Jest nowy prezes Ukrtransgazu. Polak w zarządzie | Czy Niemcy zdradzą zieloną rewolucję z Nord Stream 2? | Exxon Mobil chce przełamać zaklęty krąg rewolucji łupkowej

Skała łupkowa. Fot. Wikimedia Commons
Skała łupkowa. Fot. Wikimedia Commons

:Jest nowy szef spółki-córki Naftogazu odpowiedzialnej za gazociągi przesyłowe i magazyny gazu na Ukrainie do zakończenia reformy gazowej. W zarządzie znalazł się także Polak, Paweł Stańczak.

:Portal zwolenników energetyki odnawialnej Energy Transition opublikował tekst, w którym postawiona została teza, że Niemcy mogą postawić na gaz zamiast OZE ze względu na projekt Nord Stream 2.

:W pobliżu Carlsbad w Nowym Meksyku powstaje największy projekt wydobywczy Exxona na Zagłębiu Permskim rozciągającym się od tego stanu po Teksas. W tamtym obszarze rośnie liczba odwiertów. W tym miesiącu firmy wydobywcze wykonały ich 75. To o 31 odwiertów więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Jest nowy prezes Ukrtransgazu. Polak w zarządzie

Jest nowy szef spółki-córki Naftogazu odpowiedzialnej za gazociągi przesyłowe i magazyny gazu na Ukrainie do zakończenia reformy gazowej. W zarządzie znalazł się także Polak, Paweł Stańczak.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

Serhij Aleksiejenko będzie pełnił obowiązki prezesa Ukrtransgazu. Wcześniej był w zarządzie Naftogazu. W zarządzie znajdą się jeszcze Tatiana Fedorow i Hyunchan Kahn, a także Paweł Stańczak z Polski.

Stańczak stoi na czele spółki, która przejmie zarządzanie gazociągami na Ukrainie po zakończeniu reformy gazowej, której elementem będzie rozdział właścicielski w sektorze. Spółka nazywa się Magistralne Gazoprowody Ukrainy (MGU). Stańczak objął stanowisko jej prezesa w lutym tego roku.

 

Czy Niemcy zdradzą zieloną rewolucję z Nord Stream 2?

Portal zwolenników energetyki odnawialnej Energy Transition opublikował tekst, w którym postawiona została teza, że Niemcy mogą postawić na gaz zamiast OZE ze względu na projekt Nord Stream 2.

Energy Transition/Wojciech Jakóbik

Węgiel odpowiada obecnie za około 40 procent energii wytwarzanej w Niemczech. Według Energy Transition mógłby go zastąpić gaz z gazociągu Nord Stream 2. Pada teza, że rozwój OZE jest specjalnie hamowany po to, aby mogła się rozwijać energetyka gazowa wspierana przez największe koncerny krajowe, na czele z E.on i BASF, które są partnerami finansowymi spornego gazociągu z Rosji do Niemiec.

– Tani gaz będzie czynił opłacalnym przejście z jednego paliwa kopalnego do innego poprzez zwiększenie wykorzystania istniejących elektrowni gazowych i budowę nowych. Według Julii Verlinden z Partii Zielonych będzie to oznaczało przedłużenie procesu transformacji energetycznej od paliw kopalnych ku OZE.

Zużycie gazu w Niemczech może wzrosnąć o 8 procent tylko w 2022 roku. Tymczasem komisja węglowa ustaliła na ten rok pierwsze działania w ramach planu odejścia od węgla do 2035-38 roku. Energy Transition ostrzega, że zielona rewolucja w Niemczech może zostać zahamowana przez rozwój sektora gazowego.

 

Exxon Mobil chce przełamać zaklęty krąg rewolucji łupkowej

W pobliżu Carlsbad w Nowym Meksyku powstaje największy projekt wydobywczy Exxona na Zagłębiu Permskim rozciągającym się od tego stanu po Teksas. W tamtym obszarze rośnie liczba odwiertów. W tym miesiącu firmy wydobywcze wykonały ich 75. To o 31 odwiertów więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Dyrektor wykonawczy Exxon Mobil Darren Woods twierdzi, że dzięki projektowi pod Carlsbad jego firma „zmieni zasady gry”. Ma przynosić dwucyfrowe zwroty nawet przy cenie ropy poniżej 35 dolarów za baryłkę. Obecnie teksańska mieszanka WTI kosztuje na giełdzie 58 dolarów.

Oznaczałoby to, że wydobycie Exxona byłoby niewrażliwe na zmianę ceny baryłki. Do tej pory w sektorze łupkowym liczba odwiertów rosła wraz z wzrostem cen ropy naftowej, a spadała, jeżeli baryłka traciła wartość do poziomu poniżej granicy opłacalności wydobycia, która znajduje się między 40 a 50 dolarami. Granica rentowności poniżej 35 dolarów oznacza, że złoże Exxona będzie rentowne nawet pomimo nowego kryzysu cen ropy.

Podobnie może być z innymi firmami sięgającymi po zasoby Zagłębia Permskiego. Wydobycie z tamtego obszaru ma dawać 5,4 mln baryłek dziennie do 2023 roku. To więcej niż wydobywa którykolwiek kraj członkowski kartelu OPEC poza Arabią Saudyjską. W zagłębiu są już obecne Exxon, Chevron, Shell i BP. Największymi graczami w regionie mają zostać Exxon z planowanym wydobyciem miliona baryłek dziennie do 2024 roku i Chevron, który chce wydobywać 900 tysięcy baryłek do 2023 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s