Kolejne konsultacje Niemcy-Rosja o Nord Stream 2 | Amerykańska komisja do spraw zmian klimatu z krytykiem badań na czele?

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:Odbyły się kolejne konsultacje Rosji i Niemiec w sprawie Nord Stream 2, któremu może zagrozić zrewidowana dyrektywa gazowa Unii Europejskiej.

:Administracja USA rozważa stworzenie specjalnej komisji do spraw wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo. Ma jej przewodzić 79-letni fizyk, który krytykuje naukowe opracowania o ludzkiej przyczynie zmian.

:Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohamed bin Salman odwiedzi Chiny niedługo po tym, jak zjawił się tam przedstawiciel Iranu. Oba kraje dostarczają ropę Państwu Środka.

:Kanclerz Austrii Sebastian Kurz spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Pomimo krytyki Amerykanów podtrzymał poparcie dla Nord Stream 2.

Kolejne konsultacje Niemcy-Rosja o Nord Stream 2

Odbyły się kolejne konsultacje Rosji i Niemiec w sprawie Nord Stream 2, któremu może zagrozić zrewidowana dyrektywa gazowa Unii Europejskiej.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Miaksym Oreszkin stojący na czele ministerstwa rozwoju guspodarczego i handlu spotka się w czwartek 21 lutego w Berlinie z ministrem gospodarki i energetyki Niemiec Peterem Altmeierem. – Będę rozmawiał o współpracy ekonomicznej. Nord Stream 2 to jeden z kluczowych projektów wspólnych – powiedział Oreszkin agencji RIA Novosti.

Przypomniał jednak, że Niemcy i Rosję łączą inne projekty. Zapewnił, że zamierza omówić „pozytywną agendę wspólnego rozwoju dla dobra Unii Europejskiej i Rosji”.

To kolejne rozmowy niemiecko-rosyjskie o Nord Stream 2 po rozmowie ministrów odpowiedzialnych za energetykę z obu krajów z 18 lutego. Zrewidowana dyrektywa gazowa przyjęta w Unii Europejskiej może wymusić przyjęcie porozumienia o wdrożeniu prawa antymonopolowego wobec Nord Stream 2. Do czasu jego osiągnięcia nie będą mogły ruszyć dostawy.

 

Amerykańska komisja do spraw zmian klimatu z krytykiem badań na czele?

Administracja USA rozważa stworzenie specjalnej komisji do spraw wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo. Ma jej przewodzić 79-letni fizyk, który krytykuje naukowe opracowania o ludzkiej przyczynie zmian.

The Washington Times-Wojciech Jakóbik

William Happer należy do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i jest znanym krytykiem ustaleń naukowych o zmianach klimatu. To on miałby stanąć na czele Prezydenckiej Komisji do spraw Zmian Klimatu zaproponowanej w dokumencie przedstawionym do dyskusji agencjom rządowym przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

 

 

Arabia Saudyjska i Iran rywalizują o Chiny

Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohamed bin Salman odwiedzi Chiny niedługo po tym, jak zjawił się tam przedstawiciel Iranu. Oba kraje dostarczają ropę Państwu Środka.

AP/Reuters/Wojciech Jakóbik

Książę ma rozmawiać o współpracy naftowej i militarnej z przewodniczącym Xi Jinpingiem. Jego wizyta odbędzie się po zeszłotygodniowych odwiedzinach przewodniczącego parlamentu irańskiego Ali Larijaniego w Chinach, który mówił o rozwoju strategicznej współpracy między Teheranem i Pekinem. Ten temat poruszył również minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W 2017 roku Arabia Saudyjska była drugim dostawcą ropy do Chin (12,6 procent), a Iran – piątym (7,3 procent). Dostawy z tych krajów w porównaniu z 2016 rokiem wzrosły odpowiednio o 31,7 i 27,2 procent przez rosnące zapotrzebowanie chińskie.

 

Austria popiera Nord Stream 2 pomimo krytyki USA

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Pomimo krytyki Amerykanów podtrzymał poparcie dla Nord Stream 2.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

– (Prezydent USA – przyp. Kommiersant) jasno wyraził sprzeciw USA wobec tego projektu, ale my już go znamy. Popieramy ową inwestycję, bo jesteśmy zainteresowani niezawodnością dostaw do Austrii – powiedział Kurz po spotkaniu.

Odniósł się także do alternatywy w postaci dostaw gazu skroplonego z USA. – W Unii Europejskiej jest większa lub mniejsza zgoda wokół tego projektu i będziemy go dalej promować. Nie mielibyśmy problemu z zakupem gazu w USA, ale dopóki cena rosyjska jest lepsza, to Rosja jest dla nas bardziej atrakcyjnym partnerem – dodał kanclerz.

Tymczasem austriackie OMV wspierające finansowo Nord Stream 2 sprowadziło już LNG ze Stanów Zjednoczonych, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s