Komisja liczy na mandat państw członkowskich do rozmów o Nord Stream 2 | Niemcy chcą same uregulować Nord Stream 2. Kolejny spór z Komisją?

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej.

:Premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że Rosja nie chce zrezygnować z dostaw gazu przez Ukrainę. – Ani Nord Stream 2, ani Turkish Stream nie doprowadzą do takiej decyzji w sprawie Ukrainy ani żadnego innego kraju – zapewnił w rozmowie z Luxembourger Vort.

:Komisja Europejska wyraziła gotowość do negocjacji z Rosją układu o warunkach wdrożenia prawa wspólnotowego względem projektu gazociągu Nord Stream 2.

:Agencja Platts cytuje niemieckiego oficjela, który zapowiada, że Niemcy same uregulują prawnie Nord Stream 2 zgodnie z wymogami dyrektywy gazowej zrewidowanej pod koniec lutego.

Premier Rosji: nie chcemy porzucić dostaw gazu przez Ukrainę

Premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że Rosja nie chce zrezygnować z dostaw gazu przez Ukrainę. – Ani Nord Stream 2, ani Turkish Stream nie doprowadzą do takiej decyzji w sprawie Ukrainy ani żadnego innego kraju – zapewnił w rozmowie z Luxembourger Vort.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

– Jesteśmy gotowi utrzymać dostawy gazu przez ukraiński system przesyłowy po 2019 roku – zapewnił Miedwiediew. – W skrócie jest to kwestia rozstrzygnięcia między zainteresowanymi firmami, sprzyjających parametrów ekonomicznych i komercyjnych transakcji, a także stabilnej sytuacji politycznej.

W przeszłości Rosjanie deklarowali, że porzucą dostawy przez Ukrainę po zakończeniu umowy przesyłowej obowiązującej do końca 2019 roku, czyli do planowanego momentu zakończenia budowy alternatywnego szlaku dostaw, czyli Nord Stream 2. Wiadomo już jednak, że tempo prac nie pozwoli Gazpromowi porzucić szlaku ukraińskiego już w 2020 roku.

Tymczasem ruszyły rozmowy Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o warunkach utrzymania dostaw przez Ukrainę po zakończeniu umowy przesyłowej. Rosjanie liczą na bilateralne ustalenia z pominięciem Komisji, ale Ukraina zachowuje rezerwę wobec tej propozycji.

 

Komisja liczy na mandat państw członkowskich do rozmów o Nord Stream 2

Komisja Europejska wyraziła gotowość do negocjacji z Rosją układu o warunkach wdrożenia prawa wspólnotowego względem projektu gazociągu Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

Dominique Ristori stojący na czele Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii w Komisji Europejskiej (DG ENER) zadeklarował, że Komisja od 2017 roku jest gotowa negocjować układ o Nord Stream 2, jeżeli otrzyma mandat Rady Unii Europejskiej. Mówił to na posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za energetykę, podczas którego Niemcy zapowiedzieli, że chcą zlecić ustalenie warunków implementacji prawa UE przez krajowego regulatora Bundesnetzagentur.

– Zanim doszło do rewizji (dyrektywy gazowej – przyp. red.) sugerowaliśmy przyjęcie mandatu do negocjacji z Rosją. Ten mandat dalej leży na stole Rady i jeśli ona zechce go popchnąć naprzód, przyjmiemy naszą odpowiedzialność w negocjacjach, pod warunkiem, że otrzymamy taki mandat – powiedział Ristori.

Rada Unii Europejskiej odrzuciła apel Komisji o przyznanie jej mandatu negocjacyjnego w 2017 roku. Jednak w 2018 roku przyjęła rewizję dyrektywy gazowej, która podporządkowuje prawu unijnemu odcinek na terytorium i wodach terytorialnych Niemiec oraz pozwala rozpocząć negocjacje na temat podporządkowania prawu pozostałej części gazociągu operowanego przez Nord Stream 2 AG, spółkę należącą w stu procentach do Gazpromu.

 

Niemcy chcą same uregulować Nord Stream 2. Kolejny spór z Komisją?

Agencja Platts cytuje niemieckiego oficjela, który zapowiada, że Niemcy same uregulują prawnie Nord Stream 2 zgodnie z wymogami dyrektywy gazowej zrewidowanej pod koniec lutego.

Platts/Wojciech Jakóbik         

– Chcielibyśmy zakomunikować, że dojdzie do bezpośredniej implementacji tego kompromisowego rozwiązania i nie widzimy potrzeby dodatkowego mandatu – powiedział reprezentujący ministerstwo energetyki Niemiec Thomas Bareiss na posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za energetykę w Unii Europejskiej.

Oznacza to, że Niemcy nie będą zabiegać o porozumienie międzyrządowe z Rosją w sprawie odcinka znajdującego się poza wodami terytorialnymi tego kraju, ale skupią się na odcinku na swych wodach. – Cieszymy się, że (zgodnie ze zmienioną dyrektywą – przyp. red.) gazociągi będzie podlegał suwerenności krajów członkowskich, przez których terytorium lub wody będą przebiegać i będzie to odpowiedzialność tego odpowiednich instytucji tego kraju członkowskiego – ocenił Bareiss.

– Mamy teraz jasne zasady, przejrzystą legislację i zamierzamy ją w pełni wdrożyć – podsumował Niemiec. Chodzi o Bundesnetzagentur, o której roli pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Tymczasem Komisja Europejska chciała uzyskać mandat do negocjacji sposobu implementacji prawa antymonopolowego Unii Europejskiej zgodnie ze zmienioną dyrektywą gazową. Rozmowy międzyrządowe z Rosją miałyby doprowadzić do podporządkowania prawu unijnemu Nord Stream 2 w całości, co mogłoby dać przejrzyste zasady funkcjonowania magistrali, ale także opóźnić jej uruchomienie. Bez uregulowania statusu Nord Stream 2 nie będzie mógł rozpocząć dostaw.

Prezes PGNiG cytowany przez BiznesAlert.pl przewiduje, że rosyjski Gazprom może ubiegać się o wyłączenie Nord Stream 2 spod regulacji. Jeżeli spełni się plan Niemiec, zdecyduje o tym niemiecka Bundesnetzagentur, która w przeszłości podejmowała decyzje na korzyść rosyjskiego koncernu. Jednak jakiekolwiek rozstrzygnięcie w tej sprawie będzie możliwe do zakwestionowania w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s