Projekt Gazpromu i Shella ma rzucić wyzwanie LNG z USA | Tesla walczy o rynek ceną i elastycznością | Prezydent Czech broni Nord Stream 2 i krytykuje LNG z USA

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:Shell zapowiada, że chce wykorzystać gazoport Baltic LNG do handlu na rynku globalnym i rywalizacji ceną z ofertą amerykańską.

:USA Tesla obniżyła cenę Modelu 3. Przenosi sprzedaż do internetu i zamiast jazdy próbnej oferuje bezpłatny zwrot samochodu do 7 dni.

:Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił na antenie telewizji, że gaz skroplony z USA będzie o 30 procent droższy od dostaw rosyjskich. Stanął po stronie Niemiec w sporze o Nord Stream 2.

Projekt Gazpromu i Shella ma rzucić wyzwanie LNG z USA

Shell zapowiada, że chce wykorzystać gazoport Baltic LNG do handlu na rynku globalnym i rywalizacji ceną z ofertą amerykańską.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Podczas International Petroleum Week w Londynie Cederic Cremers, przedstawiciel Shella w Rosji, zapowiedział wykorzystanie projektu Baltic LNG do rywalizacji z gazem skroplonym z USA. Projekt na razie pozostaje na deskach kreślarskich. Po sześciu latach od jego ogłoszenia nie została jeszcze powołana spółka celowa Shella i Gazpromu.

Projekt Baltic LNG zakłada budowę terminalu eksportowego w Ust-Łudze w Obwodzie Leningradzkim o przepustowości 10 mln ton LNG rocznie. Gazprom i władze Obwodu podpisały w czerwcu 2013 roku memorandum o zainteresowaniu realizacją tego przedsięwzięcia. Gazprom i Shell podpisały memorandum o porozumieniu w tej sprawie w czerwcu 2016 roku. W czerwcu 2017 została stworzona koncepcja joint-venture. Jednak do chwili obecnej nie powstała rzeczona spółka odpowiedzialna za nowy gazoport.

 

Tesla walczy o rynek ceną i elastycznością

USA Tesla obniżyła cenę Modelu 3. Przenosi sprzedaż do internetu i zamiast jazdy próbnej oferuje bezpłatny zwrot samochodu do 7 dni.

Wojciech Jakóbik

Model 3 ma kosztować 35 tysięcy dolarów z zasięgiem 220 mil i prędkością maksymalną 130 mil na godzinę. Tesla przypomina jednak, że otrzymał pięć gwiazdek w rządowym rankingu bezpieczeństwa.

Rabat był możliwy dzięki oszczędnościom Tesli na sprzedaży, która będzie odtąd prowadzona tylko online. Aby uniknąć potrzeby odbycia jazdy próbnej, firma amerykańska daje klientom możliwość bezpłatnego zwrotu samochodu po siedmiu dniach.

 

Prezydent Czech broni Nord Stream 2 i krytykuje LNG z USA

Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił na antenie telewizji, że gaz skroplony z USA będzie o 30 procent droższy od dostaw rosyjskich. Stanął po stronie Niemiec w sporze o Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

– Kupowanie gazu skroplonoego z Ameryki będzie oznaczać zwiększenie wydatków o 3- procent w stosunku do kwoty za dostawy gazu rosyjskiego – powiedział prezydent na praskim kanale Barrandov cytowany przez agencję TASS.

Zeman wyraził poparcie dla Niemiec, które bronią projektu gazociągu Nord Stream 2, którym gaz może docierać także do Czech. Poparł także stanowisko Berlina w sprawie zaangażowania USA przeciwko Nord Stream 2, który odrzucił krytykę amerykańską. – Niemcy to naturalny sojusznik w sprawach dotyczących gazu ziemnego – stwierdził prezydent.

Gazociąg Nord Stream 2 ma słać gaz do Europy Środkowo-Wschodniej poprzez niemiecką odnogę EUGAL, która kończy się punktem wejścia na rynek czeski. Chociaż gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, to odnoga powstanie nawet rok później, co oznacza, że dostawy do Czech mogłyby ruszyć dopiero na początku przyszłej dekady.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s