Rusza Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze | ITRE przegłosuje dziś rewizję dyrektywy gazowej | Putin uruchomi turbiny Siemensa na Krymie

Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru
Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru

:18 marca w Berlinie odbędzie się konferencja poświęcona współpracy gospodarczej Polski i Niemiec. Wśród tematów będzie współpraca w sektorze energetycznym. Wydarzenie otworzą minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.

:Na posiedzeniu Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) zostanie przegłosowany tekst dyrektywy gazowej zrewidowanej w uzgodnieniach trilogu. Regulacja obejmie sporny gazociąg Nord Stream 2. Wiele zależny nadal od interpretacji.

:Prezydent rosyjski Władimir Putin weźmie udział w uroczystości uruchomienia Elektrociepłowni Bałakława i Tauride na okupowanym Krymie.

Rusza Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze. Energetyka w agendzie

18 marca w Berlinie odbędzie się konferencja poświęcona współpracy gospodarczej Polski i Niemiec. Wśród tematów będzie współpraca w sektorze energetycznym. Wydarzenie otworzą minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.

MPiT/Wojciech Jakóbik

Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze: Cyfryzacja-Energia-Mobilność odbędzie się w ministerstwie gospodarki i energii Niemiec. To pierwsze wydarzenie tego typu mające zbliżyć do siebie przedsiębiorców z obu krajów. Zarejestrowało się niemal 400 przedstawicieli firm i instytucji z obu krajów. Przewidziane są dwustronne spotkania biznesowe.

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii podaje, że celem spotkania jest wsparcie współpracy Trójkąta Weimarskiego na rzecz promocji rozwiązań polskich, niemieckich i francuskich firm z obszaru nowych technologii, a także budowa europejskiego konsorcjum baterii do samochodów elektrycznych.

 

ITRE przegłosuje dziś rewizję dyrektywy gazowej. Czy obejmie cały Nord Stream 2?

Na posiedzeniu Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) zostanie przegłosowany tekst dyrektywy gazowej zrewidowanej w uzgodnieniach trilogu. Regulacja obejmie sporny gazociąg Nord Stream 2. Wiele zależny nadal od interpretacji.

Wojciech Jakóbik

Posłowie do PE z ITRE przegłosują projekt, by mógł trafić na obrady sesji plenarnej, potem do akceptacji ministrów energii krajów członkowskich zebranych na Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER). Prawo ma wejść w życie po 20 dniach od opublikowania go w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Rewizja dyrektywy gazowej ma sprawić, że odcinek na lądzie i wodach terytorialnych Niemiec będzie podlegał prawu Unii Europejskiej. Warunki aplikacji mają ustalić operator Nord Stream 2 AG oraz regulator niemiecki BnetzA z nadzorem Komisji Europejskiej. Prawo unijne będzie mogło zostać rozciągnięte także na pozostałą część gazociągu, ale pod warunkiem rozpoczęcia negocjacji Komisja Europejska-Rosja lub Niemcy-Rosja. Będzie to zależało od ostatecznej interpretacji prawa unijnego.

Putin uruchomi turbiny Siemensa na Krymie

Prezydent rosyjski Władimir Putin weźmie udział w uroczystości uruchomienia Elektrociepłowni Bałakława i Tauride na okupowanym Krymie.

Meduza/Wojciech Jakóbik

Prezydent będzie brał udział w uruchomieniu tamtejszych turbin gazowych za pośrednictwem połączenia wideo. Turbiny pochodzą od niemieckiego Siemensa. Według tej firmy zostały dostarczone na Krym bez jej wiedzy i z pogwałceniem sankcji zachodnich nałożonych na Rosjan po nielegalnej aneksji półwyspu.

Portal Meduza przypomina, że według Siemensa spór o turbiny jest powodem opóźnienia rozpoczęcia pracy elektrociepłowni krymskich. Pierwotnie miały ją zacząć w marcu 2018 roku. Krym jest zależny od dostaw energii i gazu z Ukrainy kontynentalnej. Rosjanie zamierzają uniezależnić go za pomocą nowych inwestycji energetycznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s