NOPEC: USA mogą wysadzić porozumienie naftowe

Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR
Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR

USA mogą przyjąć regulację zwaną NOPEC, która ma ograniczyć kartel naftowy OPEC na rynku i załamać porozumienie naftowe.

NOPEC pozwoliłby USA pozwać kartel za ingerencję na rynku ropy poprzez skoordynowaną redukcję wydobycia w krajach członkowskich w ramach szerszego porozumienia z dwunastoma producentami spoza organizacji w grupie zwanej OPEC+. Ograniczenia na to półrocze zakładają spadek wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomów z października 2018 roku. OPEC+ rozważa przedłużenie układu.

Minister ropy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Mohammed Al Mazrouei ostrzegł, że wejście w życie NOPEC mogłoby sprawić, że kartel przestanie działać a każdy kraj członkowski będzie maksymalizował wydobycie według uznania. W jego przekonaniu następstwem mógłby być kolejny kryzys cen ropy.

Obecnie cena ropy Brent przekroczyła 68 dolarów za baryłkę ze względu na obawy rynku o możliwość pojawienia się niedoboru ropy na rynku ze względu na sankcje USA wobec Iranu oraz załamanie gospodarcze w Wenezueli, któremu również mogą w przyszłości towarzyszyć obostrzenia.

Bloomberg/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s