Nord Stream 2 AG boi się dyrektywy gazowej. Głosowanie odbędzie się dzisiaj | USA szykują ustawę blokującą Huawei i ZTE

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za sporny projekt o tej samej nazwie skrytykowała plan rewizji dyrektywy gazowej, jako potencjalne narzędzie dyskryminacji. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 8 lutego.

:Według Politico prezydent Donald Trump przygotowuje na następny tydzień ustawę, która będzie blokowała wykorzystanie sprzętu telekomunikacyjnego z Chin w USA.

Nord Stream 2 AG boi się dyrektywy gazowej. Głosowanie odbędzie się dzisiaj

Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za sporny projekt o tej samej nazwie skrytykowała plan rewizji dyrektywy gazowej, jako potencjalne narzędzie dyskryminacji. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 8 lutego.

RBK/Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2 AG skomentował dla RIA Novosti propozycję rewizji dyrektywy gazowej przedłożoną przez Komisję Europejską i omawianą przez przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej. Zmiany mają doprowadzić do podporządkowania gazociągów z krajów trzecich do Europy regulacjom antymonopolowym. Spółka uważa, że wprowadzą niepewność inwestycyjną i dyskryminację, ze względu na to, że regulacje dotyczą konkretnego projektu, czyli Nord Stream 2.

Gazociąg Nord Stream 2 mający powstać do końca 2019 roku znalazłby się pod całkowitą kontrolą Gazpromu, który byłby jednocześnie operatorem i dostawcą niezgodnie z przepisami trzeciego pakietu energetycznego o rozdziale właścicielskim. Rewizja dyrektywy gazowej, w razie objęcia spornego projektu, mogłaby zmusić jego architektów do zmiany założeń, a być może opóźnić lub zablokować jego realizację. Sposób wdrożenia regulacji musiałby zostać ustalony z udziałem Komisji Europejskiej.

Ósmego lutego odbędzie się głosowanie Komitetu Stałych Przedstawicieli Unii Europejskiej w sprawie rewizji dyrektywy gazowej. Zmiany zyskały poparcie Francji, co oznacza mniejsze szanse na zebranie mniejszości blokującej przez Niemcy, które bronią Nord Stream 2 przed nową regulacją. Nie jest znany ostateczny kształt regulacji, ale więcej na ten temat można przeczytać w BiznesAlert.pl.

 

USA szykują ustawę blokującą Huawei i ZTE

Według Politico prezydent Donald Trump przygotowuje na następny tydzień ustawę, która będzie blokowała wykorzystanie sprzętu telekomunikacyjnego z Chin w USA.

Politico/Wojciech Jakóbik

Prezydent ma podpisać dekret w sprawie nowej regulacji w przyszłym tygodniu przed Mobile World Congress zaplanowanym na 25-28 lutego – podają źródła Politico. Powodem ma być nacisk na cyberbezpieczeństwo przy wyborze dostawcy usług telekomunikacyjnych, do którego Stany Zjednoczone chcą przekonać inne kraje mniej sceptyczne wobec ofert na obsługę sieci 5G przedstawionych przez Huawei i ZTE z Chin.

Dekret Trumpa wprowadziłby w życie ustawę International Emergency Economic Powers Act, która została stworzona przez obawy Amerykanów o kradzież własności intelektualnej i działania wywiadowcze przy użyciu chińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s