wydarzeń – zapewniła.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s