Dwaj prezydenci walczą o poparcie wojska Wenezueli | Węgry chcą być neutralne | Handelsblatt: USA zwiększą presję na Niemcy w sprawie Nord Stream 2

Juan Guaido i Nicolas Maduro. Fot. Wikimedia Commons
Juan Guaido i Nicolas Maduro. Fot. Wikimedia Commons

:Trwa kryzys w Wenezueli. Prezydent tymczasowy Juan Guaido chce przekonać do siebie wojskowych. Póki co popierają dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro, który nie uznał poparcia Zgromadzenia Narodowego dla Guaido.

:Wall Street Journal donosi, że premier Węgier Wiktor Orban powiedział dyplomatom amerykańskim, że jego kraj chce pozostać neutralny „jak Austria” w odpowiedzi na sugestie zaostrzenia linii wobec rosnących wpływów Rosji i Chin w Europie.

:Niemiecki Handelsblatt rozmawiał z dyplomatą amerykańskim, który zapowiada zaostrzenie presji na Niemcy, aby te zablokowały projekt Nord Stream 2.

FT: Hub gazowy w Polsce będzie zależał od powodzenia Bramy Północnej

Polska zamierza wykorzystać LNG do uczynienia ze swego rynku regionalnego hubu gazowego – podaje Financial Times.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Dziennikarz gazety przypomina, że Polska dotąd zależna od importu gazu z Rosji zamierza zmienić sytuację i w tym celu podpisała w grudniu szereg umów na dostawy LNG z USA i zaplanowała rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu. Zamierza także zbudować gazociąg Baltic Pipe z Norwegii.

Financial Times cytuje prezesów PGNiG – spółki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski – a także Gaz-System, operatora sieci przesyłowej gazu, oraz Polskiego LNG, operatora gazoportu. Zastrzega, że plany Polaków powiodą się pod warunkiem braku opóźnień wspomnianych projektów, które są określane razem jako Brama Północna.

 

Dwaj prezydenci walczą o poparcie wojska Wenezueli

Trwa kryzys w Wenezueli. Prezydent tymczasowy Juan Guaido chce przekonać do siebie wojskowych. Póki co popierają dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro, który nie uznał poparcia Zgromadzenia Narodowego dla Guaido.

Washington Post/Wojciech Jakóbik

Nowy przywódca przyznał w rozmowie z mediami, że rozmawia z wojskiem. Obiecał amnestię żołnierzom reżimu, którzy zdecydują się poprzeć nowe władze. Jego działania wspierają zwolennicy rozdający żołnierzom ulotki i upominki mające ich przekonać do zmiany poparcia.

Juan Guaido uzyskał poparcie demokratycznie wybranego Zgromadzenia Narodowego w Wenezueli, USA i państw latynoamerykańskich. Spór z Nicolasem Maduro trwa, a razem z nim pogłębia się kryzys ekonomiczny w kraju, który jest nadal uzależniony od eksportu ropy naftowej.

 

Węgry chcą być neutralne

Wall Street Journal donosi, że premier Węgier Wiktor Orban powiedział dyplomatom amerykańskim, że jego kraj chce pozostać neutralny „jak Austria” w odpowiedzi na sugestie zaostrzenia linii wobec rosnących wpływów Rosji i Chin w Europie.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Węgry zgodziły się na rozbudowę elektrowni jądrowej Paks z wykorzystaniem technologii i środków finansowych z Rosji. Zamierzają także skorzystać z dostaw gazu z gazociągu Turkish Stream rosyjskiego Gazpromu, jeżeli będą możliwe.

Mimo to Orban cytowany przez WSJ zadeklarował, że jego kraj zamierza nadal wypełniać zobowiązania sojusznicze NATO. Nie chciał jednak podpisać nowego porozumienia o współpracy w sektorze bezpieczeństwa USA, ani wyrazić poparcia Ukrainy w sporze z Rosją. Na terytorium tego kraju trwa okupacja Półwyspu Krymskiego i działania wojskowe sił rosyjskich w regionie Donbasu.

 

Handelsblatt: USA zwiększą presję na Niemcy w sprawie Nord Stream 2

Niemiecki Handelsblatt rozmawiał z dyplomatą amerykańskim, który zapowiada zaostrzenie presji na Niemcy, aby te zablokowały projekt Nord Stream 2.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

– Czas do działania jest teraz – mówi anonimowy rozmówca gazety. Jego zdaniem Unia Europejska powinna podjąć działania zanim „Rosja wywrze nacisk na swych partnerów w Europie”. – Chcemy zatrzymania tego projektu – deklaruje.

Amerykanie domagają się, aby Niemcy wycofały się z projektu Nord Stream 2. Ich firmy są jednymi z partnerów finansowych spornej inwestycji w nowy gazociąg z Rosji do Niemiec, który pozwoli bez konsekwencji omijać Ukrainę w dostawach gazu do Europy.

Ambasador amerykański w Niemczech Richard Grenell ostrzegł w liście do tych spółek (BASF/Wintershall, E.on/Uniper), że Waszyngton może wprowadzić sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w Nord Stream 2.

W odpowiedzi niemieccy politycy odrzucili możliwość ulegania presji USA w sprawach będących przedmiotem suwerennej polityki energetycznej Niemiec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s