Kryzys w Wenezueli zagraża dostawom ropy do USA | Znamy propozycję układu o Ukrainie i Nord Stream 2. „To opcja maksimum”

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:USA uznały lidera opozycji w Wenezueli za prezydenta tymczasowego tego kraju. Spadek eksportu ropy wenezuelskiej może mieć istotne znaczenie dla rynku.

:Do mediów dotarła informacja na temat propozycji uregulowania dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku, kiedy ma być gotowy sporny gazociąg Nord Stream 2. Sprawę komentuje Madalina Sisu Vicari z Uniwersytetu w Liege.

Kryzys w Wenezueli zagraża dostawom ropy do USA

USA uznały lidera opozycji w Wenezueli za prezydenta tymczasowego tego kraju. Spadek eksportu ropy wenezuelskiej może mieć istotne znaczenie dla rynku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Ropa z Wenezueli trafiała na światowe rynki w coraz mniejszej ilości ze względu na paraliż sektora naftowego wywołany przez kryzys polityczny i ekonomiczny w kraju. Wydobycie w 2017 roku wynosiło 1,9 mln baryłek dziennie, a w grudniu 2018 roku już tylko 1,1 mln baryłek dziennie.

Stany Zjednoczone są istotnym kupcem ropy wenezuelskiej. W pierwszych 10 miesiącach zeszłego roku sprowadziły 500 tysięcy baryłek dziennie surowca wysokozasiarczonego, który trafiał do rafinerii w Zatoce Meksykańskiej należących do Chevrona, PBF Energy, Valero Energy. Po wieściach z Caracas wartość akcji tych spółek spadła: PBF stracił 1,9 procent, a Valero – 2,7 procent. Spółka należąca do wenezuelskiego PDVSA i drugi odbiorca ropy z Wenezueli w USA, czyli Citgo, także straciła na wartości a jej dalsza działalność stoi pod znakiem zapytania.

 

Znamy propozycję układu o Ukrainie i Nord Stream 2. „To opcja maksimum”

Do mediów dotarła informacja na temat propozycji uregulowania dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku, kiedy ma być gotowy sporny gazociąg Nord Stream 2. Sprawę komentuje Madalina Sisu Vicari z Uniwersytetu w Liege.

Wojciech Jakóbik

Układ proponowany przez Komisję ma zagwarantować minimalny poziom dostaw gazu przez Ukrainę, który zagwarantuje jej stabilność budżetową, a co za tym idzie polityczną. Bez niego Rosjanie mogliby przekierować większość dostaw do gazociągów alternatywnych: Nord Stream 2 i Turkish Stream, które mają powstać do końca roku.

– Niekoniecznie oba będą gotowe na czas, ale przynajmniej jeden może już działać w czasie zawarcia ewentualnego porozumienia – wskazuje Vicari. Porozumienie proponowane przez Komisję zakłada podpisanie nowego kontraktu 10-letniego z gwarantowanym przesyłem na poziomie 60 mld m sześc. rocznie z dodatkową elastycznością 30 mld m sześc. rok. – To opcja maksimum, bo nie bierze pod uwagę Nord Stream 2 i Turkish Stream – wskazuje badaczka. Madalina Sisu Vicari przypomina, że w 2018 roku Rosja wysłała przez Ukrainę średnio 87 mld m sześc. Rok wcześniej było to jeszcze 93,5 mld m sześc.

Gazprom zerwał rozmowy eksperckie na temat układu, więc spotkanie polityków z 21 stycznia nie przyniosło rozstrzygnięć. Następne odbędzie się w maju w okolicach wyborach prezydenckich na Ukrainie (marzec) i parlamentarnych w Unii Europejskiej (maj). Vicari przypomina, że oznacza to możliwość zmiany przedstawicieli Komisji Europejskiej i Ukrainy w rozmowach trójstronnych na temat układu zwanych procesem trójstronnym.

– Istnieje mała szansa na przyjęcie porozumienia przed wyborem nowej Komisji Europejskiej i wyborami parlamentarnymi na Ukrainie w październiku – ocenia badaczka. Jej zdaniem Rosja nie będzie zainteresowana układem długoterminowym, a przynajmniej nie nazbyt szybkim. – W najlepszym wypadku porozumienie zostanie podpisane pod koniec roku, a najbardziej prawdopodobna jest asygnata w przyszłym roku – ocenia nasza rozmówczyni.

Jej zdaniem układ będzie mimo starań Komisji krótkoterminowy i będzie odzwierciedlał postępy Nord Stream 2 i Turkish Stream. W zależności od tego ile gazu Rosja będzie mogła słać szlakami alternatywnymi, o tyle będzie chciała zmniejszyć gwarantowany przesył przez Ukrainę. – Trudno powiedzieć, czy nowy układ będzie zgodny z regulacjami europejskimi, na przykład o kodach sieciowych (oznaczałoby to utratę wpływu Gazpromu na przesył przez Ukrainę – przyp. red.) – konkluduje Vicari dla BiznesAlert.pl.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s