Rumunia liczy na szybką rewizję dyrektywy gazowej, która usidli Nord Stream 2 | WSJ o aferze Huawei: Czy szpiedzy Chin przekazali Rosji informacje z Polski?

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Agencja Platts donosi, że prezydencja rumuńska zamierza jak najszybciej zająć się rewizją dyrektywy gazowej, która może podporządkować sporny Nord Stream 2 prawu europejskiemu.

:Wall Street Journal pisze o zatrzymaniu Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Domniemani szpiedzy mogli przekazać informacje wrażliwe Rosjanom.

Rumunia liczy na szybką rewizję dyrektywy gazowej, która usidli Nord Stream 2

Agencja Platts donosi, że prezydencja rumuńska zamierza jak najszybciej zająć się rewizją dyrektywy gazowej, która może podporządkować sporny Nord Stream 2 prawu europejskiemu.

Platts/Wojciech Jakóbik

Rumuński minister energetyki Anton Anton powiedział komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego (ITRE), że zamierza dobrze wykorzystać czas do wyborów parlamentarnych w Unii Europejskiej.

– Chcemy, by nasza prezydencja podjęła znaczące kroki w czasie, który nam został – powiedział o rewizji dyrektywy gazowej. Regulacja mogłaby podporządkować prawu europejskiemu sporny gazociąg Nord Stream 2. Propozycja rumuńska zakłada, że wyłączenie spod jej reżimu mogłyby otrzymać tylko istniejące połączenia gazowe, więc los spornej magistrali będzie zależał od tempa przyjmowania rewizji. Nord Stream 2 ma zostać ukończony do końca roku, o ile nie będzie opóźnień.

– Wiemy, że Parlament jest gotów do rozmów – zdradził Anton. – To teraz gorący temat. Objęcie Nord Stream 2 regulacjami zrewidowanej dyrektywy gazowej oznaczałoby konieczność dostosowania projektu do nowych przepisów. Mogłoby się to wiązać z opóźnieniem, a w razie odrzucenia układu w tej sprawie przez Federację Rosyjską, nawet z zablokowaniem projektu. Tymczasem regulacje europejskie zmusiłyby Gazprom do stworzenia niezależnego operatora, który samodzielnie wyznaczałby taryfy, a także dopuszczeniu konkurencji do przepustowości gazociągu.

Do tej pory rewizja dyrektywy gazowej była zamrożona przez prezydencje austriacką i bułgarską. Austriackie OMV jest partnerem finansowym Nord Stream 2. Anton wyraził nadzieję, że jego prezydencji uda się uzyskać uzgodnione stanowisko Rady Unii Europejskiej, które pozwoli rozpocząć trilog. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz uznał, że jest to możliwe jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

WSJ o aferze Huawei: Czy szpiedzy Chin przekazali Rosji informacje z Polski?

Wall Street Journal pisze o zatrzymaniu Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Domniemani szpiedzy mogli przekazać informacje wrażliwe Rosjanom.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Władze Polski i USA mają obecnie analizować wpływ pozyskany przez Chińczyków na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zatrzymani ludzie to były oficer polskiego kontrwywiadu i dyrektor do spraw sprzedaży firmy Huawei. Część śledztwa dotyczy działań na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, z której szpiedzy mogli czerpać informacje wrażliwe. Śledztwo w tej sprawie trwa od dwóch lat.

Według wyliczeń przedstawionych przez WSJ chiński Huawei zajął już prawie 50 procent rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Prawnik związany ze śledztwem mówi gazecie, że Chińczykom dano zbyt dużo swobody. Teraz Polska i USA obawiają się, że Pekin przekazał zebrane informacje Moskwie.

Z tego względu, a także przez obawy w innych krajach NATO, Amerykanie mają pracować nad ograniczeniem dostępu firm jak Huawei na rynek zachodni. Firma odrzuca oskarżenia i przekonuje, że działa bez wpływu rządu chińskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s