Rosja nie uznaje wyroku Trybunału w Hadze na korzyść Naftogazu | Układ USA-Chiny może uwzględnić zakup LNG za 18 mld dolarów

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Agencja RIA Novosti donosi, że ministerstwo sprawiedliwości Rosji odrzuciło częściowe rozstrzygnięcie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze na korzyść ukraińskiego Naftogazu.

:Dostawy LNG z projektu Yamal LNG do Europy sięgnęły w lutym 19 ładunków, czyli 1,41 mln ton. Tym samym w zeszłym miesiącu Rosja stała się pierwszym dostawcą gazu skroplonego na Stary Kontynent. W tym samym miesiącu spadł eksport Gazpromu do Europy.

:Wall Street Journal donosi, że rozmowy o układzie handlowym USA-Chiny są bliskie rozstrzygnięcia i mogą zakończyć się porozumieniem uwzględniającym dostawy LNG za 18 mld dolarów.

Rosja nie uznaje wyroku Trybunału w Hadze na korzyść Naftogazu

Agencja RIA Novosti donosi, że ministerstwo sprawiedliwości Rosji odrzuciło częściowe rozstrzygnięcie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze na korzyść ukraińskiego Naftogazu.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

BiznesAlert.pl informował, że Stały Trybunał Arbitrażowy uznał wywłaszczenie Naftogazu z aktywów na Krymie okupowanym przez Rosję za naruszenie umowy o ochronie inwestycji. Eksperci ukraińskiej firmy szacują wartość tych aktywów na co najmniej 5 mld dolarów.

Moskwa nie uznała wyroku. Według ministerstwa sprawiedliwości Rosji jej przedstawiciele nie brali udziału w postępowaniu arbitrażowym, nie uznając jurysdykcji Hagi w sprawie będącej przedmiotem postępowania.

Juri Witrenko z Naftogazu ocenił, że jego firma będzie się domagać w sumie 8 mld dolarów kary od Rosjan, z czego 3 mld mają stanowić odsetki. Ostateczny wyrok Trybunału ma zostać ogłoszony na przełomie 2019 i 2020 roku.

 

Eksport LNG z Rosji do Europy rośnie, a spadają dostawy Gazpromu

Dostawy LNG z projektu Yamal LNG do Europy sięgnęły w lutym 19 ładunków, czyli 1,41 mln ton. Tym samym w zeszłym miesiącu Rosja stała się pierwszym dostawcą gazu skroplonego na Stary Kontynent. W tym samym miesiącu spadł eksport Gazpromu do Europy.

LNG World News/Reuters/Wojciech Jakóbik

Yamal LNG należący do Novateku zanotował też rekord eksportu od grudnia 2017 roku, kiedy rozpoczęły się dostawy z jamalskiego terminalu firmy.

Wzrost dostaw do Europy wynikał ze spadku zainteresowania skroplonym paliwem w Azji. W lutym żaden ładunek z Yamal LNG nie wyruszył na Wschód. Dla porównania dostawy LNG z USA do Europy spadły do minimum od listopada, sięgając dziewięciu ładunków odpowiadających 0,64 mln ton. Dostawy z Kataru sięgnęły 18 ładunków, czyli 1,33 mln ton. To o pięć ładunków więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Kolejnymi dostawcami do Europy były Nigeria (16 ładunków) i Algieria (18 ładunków).

W tym samym miesiącu spadł eksport Gazpromu do Europy (liczonej z Turcją). Eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw w lutym spadł o 5,8 procent rok do roku do 32,7 mld m sześc. w styczniu i tej samej ilości w lutym. Powodem ma być ciepła końcówka zimy w Europie. Ten wolumen odpowiada 23,9 mln ton LNG. Skala dostaw gazociągowych Gazpromu jest więc nadal istotnie większa od dostaw gazu skroplonego do Europy z jakiegokolwiek kierunku.

 

Układ USA-Chiny może uwzględnić zakup LNG za 18 mld dolarów

Wall Street Journal donosi, że rozmowy o układzie handlowym USA-Chiny są bliskie rozstrzygnięcia i mogą zakończyć się porozumieniem uwzględniającym dostawy LNG za 18 mld dolarów.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Gazeta ustaliła, że Chiny zamierzają obniżyć taryfy i inne ograniczenia narzucone firmom amerykańskim z sektora rolniczego, chemicznego i motoryzacyjnego, a w zamian USA mogą znieść większość lub wszystkie taryfy nałożone na produkty z Państwa Środka.

Rozmowy nie zakończyły się jeszcze porozumieniem, ale ma do niego dojść w okolicach 27 marca, kiedy mogłoby dojść do szczytu z udziałem prezydentów obu krajów, na którym zostałyby podpisane dokumenty w tej sprawie.

Jedno z ustępstw Chin ma polegać na zniesieniu taryf na samochody z USA oraz dopuszczenie na rynek chiński marek samochodowych z udziałem kapitału zagranicznego. Kolejnym miałby być zakup LNG od Cheniere Energy o wartości 18 mld dolarów.

Dostawy miałyby ruszyć w 2023 roku. Chińskie banki mogłyby dać zabezpieczenie finansowe kolejnym inwestycjom w moce eksportowe wartym 3 mld dolarów. WSJ podkreśla jednak, że porozumienie w tej sprawie nie jest jeszcze ostateczne.

Chiny nałożyły cło w wysokości 15 procent na LNG z USA w ramach sporu handlowego. Układ z Cheniere byłby sygnałem o gotowości do zwiększenia dostaw z tego kierunku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s