Ukraina czeka z gazociągiem i dostawami gazu z Polski | Gazoport z LNG dla PGNiG ma zgodę na budowę

Calcasieu Pass LNG. Fot. Venture Global
Calcasieu Pass LNG. Fot. Venture Global

:BiznesAlert.pl ustalił, że do podpisania umowy długoterminowej PGNiG-Naftogaz i budowy Gazociągu Polska-Ukraina po stronie ukraińskiej jest jeszcze długa droga.

:Projekt gazoportu Calcasieu Pass LNG, z którego PGNiG ma odbierać dostawy, uzyskał zgodę na budowę.

:Kommiersant donosi, że projekt Arctic LNG 2 rosyjskiego Novateku nadal czeka na zgodę regulatora rosyjskiego, który nadal nie zgodził się na wejście francuskiego Totalu.

:Wojna celna, która mogła zagrozić dostawom węglowodorów z USA do Chin, może zakończyć się nową umową handlową.

Ukraina czeka z gazociągiem i dostawami gazu z Polski

BiznesAlert.pl ustalił, że do podpisania umowy długoterminowej PGNiG-Naftogaz i budowy Gazociągu Polska-Ukraina po stronie ukraińskiej jest jeszcze długa droga.

Wojciech Jakóbik

Rentowność dostaw

Przedstawiciele Naftogazu przekonują, że dostawy gazu ziemnego z Polski na Ukrainę mogłyby wzrosnąć pod warunkiem atrakcyjnej oferty, a ta jest lepsza na połączeniu gazowym ze Słowacją. Dodają, że dostawy z Polski są istotne ze względu na bezpieczeństwo dostaw i będą brane pod uwagę w razie jego zagrożenia, dopóki cena dostaw nie będzie atrakcyjna. Przyznają, że póki co nowy reeksport LNG przez Polskę nie jest wystarczająco zachęcający.

Jednakże po 2022 roku w portfolio PGNiG mają nastąpić zmiany możliwe dzięki rozpoczęciu dostaw amerykańskiego gazu skroplonego z umów długoterminowych oraz norweskiego przez planowany gazociąg Baltic Pipe. Wówczas Naftogaz może otrzymać lepszą oferte. Przedstawiciele firmy przyznają, że konkurencyjność rynku polskiego ogranicza ustawa o zapasach obowiązkowych gazu ziemnego, której nie ma na Słowacji.

Jeżeli jednak uda się poprawić atrakcyjność dostaw z Polski na rynek ukraiński, Naftogaz mógłby sprowadzić nawet 2,5 mld m sześc. rocznie w zależności od portfela dostaw z innych kierunków.

Dofinansowanie Gazociągu Polska-Ukraina

Ukraińcy nie zamierzają także póki co budować połączenia gazowego Polska-Ukraina. Przedstawiciele Ukrtransgazu przekonują, że Polska albo Komisja Europejska powinny dofinansować projekt, którego realizacja zależy od budowy odcinka na terytorium ukraińskim. Naftogaz nie uznaje projektu za priorytet ze względu na atrakcyjne alternatywy, np. dostawy przez Słowację.

Rozmówcy BiznesAlert.pl w polskim sektorze gazowym przypominają jednak, że stanowisko Ukraińców może mieć charakter negocjacyjny.

 

 

Gazoport z LNG dla PGNiG ma zgodę na budowę

Projekt gazoportu Calcasieu Pass LNG, z którego PGNiG ma odbierać dostawy, uzyskał zgodę na budowę.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Terminal LNG należący do firmy Venture Global LNG otrzymał 21 lutego zgodę Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (odpowiednik polskiego Urzędu Regulacji Energetyki) na budowę obiektu o przepustowości około 10 mln ton LNG rocznie, czyli około 3,68 mld m sześc. rocznie po regazyfikacji.

Budowa jest możliwa dzięki szeregowi umów długoterminowych zawartych na 20 lat z firmami europejskimi: Shellem, BP, Edisonem, Galp, Respolem i PGNiG.

17 października 2018 roku PGNiG podpisało z Venture Global Calcasieu Pass (spółka-córka operująca opisywanym gazoportem) umowę na dostawy około 1 mln ton LNG, to znaczy około 1,35 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt zawiera klauzulę free-on-board, czyli to Polacy biorą odpowiedzialność za ładunek, ale mają swobodę wyznaczenia punktu odbioru dostawy. Oznacza to, że gaz z terminalu w Luizjanie może trafić na rynek polski albo globalny.

 

Problemy arktycznego gazoportu Rosji

Kommiersant donosi, że projekt Arctic LNG 2 rosyjskiego Novateku nadal czeka na zgodę regulatora rosyjskiego, który nadal nie zgodził się na wejście francuskiego Totalu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Gazeta donosi, że Federalna Komisja Antymonopolowa nie wyraziła zgody na tę inwestycję zza granicy, bo uznała, że to temat dla komisji zajmującej się transakcjami tego rodzaju. Wydłużenie procesu administracyjnego może opóźnić projekt. Novatek już szuka alternatywnych udziałowców.

Arctic LNG 2 to projekt budowy trzech ciągów skraplających po 6,6 mln ton LNG rocznie z bazą surowcową Utrenneje. Joint venture Saipem-Renaissance będzie odpowiedzialny za budowę zbiorników. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść do połowy 2019 roku.

Total miałby przejąć 10 procent akcji Arctic LNG 2, które zostałyby dołączone do 10 procent papierów wartościowych Novateku będących w posiadaniu Francuzów. Wejście Totalu do projektu mogłoby przekonać innych potencjalnych partnerów, z którymi rozmawiają Rosjanie: chińskie CNPC, saudyjskie Saudi Aramco, a także japońskie Mitsubishi i Mitsui.

Chociaż zwolennikom projektu zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu Federalnej Agencji Antymonopolowej, ona przekonuje, że działa zgodnie z terminami wyznaczonymi ustawowo. Źródła Kommiersanta utrzymują, że sprawa musi zostać rozstrzygnięta w tym tygodniu, aby nie doszło do opóźnienia Arctic LNG 2.

 

Umowa USA-Chiny zamiast wojny celnej?

Wojna celna, która mogła zagrozić dostawom węglowodorów z USA do Chin, może zakończyć się nową umową handlową.

RBK/Wojciech Jakóbik

Amerykanie zadeklarowali, że podniosą taryfy, jeżeli nie dojdzie do porozumienia o polityce celnej między USA i Chinami do 1 marca. Prezydent Donald Trump napisał jednak na Twitterze, że może przedłużyć ten termin i liczy na spotkanie z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, które mogłoby doprowadzić do podpisania nowej umowy handlowej z Chińczykami.

Amerykanie eksportują LNG i ropę do Państwa Środka. Chiny to kluczowy importer gazu skroplonego i największy konsument ropy naftowej na świecie. Istnieje ryzyko, że Pekin ograniczy dostawy węglowodorów z USA w odpowiedzi na ewentualne zaostrzenie polityki celnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s