Gazprom przyznaje, że LNG z USA zagrozi mu w Europie | Spór Gazprom-Naftogaz utknął w sądzie | Niemiecka firma broni Nord Stream 2 i współpracy z Rosją

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:Przedstawiciel Gazpromu przyznał, że dostawy gazu skroplonego z USA będą dla tej firmy główną konkurencją w 2019 roku. Po to źródło sięga m.in. polskie PGNiG.

:Przeciąga się spór Gazprom-Naftogaz o 2,7 mld dolarów, który może wpłynąć na Nord Stream 2.

:Zdaniem przedstawiciela niemieckiego Wintershalla rezolucja Parlamentu Europejskiego przeciwko Nord Stream 2, nie zatrzyma spornego projektu. Współzależność tej firmy z Rosjanami sięga jednak dalej niż ta inwestycja.

Gazprom przyznaje, że LNG z USA zagrozi mu w Europie

Przedstawiciel Gazpromu przyznał, że dostawy gazu skroplonego z USA będą dla tej firmy główną konkurencją w 2019 roku. Po to źródło sięga m.in. polskie PGNiG.

Zmiana tonu

– To oczywiste, że LNG będzie głównym rywalem w walce o klienta europejskiego – powiedział Siergiej Komlew odpowiedzialny w Gazpromie za przygotowywanie kontraktów.

To pierwsza taka deklaracja spółki, która do tej pory lekceważyła zagrożenie ze strony LNG z USA. Teraz przyznaje, że może ono mieć wpływ na jej poczynania w Europie. Oznacza to zmianę tonu w stosunku do deklaracji, że amerykański gaz skroplony musi być droższy od gazu z Rosji.

Do Europy trafia coraz więcej LNG z USA. Według Komisji Europejskiej w styczniu 2019 roku dotarło 1,3 mld m sześc. w porównaniu z 102 mln m sześć. w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Amerykanie są po Katarze i Nigerii trzecimi dostawcami LNG do Europy z udziałem na poziomie 12,6 procent.

Teraz Polska

Podobną tendencję widać w zakupach polskiego PGNiG. Jednak prawdziwa zmiana nastąpi dopiero w następnej dekadzie. w 2018 roku import z kierunku wschodniego stanowił 66,8 procent całej struktury importu PGNiG (w roku 2016 stanowił 88,9 procent). Import LNG stanowił zaś ponad 20 proc. struktury importu (w roku 2016 stanowił 8,4 procent).

PGNiG podaje, że już w 2019 roku dotrą do Polski pierwsze dostawy LNG od Cheniere w ramach zawartych w 2018 roku długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA. Dzięki kontraktom na zakup amerykańskiego LNG, w latach 2023 – 2042, PGNiG będzie dodatkowo corocznie dysponowało portfelem ponad 7,3 mld m³ po regazyfikacji (około. 5,5 mln ton gazu skroplonego).

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Spór Gazprom-Naftogaz utknął w sądzie

Przeciąga się spór Gazprom-Naftogaz o 2,7 mld dolarów, który może wpłynąć na Nord Stream 2.

Naftogaz/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

15 marca w Wysokim Sądzie Anglii i Walii odbyły się przesłuchania w sprawie realizacji na terenie Anglii i Walii wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, który zasądził rosyjskiemu Gazpromowi karę na rzecz ukraińskiego Naftogazu.

Naftogaz podaje, że sąd nałożył na rosyjski Gazprom dodatkowe zobowiązania, w tym zakaz ukrywania lub wycofywania aktywów z terenów pod jurysdykcją Anglii i Wielkiej Brytanii. Ma także przelać na konto jednego z banków pieniądze, które będą gwarancją egzekucji wyroku sądu.

Jeżeli Gazprom nie wypełni wymogów sądu, może otrzymać karę albo zarzuty pod adresem jego dyrektorów. Dopiero wówczas Naftogaz będzie mógł kontynuować egzekucję wyroku arbitrażu. Do tej pory aktywa Gazpromu w Holandii zostały zamrożone do rozstrzygnięcia w sądzie. Wyrok sądu angielskiego nie zmienia tego stanu rzeczy.

Kommiersant podaje, że decyzja Wysokiego Sądu Anglii i Walii faktycznie zawiesza proces odzyskiwania 2,6 mld dolarów należności przez Naftogaz. Firma chciała zająć udziały Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Steram 2 AG odpowiedzialnych za gazociągi o takich samych nazwach, które są zarejestrowane na Wyspach.

Gazprom utrzymuje, że wskutek wyroku angielskiego sądu proces jest zawieszony do rozstrzygnięcia apelacji Gazpromu złożonej w sądzie hrabstwa Svea w Szwecji w sprawie wyroku trybunału arbitrażowego na korzyść spółki ukraińskiej. Arbitraż dotyczył warunków dostaw gazu przez Ukrainę, a Gazprom nie uznaje jego wyroku.

Naftogaz utrzymuje, że apelacja zostanie rozstrzygnięta „w nieodległym czasie”. Gazprom przekonuje, że nadal nie ma daty następnych przesłuchań. Rozmówcy Kommiersanta przekonują, że spór może zostać rozstrzygnięty dopiero w przyszłym roku. Tymczasem umowa przesyłowa Gazprom-Naftogaz kończy się 31 grudnia 2019 roku.

 

Niemiecka firma broni Nord Stream 2 i współpracy z Rosją

Zdaniem przedstawiciela niemieckiego Wintershalla rezolucja Parlamentu Europejskiego przeciwko Nord Stream 2, nie zatrzyma spornego projektu. Współzależność tej firmy z Rosjanami sięga jednak dalej niż ta inwestycja.

Wojciech Jakóbik

– To nie pierwsza taka rezolucja. Nie może zatrzymać projektu. Ciekawy jest dla mnie fakt, że większość w głosowaniach w tej sprawie robi się coraz mniejsza za każdym razem – mówił Mario Mehren, prezes Wintershallu. – Zwolennicy poprawy klimatu powinni przestać torpedować takie projekty. Mamy smutne i znane doświadczenie South Stream. Czy było dobre dla kogokolwiek w przemyśle Turcji albo Niemiec? – pytał retorycznie. Odniósł się w ten sposób do projektu gazociągu południowego z Rosji do Bułgarii, który został zablokowany przez Komisję Europejską, a także oporu Partii Zielonych w Parlamencie Europejskim przeciwko Nord Stream 2.

13 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa m.in. do porzucenia Nord Stream 2. To gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który zgodnie z planem ma być gotowy do końca 2019 roku. Wintershall jest jednym z partnerów finansowych projektu.

Współpraca Wintershalla z Rosjanami wykracza poza Nord Stream 2. Mehren zapowiedział na konferencji wynikowej, że Wintershall ma śmiałe plany stania się „największą niezależną spółką gazową w Europie” dzięki połączeniu z DEA. Chce wydobywać na koniec dekady 800 tysięcy ekwiwalentu baryłek ropy (wzrost o 40 procent z obecnych 575 tysięcy).

Wintershall to spółka-córka niemieckiej BASF, która podpisała we wrześniu 2018 roku porozumienie z LetterOne należącą do oligarchy rosyjskiego Michaiła Friedmana w sprawie stworzenia joint venture Wintershall i DEA o nazwie Wintershall DEA. W średnim terminie ma odbyć się ogłoszenie oferty publicznej na akcje nowego tworu.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s