Baltic Pipe z unijną dotacją to znak jakości. Komentarz dla GPC

Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk
Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk

Prawie 215 mln euro z budżetu UE zostanie zainwestowane w budowę gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę z Danią. – Wsparcie Baltic Pipe przez Komisję Europejską to znak jakości projektu – uważa ekspert Wojciech Jakóbik. Według KE rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i integracji rynku w regionie.

W ramach instrumentu „Łącząc Europę” kluczowe europejskie projekty w zakresie infrastruktury energetycznej otrzymają z budżetu Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości blisko 800 mln euro. Z tej kwoty prawie 215 mln zostanie zainwestowane w budowę Baltic Pipe.

Na zaprezentowanym przez Komisję Europejską wykazie znalazło się 14 projektów: siedem dotyczących energii elektrycznej, dwa związane z inteligentnymi sieciami, dwa z zakresu transportu transgranicznego CO2 i trzy gazowe, m.in. duńsko-polski projekt Baltic Pipe. KE oceniło, że rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w regionie. Lista została zatwierdzona przez kraje członkowskie.

– Wsparcie Baltic Pipe przez Komisję Europejską to znak jakości projektu, który bez przeszkód zmierza ku realizacji – mówi „Codziennej” Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego. – Decyzja była spodziewana, bo gazociąg znalazł się na liście projektów priorytetowych UE, a więc ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego całej Wspólnoty.

Dotacja została przyznana spółce Gaz-System, będącej inwestorem polskiej części projektu. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na realizację prac budowlanych na morskiej i lądowej części tej strategicznej inwestycji. – Uzyskane po raz czwarty dofinansowanie dla Baltic Pipe świadczy o stałym dużym poparciu Komisji Europejskiej dla tego projektu. Tak wysokie wsparcie niewątpliwie ma pozytywny wpływ na realizację gazociągu – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Termin oddania gazociągu do użytkowania pozostaje niezagrożony. Naszym celem jest obecnie uzyskanie wszystkich pozwoleń w terminie pozwalającym na rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli w 2020 r. – dodaje szef resortu.

W ramach wcześniejszych konkursów Baltic Pipe otrzymał w 2015 r. wsparcie w wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności. W latach 2017 i 2018 dofinansowaniem objęto realizację prac projektowych odpowiednio dla odcinka morskiego w wysokości ponad 33 mln euro oraz części lądowej w kwocie 18,3 mln.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s