Polskie PwC wesprze rozdział właścicielski na Ukrainie | Dania nadal nie zdecydowała o losie Nord Stream 2

:PwC Advisory (dawniej PwC Polska) wesprze Ukrainę przy procesie rozdziału właścicielskiego w tamtejszym sektorze gazowym.

:Minister spraw zagranicznych Danii powiedział, że jego kraj jeszcze nie podjął decyzji, czy pozwolić na budowę odcinka spornego gazociągu na jej wodach terytorialnych, ale zasugerował, że dalsza agresja Moskwy na Ukrainie zmniejsza na to szanse.

Polskie PwC wesprze rozdział właścicielski na Ukrainie

PwC Advisory (dawniej PwC Polska) wesprze Ukrainę przy procesie rozdziału właścicielskiego w tamtejszym sektorze gazowym.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Polacy będą doradzać przy tzw. undbundlingu, czyli podziale ukraińskiego Naftogazu na spółki odpowiedzialne za dostawy, transport i dystrybucję gazu ziemnego. Będzie to kolejny etap reformy zgodnej z regulacjami Unii Europejskiej, które Ukraina wdraża jako członek Wspólnoty Energetycznej.

PwC Advisory przedstawiło najlepszą ofertę w systemie Pro Zorro. Była warta 48,941 mln hrywien. Kryterium wyboru oprócz ceny była także liczba członków zespołu. Usługa będzie realizowana do 30 września 2020 roku.

PwC Polska podpisało w czerwcu 2018 roku umowę o wsparciu wydzielenia spółki transportowej z Naftogazu. Pomogła zinwentaryzować aktywa przeznaczone de separacji oraz zoptymalizować działalność oddziałów regionalnych Ukrtransgazu należącego do głównej spółki gazowej na Ukrainie. Stworzono już także spółkę Magistralne Gazoprowody Ukrainy, na czele której stanął Polak, Paweł Stańczak. Uczynienie z niej niezależnego operatora ma nastąpić do 1 stycznia 2020 roku.

 

Dania nadal nie zdecydowała o losie Nord Stream 2

Minister spraw zagranicznych Danii powiedział, że jego kraj jeszcze nie podjął decyzji, czy pozwolić na budowę odcinka spornego gazociągu na jej wodach terytorialnych, ale zasugerował, że dalsza agresja Moskwy na Ukrainie zmniejsza na to szanse.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Anders Samuelsen powiedział po spotkaniu ze swym niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem w Berlinie, że przed podjęciem ostatecznej decyzji rząd duński zamierza obenić „co dzieje się w Rosji i jak traktuje ona Ukrainę” – podaje Associated Press. Przyznał, że agresja rosyjska na Ukrainie „na pewno nie działa w generalnym interesie Danii”.

Władze duńskie są w trakcie oceny wniosku rosyjskiego Gazpromu o ocenę oddziaływania środowiskowego oraz z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Dzięki nowemu prawu Dania może ocenić projekt także z tych dwóch ostatnich punktów widzenia. Samuelsen powiedział, że dojdzie do oceny z punktu widzenia „zgodności projektu z duńskimi interesami polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony”.

Tymczasem druga aplikacja o zgodę na wykorzystanie szlaku pomijającego wody terytorialne jest nadal oceniana przez Duńską Agencję Energetyczną. BiznesAlert.pl ustalił, że sięgnięcie po drugi szlak może opóźnić budowę Nord Stream 2 nawet o rok. Jeżeli oba szlaki nie zostaną zatwierdzone, Rosjanie będą musieli całkowicie zrewidować projekt, a przez to podnieść jego koszty i opóźnić realizację.

Minister Maas pochwalił Danię za przywiązywanie większej wagi do „precyzji niż do czasu”.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s