Rosja liczy na Tymoszenko | Google zgodził się cenzurować internet w Rosji | Pokłosie Dieselgate może sięgnąć Boscha

:Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Pankin powiedział, że po wyborach na Ukrainie w maju może dojść do zmiany stanowiska Kijowa w sprawie oferty Gazpromu, która pomija Komisję Europejską.

:Amerykański Google doszedł do porozumienia z władzami Rosji, że zacznie cenzurować wyniki wyszukiwania w tym kraju.

:Afera Dieselgate mści się na niemieckim przemyśle. Kolejnym celem prokuratury może stać się Bosch.

Rosja liczy na Tymoszenko

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Pankin powiedział, że po wyborach na Ukrainie w maju może dojść do zmiany stanowiska Kijowa w sprawie oferty Gazpromu, która pomija Komisję Europejską.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Rosjanie zaproponowali Ukrainie układ o przedłużeniu obowiązującego kontraktu przesyłowego poza 2019 rok, o czym pisał BiznesAlert.pl. Takie rozwiązanie wiązałoby się jednak z niewdrożeniem prawa unijnego do umowy, a Naftogaz odrzucił taką możliwość, naciskając na konieczność kontynuacji procesu trójstronnego, czyli rozmów KE-Ukraina-Rosja na temat nowej umowy.

Jednak według Pankina sytuacja może ulec zmianie po wyborach prezydenckich nad Dnieprem. Jego zdaniem może dojść wtedy do „zmiany stanowiska” i „określonego rozwoju sytuacji instytucjonalnej oraz prawnej”. Odniósł się w ten sposób do reformy gazowej w zgodzie z prawem unijnym prowadzonej na Ukrainie.

Ma powstać oddzielny operator gazociągów przesyłowych, który przejąłby nadzór nad dostawami od Naftogazu, a faktycznie od Gazpromu, który zgodnie z obecnym kontraktem przesyłowym ma decydujący wpływ na tę infrastrukturę.

Tymczasem liderką sondaży przed wyborami prezydenckimi jest Julia Tymoszenko, która w przeszłości doprowadziła do kontraktu Naftogazu z rosyjskim Gazpromem w 2009 roku, który prokuratura ukraińska uznała za niekorzystny i zawarty niezgodnie z procedurą wymagającą kolegialnej zgody rządu, a nie osobistej decyzji ówczesnej premier. Rozmowy trójstronne mają ruszyć ponownie w maju, już po zakończeniu wyborów.

 

Google zgodził się cenzurować internet w Rosji

Amerykański Google doszedł do porozumienia z władzami Rosji, że zacznie cenzurować wyniki wyszukiwania w tym kraju.

Daily Mail/Wojciech Jakóbik

Porozumienie kończy spór o wolność poszukiwań w Internecie na terytorium Rosji. Google usunął już z wyników 70 procent stron wpisanych na czarną listę przez Rosjan z Roskomnadzoru. Ta instytucja zajmuje się oficjalnie m.in. cenzurowaniem stron z niewłaściwymi treściami, ale w praktyce blokuje także dostęp do informacji o śledztwach antykorupcyjnych przeciwko przedstawicielom Kremla.

 

Pokłosie Dieselgate może sięgnąć Boscha

Afera Dieselgate mści się na niemieckim przemyśle. Kolejnym celem prokuratury może stać się Bosch.

Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

Prokuratura rozważa nałożenie kary na niemieckiego Boscha za to, że jego pracownicy używali oprogramowanie potrzebnego do fałszowania wyników emisji samochodów Volkswagena, który zapłacił już w sumie 27 mld euro kar za ten proceder.

Der Spiegel podał, że prokuratura niemiecka rozważa obłożenie Boscha karą w wysokości do miliarda euro. Firma odrzuca takie rozwiązanie, bo utrzymuje relacje z Volkswagenem o dziesięcioleci.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s