USA chcą słać LNG do Niemiec, ale nadal krytykują Nord Stream 2 | Ropa może dalej tanieć

Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo. Fot. MSZ
Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo. Fot. MSZ

:Financial Times informuje, że Waszyngton uznał pomysł budowy dwóch terminali LNG w Niemczech za „potencjalnie wielką szansę dla LNG z USA”.

:Chociaż niektórzy analitycy nie tracą optymizmu, utrzymuje się presja na spadek cen ropy naftowej.

USA chcą słać LNG do Niemiec, ale nadal krytykują Nord Stream 2

Financial Times informuje, że Waszyngton uznał pomysł budowy dwóch terminali LNG w Niemczech za „potencjalnie wielką szansę dla LNG z USA”.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Zastępca sekretarza energii USA Dan Brouilette powiedział Financial Times, że jest „bardzo podekscytowany” deklaracją Niemiec o tym, że chcą zbudować nawet dwa terminale na gaz skroplony, bo byłaby to „potencjalnie wielka szansa dla LNG z USA”. To odpowiedź na deklarację niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmeiera.

– Pozostajemy zaniepokojeni rosnącą zależnością Niemiec od gazu rosyjskiego, więc wszystko, co poprawi dywersyfikację będzie dobrym krokiem – powiedział dyplomata. Podkreślił przy tym, że Amerykanie nie zamierzają „wycofać zastrzeżeń do Nord Stream 2”.

Wcześniej amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell ostrzegł firmy europejskie dofinansowujące Nord Stream 2, a więc także niemieckie BASF/Wintershall i E.on/Uniper, że USA mogą wprowadzić sankcje wobec partnerów spornego projektu.

Dyskusja o dostawach LNG z USA do Niemiec pojawiła się dzień po tym, jak kompromis niemiecko-francuski osłabił potencjalne oddziaływanie rewizji dyrektywy gazowej Unii Europejskiej na sporny Nord Stream 2.

 

Ropa może dalej tanieć

Chociaż niektórzy analitycy nie tracą optymizmu, utrzymuje się presja na spadek cen ropy naftowej.

Financial Times/OilPrice/Wojciech Jakóbik

Goldman Sachs znany z przeszacowanych prognoz cen ropy naftowej utrzymuje przewidywanie, że w przyszłym kwartale baryłka Brent będzie kosztować 67,50 dolarów. Inne dane sugerują coś odwrotnego. Bank przewiduje utrzymanie się wzrostu zapotrzebowania oraz efektywność cięć w ramach porozumienia naftowego.

Tymczasem przez spowolnienie gospodarcze możliwe jest również obniżenie tempa wzrostu zapotrzebowania na ropę o 50 tysięcy baryłek do 1,24 mln baryłek dziennie. Dochodzi do tego perspektywa wzrostu wydobycia u konkurencji w USA o 80 tysięcy baryłek dziennie do 2,18 mln. Ponadto, istnieje zagrożenie podaży z kartelu z powodu sankcji wobec części krajów członkowskich, jak Iran i Wenezuela. Bank Of America Merill Lynch ocenia, że ryzyka te przeważają w średnim terminie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s