To dopiero początek zmian w Gazpromie? | USA uderzają w ropę Wenezueli | Problemy Tesli przez kolejny tweet Muska

Elon Musk. Fot. Flickr
Elon Musk. Fot. Flickr

:Po usunięciu dwóch kluczowych menadżerów Gazprom nie ogłosił ich następców. Tymczasem możliwa jest także zmiana prezesa firmy.

:Amerykanie nawołują do zamrożenia aktywów spółki naftowej PDVSA po starciach na granicy Wenezueli i Kolumbii wywołanych przez nielegalny reżim w Caracas.

:Elon Musk wysłał w przeszłości tweeta, który obniżył wartość akcji firmy, na czele której stoi, o 5 procent. U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) uważa, że menadżer naruszył porozumienie z sądem.

To dopiero początek zmian w Gazpromie?

Po usunięciu dwóch kluczowych menadżerów Gazprom nie ogłosił ich następców. Tymczasem możliwa jest także zmiana prezesa firmy.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kommiersant przyznaje, że odwołanie dwóch wiceprezesów firmy – Aleksandra Miedwiediewa i Walerego Gołubiewa – było do przewidzenia od dłuższego czasu. Pierwszy tracił autorytet wskutek porażek Gazpromu na różnych polach za granicą, a drugi przekroczył dawno wiek emerytalny. Dziennikarz Jurij Borsukow zwraca uwagę na inny fakt. Po usunięciu obu wiceprezesów nie zostali przedstawieni ich następcy.

Jego zdaniem potencjalnymi następcami mogą być Elena Burmistrowa z Gazprom Exportu za Miedwiediewa albo szef Meżregiongazu Kirył Selezniew za Gołubiewa. Ten drugi jest związany z aferą z aresztowaniem senatora Raufa Araszukowa za zlecanie morderstw. Jego nominacja byłaby według Kommiersanta „ciekawym sygnałem”.

Borsukow przypomina, że kontrakt prezesa Gazpromu Aleksieja Millera kończy się w maju 2021 roku i nie wiadomo, czy będzie przedłużony. Zaważą na tym wyniki sporu z Ukrainą o warunki dostaw przez jej terytorium od 2020 roku. Oznacza to także, że następca Aleksandra Miedwiediewa odpowiedzialnego za rynki zagraniczne będzie musiał szybko wdrożyć się w proces trójstronny prowadzony przez Komisję Europejską, Ukrainę i Rosję w sprawie przesyłu gazu przez terytorium ukraińskie.

 

USA uderzają w ropę Wenezueli

Amerykanie nawołują do zamrożenia aktywów spółki naftowej PDVSA po starciach na granicy Wenezueli i Kolumbii wywołanych przez nielegalny reżim w Caracas.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Służby bezpieczeństwa podporządkowane dyktatorowi Nicolasowi Maduro zablokowały pomoc humanitarną z Kolumbii. Lider opozycji, a zgodnie z konstytucją także nowy prezydent, Juan Guaido rozmawiał z wiceprezydentem USA Mike Pencem na spotkaniu Grupy Lima zrzeszającej państwa południowoamerykańskie

Departament Stanu USA wprowadził sankcje zamrażające aktywa czterech burmistrzów popierających Maduro w Stanach Zjednoczonych. Pence zaapelował o zamrożenie aktywów naftowego PDVSA i przekazanie ich w ręce legalnych władz Guaido.

 

Problemy Tesli przez kolejny tweet Muska

Elon Musk wysłał w przeszłości tweeta, który obniżył wartość akcji firmy, na czele której stoi, o 5 procent. U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) uważa, że menadżer naruszył porozumienie z sądem.

Reuters/Wojciech Jakóbik

W przeszłości Musk zatweetował informację, jakoby Tesla miała sprzedać część akcji prywatnemu inwestorowi. SEC oskarżył wtedy prezesa o oszukiwanie udziałowców, a sprawa skończyła się ugodą sądową. Kolejny tweet, w którym Elon Musk zapowiedział, że jego firma wyprodukuje w tym roku 500 tysięcy samochodów, wywołał zaniepokojenie SEC, bo nie został skonsultowany z zarządem. Zdaniem Komisji było to naruszenie wyroku sądu z przeszłości.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s