Gazprom obiecuje opozycji na Ukrainie normalizację za tańszy gaz | Rośnie atrakcyjność dostaw LNG do Europy

Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku – Naftogaz.

:Dwaj liderzy opozycji prorosyjskiej na Ukrainie otrzymali od Rosji propozycję rabatu na dostawy gazu ziemnego od Gazpromu.

:Ambasada USA na Ukrainie wyraziła zaniepokojenie decyzją rządu o zmianie statutu Naftogazu, która pozwala mu ręcznie sterować spółką.

:Ekonomiści obawiają się recesji. Cena ropy naftowej spada.

:Atrakcyjność dostaw gazu skroplonego do Europy rośnie przez znaczny spadek cen w Azji.

Gazprom obiecuje opozycji na Ukrainie normalizację za tańszy gaz

Dwaj liderzy opozycji prorosyjskiej na Ukrainie otrzymali od Rosji propozycję rabatu na dostawy gazu ziemnego od Gazpromu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Jurij Bojko, były minister energetyki i przemysłu węglowego w rządzie Mykoły Azarowa i kandydat na prezydenta Ukrainy, a także lider Platformy Obywatelskiej-Za Życie Wiktor Miedwiedczuk rozmawiali z premierem rosyjskim Dmitrijem Miedwiediewem oraz prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem w Moskwie – donosi Kommiersant. Wcześniej prezydent rosyjski Władimir Putin ocenił, że faktycznym problemem w relacjach z Ukrainą jest postawa obecnych władz w Kijowie. Za tydzień odbywają się wybory, a działania opozycji i Rosji mogą wpłynąć na ich wynik.

Prezydent i kandydat w wyborach prezydenckich Petro Poroszenko uznał działanie Bojki i Medwedczuka za zdradę i ponowne umożliwienie Rosji „gazowych gier” z Ukrainą. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma rozpocząć śledztwo w tej sprawie.

Bojko miał rozmawiać o umowie przesyłowej Ukraina- Rosja, która wygasa z końcem tego roku. Gazprom miał wyrazić gotowość do negocjacji na temat nowego kontraktu. Tymczasem Komisja Europejska-Ukraina i Rosja negocjują nowy kontrakt, który miałby zastąpić obecny i zawierać zapisy zgodne z prawem antymonopolowym Unii Europejskiej.

Rosja miała zaproponować „normalizację stosunków” w zamian za tańszy gaz. Zdaniem prezesa Gazpromu rabat oznaczałby spadek cen dla gospodarstw domowych o jedną czwartą. Naftogaz skomentował tę propozycję na Twitterze, że w sporze arbitrażowym o obecną umowę uzyskał w sądzie wyrok o konieczności obniżenia ceny gazu o połowę, czyli dwa razy więcej, niż chcą zapewnić w Rosji przedstawiciele opozycji.

Gazprom miał także zgłosić gotowość do powrotu do idei powołania konsorcjum trójstronnego do zarządzania gazociągami ukraińskimi znanej z czasów rządu Azarowa, „jeżeli taka będzie wola strony ukraińskiej”. Obecne władze Ukrainy dążą do stworzenia konsorcjum z udziałem spółek zachodnich i prawnie wykluczyły możliwość udziału Gazpromu. Kommiersant przyznaje, że to zmiana stanowiska Gazpromu, który w ostatnich latach odrzucał możliwość wejścia do konsorcjum. Wiktor Medwedczuk wyraził poparcie takiego pomysłu.

Bojko zajmuje czwarte miejsce w sondażach wyborczych za Wołodymyrem Zełeńskim, Julią Tymoszenko i Petrem Poroszenko.

 

Zmiany w sektorze gazowym na Ukrainie niepokoją USA

Ambasada USA na Ukrainie wyraziła zaniepokojenie decyzją rządu o zmianie statutu Naftogazu, która pozwala mu ręcznie sterować spółką.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

BiznesAlert.pl informował, że Ukraińcy postanowili przywrócić rządowi możliwość wybierania członków zarządu. Według ambasady amerykańskiej jest to powód do niepokoju. – Uważnie przyglądamy się niespodziewanym zmianą statutu Naftogazu Ukrainy i jesteśmy zaniepokojeni potencjalnym konsekwencjami – oświadczyła ambasada na Twitterze.

Zmiany w statucie dotyczyły także pozycji członków zarządu, których kadencja ma ulegać automatycznemu zakończeniu wraz z końcem kontraktu, a także zmiany Naftogazu ze spółki publicznej na giełdową.

Naftogaz jest obecnie w toku reformy, która ma doprowadzić do rozdziału właścicielskiego zgodnego z przepisami Unii Europejskiej. Obecnie wydobywa gaz, zarządza jego przesyłem za pośrednictwem spółki-córki Ukrtransgaz i wyznacza taryfy przesyłowe. Po rozdziale będzie odpowiadał za sektor upstream, a spółka Magistralne Gazoprowody Ukrainy stanie się operatorem gazociągów, który będzie niezależnie wyznaczał taryfy przesyłowe. Proces ma zostać ukończony do początku nowego roku.

 

Strach przed recesja obniża cenę ropy

Ekonomiści obawiają się recesji. Cena ropy naftowej spada.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Ceny ropy naftowej spadły ze względu na rosnące obawy przed recesją w Stanach Zjednoczonych. Ropa Brent kosztowała 66,56 dolarów za baryłkę. Baryłka WTI była warta 58,52 dolarów. Obie zanotowały spadek wartości bliski procenta. Od zeszłego tygodnia straciły ponad 3 procent i jest to największy spadek od listopada 2018 roku.

Niepokój o recesję pojawił się po informacji Rezerwy Federalnej o spadku wartości dziesięcioletnich obligacji rządowych po raz pierwszy od 2007 roku. Ekonomiści poczytują ten sygnał jako zapowiedź recesji. Obawy potęgują słabe wyniki produkcji w Niemczech, które rodzą obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.

 

Rośnie atrakcyjność dostaw LNG do Europy

Atrakcyjność dostaw gazu skroplonego do Europy rośnie przez znaczny spadek cen w Azji.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Spada cena LNG w Azji. Powodem jest m.in. spadek zapotrzebowania. Z tego powodu ceny kontraktów terminowych Japan-Korea Marker wynosiły 4,429 dolarów za mBtu. To poziom najniższy od kwietnia 2016 roku. Oznacza to, że ceny są tam obecnie niższe niż w Europie.

Powodem spadku wartości LNG jest także wzrost podaży. Według Energy Aspects wzrosła ona w lutym o 12 procent w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Ośrodek przewiduje wzrost podaży w tym roku o 10 procent.

Z tego powodu może wzrosnąć atrakcyjność dostaw gazu skroplonego do Europy. Liczba dostaw LNG rośnie m.in. w Polsce. PGNiG chwaliło się na konferencji wynikowej, że do końca marca zakontraktowało już cztery dostawy spotowe, podczas gdy w całym 2018 roku sprowadziło pięć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s