Rosja zaskakuje Niemcy usztywnieniem stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i Ukrainy | Sankcje USA mogą utrudnić wydobycie ropy w Rosji

Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru
Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru

:Niemcy są zaskoczeni kolejnymi komentarzami Rosjan, którzy zapowiadają ominięcie Ukrainy w dostawach gazu do Europy po ukończeniu spornego Nord Stream 2 – podaje Handelsblatt.

:Reuters podaje, że co najmniej 8 ton złota zostało wyprowadzone z Banku Centralnego Wenezueli. Może być to przygotowanie do sprzedaży za granicą przez reżim Nicolasa Madura, który został zastąpiony przez legalne władze tymczasowe Juana Guaido.

:Podczas Ukrainian Energy Forum wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Natalia Bojko zapowiedziała, że jej kraj będzie chciał przyłączyć się do zrzeszenia operatorów systemów przesyłowych gazu w Europie (ENTSOG) do 2025 roku.

Rosja zaskakuje Niemcy usztywnieniem stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i Ukrainy

Niemcy są zaskoczeni kolejnymi komentarzami Rosjan, którzy zapowiadają ominięcie Ukrainy w dostawach gazu do Europy po ukończeniu spornego Nord Stream 2 – podaje Handelsblatt.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Prezydent Rosji Władimir Putin miał obiecać kanclerz Angeli Merkel, że po ukończeniu Nord Stream 2 zostanie utrzymany minimalny przesył gazu przez Ukrainę. W wywiadzie dla Gazeta.ru minister energetyki Rosji Aleksander Nowak stwierdził jednak, że szlak ukraiński jest najdroższy i Rosja chce go porzucić na rzecz pozostałych: Nord Stream 2, Gazociągu Jamalskiego i Turkish Stream.

– Jeśli stanowisko Nowaka to ostatnie słowo, oznaczałoby znaczące naruszenie zaufania Niemiec odnośnie Nord Stream 2, bo kwestionuje wiarygodność rosyjskich deklaracji – twierdzi wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU Johann Wadephul.

– Mam nadzieję, że teraz wszyscy rozumieją stanowisko Rosji, a gazociąg niemiecko-rosyjski wraz z polityką bezpieczeństwa energetycznego Europy zostaną ponownie omówione – oceniła Rebecca Harms, poseł do Parlamentu Europejskiego Partii Zielonych. Jej zdaniem słowa Nowaka „nie są zaskoczeniem, ale pojawiły się szybciej, niż można się było spodziewać”.

Nowak mógł zdziwić Niemców innymi słowami. Skomentował rozmowy trójstronne Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o utrzymaniu minimalnego przesyłu przez Ukrainę. Niemcy wspierają te rozmowy. Zdaniem Nowaka możliwe jest tylko bilateralne porozumienie Ukraina-Rosja na „naszych (rosyjskich – przyp. red.) warunkach”.

Jeżeli gazociągi ukraińskie pozostaną bez gazu, nie będzie pieniędzy na modernizację. Koszty ich utrzymania to zaś 100-300 mln dolarów rocznie. – Jeśli nie będzie minimalnego przesyłu i powiązanych z nim przychodów, będziemy musieli zamknąć sieć przesyłową – powiedziała rzeczniczka Naftogazu, Aliona Osmolowska. Broni jakości systemu ukraińskiego, który jest elastyczny i realizuje skutecznie zamówienia przepustowości składane przez Gazprom z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

 

Wenezuela sprzedaje złoto zamiast ropy

Reuters podaje, że co najmniej 8 ton złota zostało wyprowadzone z Banku Centralnego Wenezueli. Może być to przygotowanie do sprzedaży za granicą przez reżim Nicolasa Madura, który został zastąpiony przez legalne władze tymczasowe Juana Guaido.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jeszcze w 2018 roku 23 tony wenezuelskiego złota trafiły do Turcji w celu zakupu zapasów żywności dla ludności głodującej wskutek załamania gospodarczego wywołanego spadkiem wartości ropy naftowej. Wenezuela czerpie 85 procent przychodów z eksportu dzięki sprzedaży czarnego surowca.

Bank Anglii i inne instytucje zamroziły rezerwy złota wenezuelskiego oraz wstrzymały ich kupno do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej w Caracas. Maduro nie zamierza natomiast oddać władzy prezydentowi Guaido.

 

Sankcje USA utrudnią wydobycie ropy w Rosji

Nowe sankcje USA wobec Rosji objęły wydobycie ropy naftowej na lądzie. Wiedomosti ostrzegają, że zagrozi to poziomowi wydobycia istotnemu dla przychodów budżetowych.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Dziennik Wiedomosti ostrzega, że nowe sankcje nie pozwolą rosyjskim firmom kupować, wypożyczać i pozyskiwać w innych sposób sprzętu, usług, technologii i finansowania wykorzystywanych przy wydobyciu ropy wartym rocznie 1-5 mln dolarów rocznie. Lista zakazanych form współpracy zostanie opublikowana do 90 dni od ogłoszenia sankcji.

27 lutego w Kongresie przedstawiono nowe obostrzenia. Jeżeli zostaną przyjęte, utrudnią wydobycie ropy w Rosji, ucierpi budżet Kremla, który jest zależny od eksportu ropy naftowej.

 

Ukraina chce dołączyć do europejskich operatorów gazociągów do 2025 roku

Podczas Ukrainian Energy Forum wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Natalia Bojko zapowiedziała, że jej kraj będzie chciał przyłączyć się do zrzeszenia operatorów systemów przesyłowych gazu w Europie (ENTSOG) do 2025 roku.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

– Nasz ambitny cel to przyłączenie do ENTSOG. Integracja instytucjonalna zakończy się do 2020 roku a całkowita integracja – do 2025 roku – zapowiedziała bojko. W tym celu Ukraina chce przyjąć unijne regulacje odnośnie kodów sieciowych. Będzie to jednak możliwe dopiero po uregulowaniu warunków dostaw gazu przez Ukrainę po zakończeniu umowy przesyłowej z Rosją z końcem tego roku.

Z tego względu istotne będą rozmowy w ramach procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji, których następna tura jest zaplanowana na maj tego roku. Ich los zależy z kolei od postępów projektu Nord Stream 2, który może stanowić alternatywę dla dostaw przez terytorium ukraińskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s