Ciepła zima obniża sprzedaż Gazpromu w Europie | Rosja uniezależnia Krym dzięki turbinom Siemensa

Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft

:Dostawy gazu rosyjskiego do Europy i Turcji spadły o 8,2 procent w okresie od pierwszego stycznia do 15 marca 2019 roku.

:Rosyjskie Wiedomosti informują o uruchomieniu turbin Siemensa w elektrociepłowniach na Krymie. Dzięki nim moc zainstalowana na Półwyspie Krymskim znajdującym się pod okupacją Rosji wynosi ponad 2 GW i dzięki temu staje się on niezależny od importu energii, który odbywał się z Ukrainy kontynentalnej, a po jego przerwaniu z Rosji za pośrednictwem tak zwanego mostu energetycznego.

:Przemysł, sygnalizacja świetlna i telefonia komórkowa zostały doświadczone ograniczeniami poboru energii w Republice Południowej Afryki.

Ciepła zima obniża sprzedaż Gazpromu w Europie

Dostawy gazu rosyjskiego do Europy i Turcji spadły o 8,2 procent w okresie od pierwszego stycznia do 15 marca 2019 roku.

Platts/Wojciech Jakóbik

Oznacza to, że Gazprom sprzedał wówczas 40,8 mld m sześc. To sprzedaż liczona bez krajów Wspólnoty Niepodległych Państw i Ukrainy. Rosjanie spodziewają się dalszego wpływu wyższych temperatur na sprzedaż. Sprzedaż w marcu wynosiła średnio 540 mln metrów sześc. na dobę. To mniej niż 568 mln ze stycznia.

Mimo to Gazprom spodziewa się wysokiej sprzedaży w całym 2019 roku i zamierza utrzymać rekordowy poziom z 2018 roku kiedy sprzedał 201 mld m sześc. gazu do Europy. Powodem ma być rosnąca zależność Europy od importu gazu. Zdaniem Eleny Burmistrowej stojącej na czele Gazprom Exportu spadek podaży ze złóż europejskich spowoduje, że sięgnie ona po więcej gazu z zagranicy, w tym z Rosji.

 

Rosja uniezależnia Krym dzięki turbinom Siemensa

Rosyjskie Wiedomosti informują o uruchomieniu turbin Siemensa w elektrociepłowniach na Krymie. Dzięki nim moc zainstalowana na Półwyspie Krymskim znajdującym się pod okupacją Rosji wynosi ponad 2 GW i dzięki temu staje się on niezależny od importu energii, który odbywał się z Ukrainy kontynentalnej, a po jego przerwaniu z Rosji za pośrednictwem tak zwanego mostu energetycznego.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Elektrociepłownie Tawriczeska i Bałakława, odpowiednio w Symferopolu i Sewastopolu, będą pokrywać około 90 procent zapotrzebowania półwyspu na energię elektryczną – wyliczają przedstawiciele Rostecu, który jest właścicielem obiektów za pośrednictwem Technopromexportu. Według prezydenta Władimira Putina taka ilość mocy na Krymie pozwoli w przyszłości półwyspowi dzielić się energią z Rosją. Rosjanie zainstalowali tam także trzy mobilne siłownie o mocy około 400 MW, które zostaną usunięte po uruchomieniu nowych elektrociepłowni. Maksymalne zapotrzebowanie na moc na Krymie w 2018 roku wyniosło 1,4 GW.

Budowa obiektów ruszyła w 2014 roku. Zostały do niej wykorzystane cztery turbiny Siemens Gas Turbine Technology, które dotarły tam – zgodnie z oficjalnym stanowiskiem spółki-matki z Niemiec – wbrew jej woli, bo pierwotnie miały dotrzeć do Rosji, do elektrociepłowni w Tamanie. Sądowe próby uzyskania zadośćuczynienia spełzły na niczym.

– Podjęliśmy wszelkie działania na gruncie prawnym, które mogłyby unieważnić kontrakt na dostawę turbin Technopromexportowi, ale nie uzyskaliśmy oczekiwanych rezultatów – przyznał Aleksander Liberow, prezes Siemensa w Rosji, w rozmowie z Wiedomostiami. Nowe kontrakty Siemensa mają zawierać zapis o konkretnej lokalizacji, w której zostanie zainstalowana dana turbina.

 

Blackouty zmuszają RPA do ograniczenia poboru energii

Przemysł, sygnalizacja świetlna i telefonia komórkowa zostały doświadczone ograniczeniami poboru energii w Republice Południowej Afryki.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Państwowy monopolista Eskom przeprasza obywateli za utrudnienia wywołane koniecznością ograniczenia poboru energii wywołanego usterkami kluczowych jednostek wytwórczych w RPA połączonych z cyklonem, który odciął kraj od importu energii z Mozambiku. W stolicy Johannesburgu nie działała uliczna sygnalizacja świetlna, a robotnicy musieli skończyć wcześniej pracę, by przejść przez bramy do domów zasilane energią elektryczną przed godziną zaplanowanej przerwy dostaw.

Według krajowego regulatora gospodarka płaci 140 mln dolarów dziennie z tytułu niedostarczenia energii elektrycznej. Rząd planuje dokonać rozdziału właścicielskiego Eskomu i sprzedać nieefektywne aktywa, czyli głównie elektrownie węglowe, których wiek sięga średnio 37 lat.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s