Powstaje nowa lista projektów strategicznych Unii Europejskiej | Gazprom chce budować elektrociepłownie przy Turkish Stream w Serbii

Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom
Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom

:Trwają konsultacje czwartej listy Projektów Wspólnego Interesu Unii Europejskiej. Obywatele Unii mogą zgłaszać propozycje inwestycji, które powinny ich zdaniem otrzymać dofinansowanie Komisji z Narzędzia „Łącząc Europę”(CEF) do połowy kosztów, ze względu na ich znaczenie dla całej Wspólnoty.

:Gazprom Energoholding (GEH) zbuduje z serbskim NIS elektrociepłownię gazową o mocy 200 MW do zasilania rafinerii Gazprom Nieftu w tym kraju. Rozważa budowę kolejnych w razie sukcesu odnogi Turkish Stream.

Powstaje nowa lista projektów strategicznych Unii Europejskiej

Trwają konsultacje czwartej listy Projektów Wspólnego Interesu Unii Europejskiej. Obywatele Unii mogą zgłaszać propozycje inwestycji, które powinny ich zdaniem otrzymać dofinansowanie Komisji z Narzędzia „Łącząc Europę”(CEF) do połowy kosztów, ze względu na ich znaczenie dla całej Wspólnoty.

Wojciech Jakóbik

PCI to lista projektów tworzona co dwa lata po konsultacjach społecznych. Projekty, które zostały na nią wpisane mogą liczyć na przyspieszoną ścieżkę udzielania pozwoleń i lepsze regulacje. Obecność na liście jest warunkiem wstępnym do ubiegania się o dofinansowanie z CEF.

Ostatnia lista powstała w listopadzie 2017 roku, znalazły się na niej między innymi połączenia gazowe Polska-Słowacja, Polska-Czechy (Stork II), Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu. Można tam także znaleźć most energetyczny Polska-Niemcy i trzy krajowe połączenia elektroenergetyczne w Polsce, a także projekt ropociągu Adamowo-Brody oraz rozbudowę terminalu naftowego w Gdańsku i Ropociągu Pomorskiego o drugą nitkę.

Zgłoszenia do PCI w sektorze gazu można tym razem przekazywać od 18 lutego do 29 maja 2019 roku. Podobne propozycje z sektora energii elektrycznej można było składać od 22 listopada 2018 roku do 28 lutego 2019 roku. Rozpoczęcie zbierania propozycji naftowych ma dopiero zostać ogłoszone.

Gazprom chce budować elektrociepłownie przy Turkish Stream w Serbii

Gazprom Energoholding (GEH) zbuduje z serbskim NIS elektrociepłownię gazową o mocy 200 MW do zasilania rafinerii Gazprom Nieftu w tym kraju. Rozważa budowę kolejnych w razie sukcesu odnogi Turkish Stream.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Gazociąg ten ma połączyć Rosję z Turcją i pozwolić na dostawy na Stary Kontynent za zgodą Serbii, która chce mieć u siebie odnogę magistrali. Wyraziła na to zgodę w marcu tego roku. Nie wiadomo jednak, czy Komisja Europejska zgodzi się na uprzedni odcinek bułgarski na terytorium Unii.

Natomiast budowa sieci elektrociepłowni może być atrakcyjną propozycją dla tego kraju, pod warunkiem dostosowania ich do wymogów regulacyjnych Unii Europejskiej, z którą Serbia integruje się za pośrednictwem Wspólnoty Energetycznej.

GEH wielokrotnie próbował wejść na rynek europejskich, ale blokadą były regulacje. Z tego powodu firma musiała sprzedać elektrociepłownię w Kownie, której nie udało się dostosować do wymogów taryfowych Unii Europejskiej wynikających z regulacji dotyczących rozdziału właścicielskiego i konieczności stworzenia niezależnego podmiotu ustalającego taryfy.

Inwestycja serbska będzie możliwa dzięki stworzeniu joint venture GEH i NIS (51 do 49 procent udziałów). Elektrociepłownia będzie zlokalizowana w serbskim Pancevo. Nadwyżki energii mają trafić na rynek. Projekt ma kosztować 180 mln euro i przynieść zwrot w dekadę lub 12 lat. Rentowność wynosi 14 procent – wyliczają rozmówcy Kommiersanta z Gazpromu. 20-30 procent finansowania zapewni GEH, a resztę Gazprombank. Uruchomienie obiektu zaplanowano na 2020 rok.

Większość elektrociepłowni w Serbii opalana jest węglem. GEH rozważa budowę dwóch do czterech elektrociepłowni na szlaku odnogi Turkish Stream w Serbii. – Stworzyliśmy grupę roboczą, która rozważy opcję budowy kolejnych elektrociepłowni. Jest za wcześnie, by mówić o datach, ale będą miały związek z projektem Turkish Stream. Te obiekty powinny powstać w pobliżu gazociągu – zdradził Denis Fedorow stojący na czele GEH.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s