Gazprom proponuje Ukraińcom układ bez Komisji Europejskiej | Czeczenia nie płaci Gazpromowi

Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas
Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas

:Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że Gazprom zaoferował Naftogazowi przedłużenie obecnego kontraktu przesyłowego bez konsultacji w ramach procesu trójstronnego.

:Społeczeństwo czeczeńskie nie płaci długów Gazpromowi, ale sąd nie reaguje, obawiając się wzrostu napięć społecznych w tym kaukaskim regionie.

Gazprom proponuje Ukraińcom układ bez Komisji Europejskiej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że Gazprom zaoferował Naftogazowi przedłużenie obecnego kontraktu przesyłowego bez konsultacji w ramach procesu trójstronnego.

112/Wojciech Jakóbik

Rozmowy Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po zakończeniu obecnego kontraktu przesyłowego z końcem 2019 roku zakończyły się brakiem rozstrzygnięć. Następne mają odbyć się w maju. Jednak już teraz Gazprom zaoferował Naftogazowi przedłużenie kontraktu „bez konsultacji”.

– Pan Miller (prezes Gazpromu, Aleksiej – przyp. red.) powtórzył trzy razy, że jest gotów przedłużyć istniejący kontrakt. Powiedział, że te umowy mogą być przedłużane bez jakichkolwiek konsultacji eksperckich – zdradził Klimkin. Gazprom zerwał rozmowy eksperckie w ramach procesu trójstronnego.

Rozmowy o przedłużeniu istniejącego kontraktu bez mediacji Komisji Europejskiej mogłyby doprowadzić do przyjęcia tymczasowego układu, który nie uwzględnia wdrożenia regulacji antymonopolowych na terenie Ukrainy zamiast porozumienia długoterminowego, które zakłada reformy, jakie proponuje Bruksela. Tym samym Gazprom, podobnie jak Niemcy, próbuje podkopać pozycję Komisji.

 

Czeczenia nie płaci Gazpromowi

Społeczeństwo czeczeńskie nie płaci długów Gazpromowi, ale sąd nie reaguje, obawiając się wzrostu napięć społecznych w tym kaukaskim regionie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Minister polityki narodowej i relacji zagranicznych, prasy oraz informacji Czeczenii Dżambułat Umarow powiedział w rosyjskim radio, że jego region powinien zostać zwolniony z długu gazowego wobec Gazpromu z okresu wojny czeczeńskiej.

Jego zdaniem Czeczenia „ma swoją historię i specyfikę”, a jej mieszkańcy nie powinni płacić za długi nagromadzone w okresie wojny czeczeńskiej, która zdaniem urzędnika została wywołana, „przez określone siły globalne, by zniszczyć Rosję”. – Czeczeńcy nie mają z tym nic wspólnego. Nie mają też żadnego związku z zakulisowymi działaniami Kremla i jego przedstawicielom w Republice Czeczeńskiej we wczesnych latach dziewięćdziesiątych – ocenił.

Pierwsza wojna czeczeńska wybuchła w 1994 roku, kiedy seperatyści chcieli utworzyć niepodległe państwo wzorem byłych republik sowieckich jak Ukraina czy Białoruś. Wojna zakończyła się w 1996 roku. Druga wojna czeczeńska wybuchła w 1999 roku po atakach terrorystycznych w Rosji, o które zostali oskarżeni seperatyści. Wojna zakończyła się w 2009 roku „reintegracją” Czeczenii do Federacji Rosyjskiej.

Prokuratura czeczeńska uznała, że Gazprom Meżregiongaz Grozny nie ma prawa ubiegać się o zwrot 9 mld rubli długu nagromadzonego do listopada 2015 roku z tytułu nieopłaconych rachunków za gaz. Sąd uznał, że windykacja wywołałaby „napięcia społeczne”. Spółka-córka Gazpromu odwołała się od tej decyzji. Wylicza, że do grudnia 2018 roku dług odbiorców w Czeczenii wyniósł 16,2 mld rubli, z tego 13,2 mld rubli po stronie gospodarstw domowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s