Nowe odkrycie pokazuje potencjał bazy surowcowej Baltic Pipe | Nord Stream 2 nadal czeka na zgodę Danii. Opóźnienie między słowami? | Rosnieft obawia się sankcji USA wobec Wenezueli

Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk
Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk

:Kolejne odkrycie na Morzu Północnym potwierdza, że wydobycie węglowodorów w tamtym regonie ma nadal potencjał.

:Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za sporny projekt o tej samej nazwie nadal liczy na pozwolenie Danii na poprowadzenie gazociągu przez jej wody terytorialne.

:Prawnicy ostrzegli rosyjski Rosnieft, że sankcje USA wobec Wenezueli mogą doprowadzić do blokady prac tego koncernu w kraju Nicolasa Maduro.

Nowe odkrycie pokazuje potencjał bazy surowcowej Baltic Pipe

Kolejne odkrycie na Morzu Północnym potwierdza, że wydobycie węglowodorów w tamtym regonie ma nadal potencjał.

Platts/Wojciech Jakóbik

Chiński CNOOC i francuski Total ogłosiły odkrycie nowego złoża gazu i kondensatu gazowego na koncesji Glengorm w brytyjskiej części Morza Północnego. Szacunki zakładają około 250 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej, czyli 37,5 mld m sześc. węglowodorów możliwych do wydobycia.

Andy Samuel stojący na czele brytyjskiego UK Oil and Gas Authority ocenił, że wieści z Glengorm potwierdzają potencjał złóż na szelfie kontynentalnym Morza Północnego. Oficjalne szacunki UKOGA zakładają, że znajduje się tam jeszcze 10-20 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej do odkrycia.

Dobre wieści z Wielkiej Brytanii to pozytywny sygnał istotny również dla Polaków. Planują oni uczynić z szelfu Morza Północnego bazę surowcową dla gazociągu Baltic Pipe, który ma posłużyć dostawom do Polski.

 

Nord Stream 2 nadal czeka na zgodę Danii. Opóźnienie między słowami?

Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za sporny projekt o tej samej nazwie nadal liczy na pozwolenie Danii na poprowadzenie gazociągu przez jej wody terytorialne.

PRIME/Wojciech Jakóbik

Dania nadal nie wydała zgody na budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez jej wody terytorialne. – Liczymy na otrzymanie zgody do końca roku – powiedział Paul Corcoran, dyrektor finansowy Nord Stream 2 AG na European Gas Conference w Wiedniu. Firma należąca w stu procentach do Gazpromu planuje ukończenie budowy do końca 2019 roku. Jednak według informacji uzyskanych przez BiznesAlert.pl ewentualny brak zgody Danii i konieczność zmiany trasy gazociągu może opóźnić budowę nawet o rok.

Po tej wypowiedzi Corcoran poprawił się i powiedział, że liczy na uzyskanie pozwolenia na czas tak, aby projekt był gotowy do końca tego roku. Gdyby Nord Stream 2 AG otrzymał pozwolenie z końcem tego roku, zakończenie budowy w tym samym czasie byłoby wątpliwe.

Tymczasem Dania waha się i nie wydaje zgody. Ma prawo ocenić zgodność projektu ze standardami środowiskowymi, a dzięki nowemu prawu, także z priorytetami polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Z tego punktu widzenia Duńczycy postrzegają Nord Stream 2 jako zagrożenie, dlatego zgoda na budowę odcinka na ich wodach terytorialnych stoi pod znakiem zapytania.

 

Rosnieft obawia się sankcji USA wobec Wenezueli

Prawnicy ostrzegli rosyjski Rosnieft, że sankcje USA wobec Wenezueli mogą doprowadzić do blokady prac tego koncernu w kraju Nicolasa Maduro.

RBK/Wojciech Jakóbik

RBK donosi, że prawnicy wskazali Rosnieftowi ryzyko związane z pozostaniem w Wenezueli pomimo wprowadzenia sankcji USA wobec spółki PDVSA w związku z nieuznaniem nowego prezydenta tymczasowego Juana Guaido przez dotychczasowego przywódcę Maduro.

Sankcje sprawiają, że PDVSA wszelkie zyski ze sprzedaży ropy firmom amerykańskim musi kierować na specjalne konto w USA, do którego nie ma dostępu reżim byłego prezydenta. Dotychczas ustalone dostawy ropy mogą być prowadzone do kwietnia 2019, bo wszelkie nowe dostawy są zabronione. Amerykanie pozwolili swym koncernom na dokończenie prac w Wenezueli do 27 lipca tego roku.

Według agencji Reutera rosyjski Rosnieft i rząd w Moskwie przekazały Wenezueli od 2006 roku co najmniej 17 mld dolarów w pożyczkach i przedpłatach. Teraz mogą je stracić wskutek kryzysu. Wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak wyraził obawy o spłatę kwoty 100 mln dolarów odsetek od pożyczek udzielonych Caracas przez Moskwę.

Rosnieft jest największym inwestorem w Wenezueli. Posiada udziały w pięciu spółkach z PDVSA zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy. Ma również własne projekty poszukiwawcze w Patao, Mechilones i Rio Caribe z rezerwami szacowanymi na 180 mld m sześc. gazu. W 2017 roku otrzymał koncesję wydobywczą na 30 lat z prawem do eksportu gazu skroplonego.

Rosyjski koncern przekazał również przedpłaty za dostawy ropy warte 6 mld dolarów. Do końca 2018 roku należność PDVSA spadła do 3,1 mld dolarów, a Wenezuelczycy obiecali spłacić resztę w dostawach. Jednak wprowadzenie sankcji USA może utrudnić ten proces. Wydobycie ropy wenezuelskiej wynosi obecnie 1,17 mln baryłek dziennie, ale może spaść do 370 tysięcy dziennie do końca 2019 roku, jeśli potwierdzą się obawy Barclays Bank.

W listopadzie 2016 roku Rosnieft Trading otrzymał 49,9 procent udziałów w Citgo, spółce-córce PDVSA działającej w USA jako zabezpieczenie pożyczki dla Wenezueli wartej 1,5 mld dolarów. Sankcje USA przeciwko tej firmie mogą zaszkodzić również tej transakcji.

USA obiecują znieść sankcje po przejęciu władzy przez legalnego prezydenta Juana Guaido.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s