Nord Stream 2 ma sposób na ominięcie dyrektywy gazowej | Volkswagen zwolni 7000 urzędników i postawi na elektromobilność

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Financial Times informuje, że Nord Stream 2 może uniknąć jurysdykcji unijnej narzuconej przez dyrektywę gazową, jeżeli zostanie wydzielona osobna spółka do zarządzania projektem na terytorium lądowym i morskim Niemiec.

:Niemiecki Volkswagen zamierza zwolnić do siedmiu tysięcy pracowników administracji w następnych pięciu latach, by obniżyć koszty i wydać więcej na samochody elektryczne oraz autonomiczne.

:Jutro pod ministerstwem energii i w całej Polsce ma ruszyć Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. BiznesAlert.pl dotarł do organizatorów jednego ze strajków w ochronie klimatu.

Nord Stream 2 ma sposób na ominięcie dyrektywy gazowej

Financial Times informuje, że Nord Stream 2 może uniknąć jurysdykcji unijnej narzuconej przez dyrektywę gazową, jeżeli zostanie wydzielona osobna spółka do zarządzania projektem na terytorium lądowym i morskim Niemiec.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Dziennik donosi, że Nord Stream 2 AG należący w stu procentach do rosyjskiego Gazpromu rozważa wydzielenie osobnej spółki do zarządzania gazociągiem na odcinku, który ma się znaleźć na terytorium lądowego i wód terytorialnych Niemiec.

Zrewidowana dyrektywa gazowa zakłada, że projekt Nord Stream 2 będzie podporządkowany prawu unijnemu na tym odcinku, a podporządkowanie pozostałej części ma podlegać negocjacjom Komisji Europejskiej lub regulatora niemieckiego w imieniu Brukseli z Rosją. Plan wydzielenia spółki zakłada jednak, że tylko odcinek niemiecki zostanie podporządkowany prawu Unii Europejskiej.

Temat może być punktem spornym między Komisją Europejską i zwolennikami podporządkowania Nord Stream 2 prawu europejskiemu, a Niemcami. Jeżeli zasady unijne zostaną zastosowane tylko na odcinku gazociągu, nie wpłyną istotnie na jego założenia ekonomiczne – przekonuje Financial Times. Pełna implementacja mogłaby oznaczać wzrost kosztów i opóźnienie realizacji projektu.

 

Volkswagen zwolni 7000 urzędników i postawi na elektromobilność

Niemiecki Volkswagen zamierza zwolnić do siedmiu tysięcy pracowników administracji w następnych pięciu latach, by obniżyć koszty i wydać więcej na samochody elektryczne oraz autonomiczne.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Cięcia dotkną prawie 6 procent pracowników marki VW zatrudniającej obecnie 119 394 osób. Sprzedano pod nią w zeszłym roku 3,7 mln samochodów, ale wysokie koszty obniżyły marżę producenta. Marża w zeszłym roku wyniosła 3,8 procent, o dwie dziesiąte poniżej celu i cztery poniżej wyniku z 2017 roku. Firma planuje osiągnąć marżę w wysokości 6 procent w 2020 roku.

Volkswagen chce dzięki oszczędnościom zwiększyć przychód o 5,9 mln euro po 2023 roku. Zamierza również zatrudnić do 2000 pracowników w sektorze elektromobilności i zainwestować 4,6 mld euro w technologie informacyjne pozwalające cyfryzować wykorzystanie samochodu. Kierunek to stworzenie auta jak najbardziej autonomicznego.

 

USA wyprzedzą Rosję w ropie

Według Międzynarodowej Agencji Energii zapotrzebowanie na ropę na świecie będzie przyspieszać w następnym pięcioleciu. USA mają odpowiadać za 70 procent wzrostu podaży na rynku i wyprzedzić Rosję, zajmując drugą lokatę wśród największych producentów ropy, tuż po Arabii Saudyjskiej.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Stany Zjednoczone mają być drugim eksporterem ropy po Arabii, Rosja ma zająć trzecie miejsce. Obecnie zajmuje drugie.

Światowe wydobycie ma wzrosnąć o 5,9 mln baryłek dziennie, głównie dzięki USA, które mają zapewnić z tego 4 mln baryłek nowej podaży. W 2021 roku staną się eksporterem netto ropy, a w 2024 będą wysyłać jej więcej niż Rosja. Będzie to jednak możliwe tylko przy istotnych inwestycjach w ropociągi pozwalające doprowadzić surowiec do naftoportów w Zatoce Meksykańskiej.

W tym samym czasie w kartelu naftowym OPEC będzie rosnąć podaż tylko dzięki Irakowi (wzrost z 4,9 do 5,8 mln baryłek dziennie) oraz Zjednoczonym Emiratom Arabskim (z 3,35 mln do 3,85 mln baryłek dziennie). Tymczasem całkowite wydobycie w kartelu ma spaść o 400 tysięcy baryłek dziennie do 34,5 mln baryłek na dzień.

MAE przewiduje, że Rosja zwiększy wydobycie w drugiej połowie tego roku, kiedy ma się skończyć porozumienie naftowe przedłużone na pierwsze sześć miesięcy 2019 roku. Zakłada skoordynowaną redukcję państw OPEC i dwunastu producentów spoza niego o 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu z października 2018 roku, kiedy Rosja wydobywała 11,4 mln baryłek dziennie. W 2021 roku ma wydobywać już 11,8 mln baryłek na dzień.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s