Polska będzie potrzebowała o 2,6-8,4 mld m sześc. gazu więcej | OPEC+ rozstrzygnie w kwietniu co dalej z porozumieniem naftowym

Grafika: Gaz-System
Grafika: Gaz-System

:Gaz-System przewiduje w planie rozwoju sieci gazowej, że zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce znacząco wzrośnie, głównie przez rozwój energetyki opartej na tym paliwie. Spółka przewiduje wzrost o 2,6-8,4 mld m sześc. rocznie.

:Naftogaz ogłosił sukces, bo udało mu się zabezpieczyć aktywa na poczet należności Gazpromu. Okazuje się, że nie dojdzie do tego w Szwajcarii.

ŁNadzwyczajne spotkanie sygnatariuszy porozumienia naftowego odbędzie się w kwietniu w Wiedniu. Tematem będzie dalszy los układu.

Polska będzie potrzebowała o 2,6-8,4 mld m sześc. gazu więcej

Gaz-System przewiduje w planie rozwoju sieci gazowej, że zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce znacząco wzrośnie, głównie przez rozwój energetyki opartej na tym paliwie. Spółka przewiduje wzrost o 2,6-8,4 mld m sześc. rocznie.

Gaz-System/Wojciech Jakóbik

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zwany strategią energetyczną zakłada rozwój energetyki gazowej, jako jednego ze sposobów na zmniejszenie emisyjności sektora.

– Rozwój infrastruktury gazowej w Polsce determinowany jest głównie następującymi czynnikami: koniecznością zapewnienia dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski; wielkością prognozowanego zapotrzebowania na gaz i popytu na usługę przesyłową, w tym również możliwości eksportu gazu; rozwojem połączeń importowych i eksportowych zapewniających integrację rynków wspólnoty europejskiej – wylicza operator polskiego systemu przesyłowego gazu. – Biorąc jednak pod uwagę prognozowany wzrost zużycia gazu ziemnego w Polsce, a także wysokie uzależnienie od importu gazu z kierunku wschodniego oraz potrzebę realnej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, w kolejnych latach konieczna będzie kontynuacja działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw oraz otwarcie nowych kierunków dostaw gazu.

Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2020-2029 zaproponowany przez Gaz-System zakłada dwa warianty prognozy zapotrzebowania odbiorców na usługę przesyłową:

  1. Wariant Umiarkowanego Wzrostu (UW) określony na podstawie zawartych umów przesyłowych, uwzględniający podpisane umowy o przyłączenie dla nowych bloków parowo-gazowych przyłączanych bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.
  2. Wariant Optymalnego Rozwoju (OR) uwzględnia dodatkowo zwiększenie zapotrzebowania wynikające ze złożonych wniosków o wydanie warunków przyłączenia, wydanych warunków o przyłączenie dla odbiorców z sektora elektroenergetyki.

Największy przyrost zapotrzebowania na usługę przesyłową gazu spodziewany jest w sytuacji rozwoju elektroenergetyki (przede wszystkim kogeneracji) opartej o paliwo gazowe. Uruchomienie obiektów uwzględnionych w prognozie może zwiększyć popyt na gaz w perspektywie roku 2030: minimalnie o ok 2,6 mld m sześc. rocznie w prognozie UW, maksymalnie o ok 8,4 mld m sześc. rocznie w prognozie OR.

Co ciekawe, eksport miałby stanowić istotną część zapotrzebowania prognozowanego przez Gaz-System. Jego udział w wykorzystaniu mocy przesyłowych miałby się wahać od 1,5 do 4,9 mld m sześc. rocznie.

Źródłem gazu mającego zapewnić wykorzystanie mocy prognozowanych przez Gaz-System mają być projekty Bramy Północnej: rozbudowany terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe, a także połączenia międzysystemowe z krajami sąsiednimi: Litwą i Słowacją. Co ciekawe, Gaz-System nie wspomina o połączeniu gazowym z Ukrainą, który bierze pod uwagę pod warunkiem zaangażowania partnerów ukraińskich.

 

TASS: Aktywa Nord Stream 2 nie zostaną zamrożone                          

Naftogaz ogłosił sukces, bo udało mu się zabezpieczyć aktywa na poczet należności Gazpromu. Okazuje się, że nie dojdzie do tego w Szwajcarii.

TASS/Wojciech Jakóbik

Rosyjski TASS donosi, że sąd szwajcarski wycofał decyzję o nałożeniu środków tymczasowych na udziały Gazpromu w spółkach Nord Stream i Nord Stream 2 AG w związku z pozwem Naftogazu o zajęcie aktywów na poczet spłaty długu wartego 2,56 mld dolarów.

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie zdecydował, że Gazprom powinien zapłacić ukraińskiemu Naftogazowi 2,56 mld dolarów za niewypełnienie zapisów umowy przesyłowej uwzględniającej minimalny poziom przesyłu przez terytorium ukraińskie. Naftogaz informował, że zabezpieczy środki w Holandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem wyrok szwajcarski oznacza, że spór z Naftogazem nie wpłynie na aktywa Gazpromu w Szwajcarii, czyli spółki Nord Stream 1 i Nord Stream 2 AG odpowiedzialne za gazociągi o tej samej nazwie, które zostały zarejestrowane w szwajcarskiej miejscowości Zug. Innego zdania jest Jurij Witrenko z Naftogazu, który twierdzi, że orzeczenie sądu szwajcarskiego nie oznacza, że kwestionuje on konieczność zamrożenia aktywów Gazpromu, ale uznaje, że w Szwajcarii ich nie ma.

 

OPEC+ rozstrzygnie w kwietniu co dalej z porozumieniem naftowym

Nadzwyczajne spotkanie sygnatariuszy porozumienia naftowego odbędzie się w kwietniu w Wiedniu. Tematem będzie dalszy los układu.

Platts/Wojciech Jakóbik

Spotkanie 17-18 kwietnia w stolicy Austrii będzie miało charakter nadzwyczajny, bo wyprzedzi regularne konsultacje zaplanowane na czerwiec tego roku. Nowy układ zakłada redukcję o 1,3 mln baryłek dziennie z udziałem producentów z kartelu OPEC oraz 12 spoza niego, w tym Rosji. To grupa zwana OPEC+.

Obecne cięcia obowiązują do czerwca, więc uczestnicy rozmów będą mogli rozstrzygnąć, czy należy je dodatkowo przedłużyć. Będzie to zależało m.in. od rozwoju sytuacji na rynku zależnej od zapotrzebowania w Chinach i podaży w USA, na które OPEC+ nie ma wpływu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s