Citgo rozstaje się z PDVSA by uniknąć sankcji USA | Rosja: Dostawy gazu przez Ukrainę to najdroższa opcja | Rewizja postępów porozumienia naftowego w marcu

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Amerykańska spółka naftowa Citgo należąca dotąd do wenezuelskiej PDVSA odcięła formalne związki z spółką-matką.

:Dostawy gazu przez Ukrainę do Europy kosztują Rosję o 2-2,5 razy więcej, niż mają kosztować z wykorzystaniem szlaków alternatywnych, czyli istniejących Nord Stream 1 i Gazociągu Jamalskiego. To argument za spornym Nord Stream 2 przedstawiony przez Rosjan.

:18 marca w Baku odbędzie się trzynaste posiedzenie ministerialne krajów porozumienia naftowego. Będzie to okazja do rewizji postępów porozumienia naftowego.

Citgo rozstaje się z PDVSA by uniknąć sankcji USA

Amerykańska spółka naftowa Citgo należąca dotąd do wenezuelskiej PDVSA odcięła formalne związki z spółką-matką.

Reuters/Wojciech Jakóbik

To odpowiedź na sankcje USA wprowadzone w celu ograniczenia przychodów reżimu Nicolasa Maduro ze sprzedaży ropy naftowej i wsparcia przejęcia władzy przez legalnego następcę – Juana Guaido. Maduro nadal kontroluje PDVSA, ale Citgo zatrzymała przelewy na konto spółki-matki. Córka ogranicza informacje o PDVSA na stronie internetowej i zabiega o nowe kredyty tak, aby nie zostać objętą sankcjami amerykańskimi.

Citgo to największa firma zagraniczna Wenezueli. To ósmy największy podmiot przerabiający ropę naftową w USA. Przepustowość jej instalacji w Stanach to 750 tysięcy baryłek dziennie. Jest w stanie zapewnić do 4 procent amerykańskiego zapotrzebowania na paliwo. Nowy zarząd Citgo został wybrany przez parlament Wenezueli pod kontrolą formacji Juana Guaido.

 

Rosja: Dostawy gazu przez Ukrainę to najdroższa opcja

Dostawy gazu przez Ukrainę do Europy kosztują Rosję o 2-2,5 razy więcej, niż mają kosztować z wykorzystaniem szlaków alternatywnych, czyli istniejących Nord Stream 1 i Gazociągu Jamalskiego. To argument za spornym Nord Stream 2 przedstawiony przez Rosjan.

Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik

– Wynika to przede wszystkim z faktu, że ukraiński system przesyłowy gazu powstał około 50 lat temu – przekonywał minister energetyki Rosji Aleksander Nowak w wywiadzie dla Gazeta.ru. – Wówczas wykorzystywano stare technologie, przy znacznej deprecjacji aktywów i dużych stratach gazu przy przesyle – dodał.

Jego zdaniem nowe gazociągi: Nord Stream 2 i Turkish Stream powstają z wykorzystaniem najnowszej technologii gwarantującej efektywność przesyłu. Tymczasem Ukraina modernizuje sieć przesyłową gazu za wsparciem Unii Europejskiej.

Rosjanie dopuszczają możliwość utrzymania dostaw przez Ukrainę na mocy przedłużenia obowiązującego kontraktu przesyłowego. Ukraińcy odrzucają taką możliwość, domagając się podpisania nowej umowy, zgodnej z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej. W maju odbędzie się kolejna runda procesu trójstronnego, czyli rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o dostawach gazu przez terytorium ukraińskim po zakończeniu obecnego kontraktu z końcem 2019 roku.

 

Rewizja postępów porozumienia naftowego w marcu

18 marca w Baku odbędzie się trzynaste posiedzenie ministerialne krajów porozumienia naftowego. Będzie to okazja do rewizji postępów porozumienia naftowego.

Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak powiedział w wywiadzie dla Gazeta.ru, że na szczycie dojdzie do rewizji postępów układu z stycznia i lutego 2019 roku, a także zmiany bilansu między popytem a podażą na rynku ropy. Nowak nie przesądził o ewentualnych decyzjach OPEC+, czyli zwyczajowej nazwy krajów uczestniczących w układzie.

Porozumienie naftowe zostało przedłużone na pierwszą połowę 2019 roku i zakłada redukcję wydobycia ropy o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu z października 2018 roku z podziałem na kwoty dla poszczególnych krajów. Pod układem podpisały się kraje kartelu OPEC oraz dwunastu producentów spoza organizacji. Rosji przypadło 228 tysięcy baryłek redukcji.

Nowak ostrzegał w styczniu, że Rosja nie będzie w stanie szybko osiągnąć poziomu cięć wyznaczonego w porozumieniu. Powodem ma być specyfika geologiczna złóż rosyjskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s