Francja popiera rewizję dyrektywy gazowej po myśli Polski i wbrew Niemcom | Rosjanie mogą nie odzyskać pieniędzy z Wenezueli

:Francja może stanąć po stronie krytyków Nord Stream 2 i poprzeć rewizję dyrektywy gazowej. Byłaby to porażka Niemiec, które poszukują mniejszości blokującej. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się 8 lutego.

:Według agencji Moody’s Rosjanom będzie trudno odzyskać 2,3 mld dolarów długu PDVSA wobec Rosnieftu.

Francja popiera rewizję dyrektywy gazowej po myśli Polski i wbrew Niemcom

Francja może stanąć po stronie krytyków Nord Stream 2 i poprzeć rewizję dyrektywy gazowej. Byłaby to porażka Niemiec, które poszukują mniejszości blokującej. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się 8 lutego.

Suddeutesche Zeitung/Wojciech Jakóbik

W BiznesAlert.pl pisaliśmy, że los dyrektywy gazowej, która mogłaby usidlić Nord Stream 2 może zależeć od poparcia największych krajów. Według Suddeutsche Zeitung, największy z nich oprócz Niemiec, Francja, poparła rewizję dyrektywy proponowaną przez Komisję Europejską.

– Francja podjęła zaskakującą decyzję polityki energetycznej przeciwko Niemczech. Zamierza głosować przeciwko ich planowi w głosowaniu unijnym zaplanowanym na piątek (8 lutego – przyp. red.), które przesądzi o przyszłości kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 – czytamy w gazecie.

– Nie chcemy zwiększać zależności od Rosji, a przez to szkodzić interesom krajów jak Polska i Słowacja – powiedziało źródło niemieckiej gazety w rządzie w Paryżu.

Tymczasem Niemcy poszukują mniejszości blokującej, która pozwoliłaby zatrzymać rewizję dyrektywy gazowej mającej wsparcie większości państw Unii Europejskiej dzięki połączonej inicjatywie Polski, Rumunii (przewodzącej prezydencji) i innych krytyków Nord Stream 2 w gronie państw członkowskich. Mając poparcie Francji osiągnęliby taką większość, ale jeżeli Paryż nie wstrzyma się od głosu, lecz wesprze rewizję, szanse na zablokowanie zmian zostaną zniweczone.

Suddeutsche Zeitung podaje, że Niemcy liczyły oprócz Francji na: Austrię, Cypr, Belgię, Grecję i Holandię. Jednak bez Paryża ta grupa nie wystarczy do stworzenia mniejszości blokującej.

 

Rosjanie mogą nie odzyskać pieniędzy z Wenezueli

Według agencji Moody’s Rosjanom będzie trudno odzyskać 2,3 mld dolarów długu PDVSA wobec Rosnieftu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rosnieft przyznał wenezuelskiej PDVSA pożyczkę w wysokości 6,5 mld dolarów, którą miała spłacać w dostawach ropy. Zabezpieczeniem pożyczki było 49,9 procent akcji w Citgo, amerykańskiej spółce-córce PDVSA, która także stała się przedmiotem sankcji. Agencja Moody’s przewiduje, że sankcje USA przeciwko wenezuelskiej PDVSA ograniczą finansowo i operacyjnie współpracę z Rosnieftem przy kilku joint venture. – Zobowiązania Citgo pozostają na razie nieaktualne – wskazuje agencja.

W zeszłym roku sąd w Delaware zajął aktywa Citgo w ramach zabezpieczenia długów PDVSA, przez co Rosnieft nie odzyska udziałów będących zabezpieczeniem spłaty długów wenezuelskich. Tymczasem agencja Fitch przypomina, że sankcje USA uderzają także w wydobycie ropy niezbędne do spłaty zadłużenia przez PDVSA.

Rosnieft informował z końcem roku, że dług PDVSA wynosi 2,3 mld dolarów a płatności w styczniu i lutym nie są zagrożone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s