Druga runda rozmów o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po Nord Stream 2 | Spowolnienie w Chinach zwiastuje depresję cen surowców

:Komisja Europejska, Ukraina i Rosja będą rozmawiać 21 stycznia o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po ukończeniu gazociągu Nord Stream 2.

:Ropa, gaz, węgiel, miedź i inne surowce mogą stanieć, jeżeli utrzyma się spowolnienie gospodarcze w Chinach. Państwo Środka notuje najniższy wzrost PKB od 2009 roku.

Druga runda rozmów o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po Nord Stream 2

Komisja Europejska, Ukraina i Rosja będą rozmawiać 21 stycznia o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po ukończeniu gazociągu Nord Stream 2.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Druga runda procesu trójstronnego odbędą się w Brukseli na szczeblu politycznym z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza, ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkina, prezesa Naftogazu Andrija Kobolewa, ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka i wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa.

Pierwsza runda odbyła się 17 lipca 2018 roku w Berlinie. Po niej nastąpiła seria konsultacji eksperckich, ale Gazprom nie wziął w nich udziału. Rozmowy 21 stycznia ruszają o godz. 15 czasu lokalnego. Szefczovicz wyraził nadzieję, że rozmowy zakończą się przyjęciem wiążących zobowiązań.

Wiadomo już, że sporny gazociąg Nord Stream 2 może być opóźniony lub nie w pełni gotów do pracy z końcem 2019 roku, kiedy kończy się umowa przesyłowa Gazprom-Naftogaz. Oznacza to, że przerwa dostaw przez Ukrainę, którą pierwotnie grozili Rosjanie, nie będzie możliwa.

Obecnie strony omawiają, na jakim poziomie może się utrzymać przesył gazu przez terytorium ukraińskie na mocy porozumienia tymczasowego zastępującego umowę przesyłową. Komisja Europejska i Ukraina oczekują, że warunki dostaw przez Ukrainę będą zgodne z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej.

 

Spowolnienie w Chinach zwiastuje depresję cen surowców

Ropa, gaz, węgiel, miedź i inne surowce mogą stanieć, jeżeli utrzyma się spowolnienie gospodarcze w Chinach. Państwo Środka notuje najniższy wzrost PKB od 2009 roku.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2018 roku o 6,4 procent. W poprzednim kwartale wyniósł 6,5 procent. Państwo Środka przestawia gospodarkę z eksportu na konsumpcję wewnętrzną i zwiększa dług. Interwencja rządowa może mieć ograniczony wpływ ze względu na wojnę handlową z USA. Rozmowy w jej sprawie mają trwać do marca.

W całym 2018 roku gospodarka chińska wypracowała wzrost PKB o 6,6 procent. To najniższy wynik od 1990 roku. Od tempa jej rozwoju zależą ceny surowców, bo Chińczycy są największymi konsumentami węglowodorów, węgla, miedzi i innych dóbr tego typu.

Mimo to ropa naftowa notowała wzrost wartości i kosztowała o 6.00 czasu polskiego 62,90 dolarów za Brent i 53,99 dolarów za WTI. Obie mieszanki drożały.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s