Nord Stream 2 nie boi się weta Danii ani sankcji USA | Kommiersant przyznaje, że LNG może zagrozić Gazpromowi w Europie

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:Reuters podaje, że rosyjska spółka Nord Stream 2 AG liczy na to, że otrzyma zgodę Danii na budowę odcinka gazociągu o tej samej nazwie na tyle szybko, aby możliwe było ukończenie projektu zgodnie z planem do końca 2019 roku.

:Unia Europejska może przejść na euro w rozliczeniach za dostawy energii elektrycznej.

:Kommiersant pisze o spadku cen LNG w Azji uatrakcyjniającym rynek europejski dla dostawców z USA i Kataru, o którym pisaliśmy wcześniej na BiznesAlert.pl.

:Gazprom Nieft objęty sankcjami zachodnimi będzie współpracował technologicznie z amerykańskim Schlumbergerem. Eksperci obu firm mają razem pracować przy pomiarach odwiertów.

Nord Stream 2 nie boi się weta Danii ani sankcji USA

Reuters podaje, że rosyjska spółka Nord Stream 2 AG liczy na to, że otrzyma zgodę Danii na budowę odcinka gazociągu o tej samej nazwie na tyle szybko, aby możliwe było ukończenie projektu zgodnie z planem do końca 2019 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rzecznik Nord Stream 2 AG należącej w stu procentach do rosyjskiego Gazpromu, Jens Mueller, powiedział, że istnieją „solidne podstawy” by liczyć na to, że władze duńskie zajmą się drugim wnioskiem firmy przedstawionym w sierpniu 2018 roku w ciągu ośmiu do dwunastu miesięcy, co pozwoliłoby ukończyć gazociąg na czas.

Chodzi o szlak alternatywny wytyczony przez duńską wyłączną strefę ekonomiczną ale poza jej wodami terytorialnymi, na których obowiązuje prawo pozwalające Danii zablokować projekt na gruncie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Pierwotna trasa przebiega przez te wody.

Mueller twierdzi, że w razie opóźnienia decyzji Duńczyków firma może sprowadzić dodatkowe statki na budowę magistrali na Morzu Bałtyckim. Przy tempie budowy znanym z odcinka szwedzkiego firma powinna ukończyć fragment na wodach duńskich w miesiąc.

Zdaniem rzecznika Nord Stream 2 AG sporny projekt nie jest zagrożony przez sankcje USA. – Z punktu widzenia istniejących ram prawnych musimy stwierdzić, że Nord Stream 2 nie ucierpi – przekonywał rzecznik cytowany przez Reutersa.

 

 

Euro zamiast dolara w umowach energetycznych?

Unia Europejska może przejść na euro w rozliczeniach za dostawy energii elektrycznej.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Według komisarza ds. energii i klimatu Miguela Ariasa Canete większość obecnych kontraktów długoterminowych jest rozliczana w dolarach. Tylko 20 procent z nich jest wyliczane w euro. Zdaniem Canete przez to rośnie ryzyko kursowe, a spada rola waluty europejskiej na świecie. Jego zdaniem brexit może być dobrą okazją do zwiększenia roli euro w transakcjach energetycznych.

 

 

 

Kommiersant przyznaje, że LNG może zagrozić Gazpromowi w Europie

Kommiersant pisze o spadku cen LNG w Azji uatrakcyjniającym rynek europejski dla dostawców z USA i Kataru, o którym pisaliśmy wcześniej na BiznesAlert.pl.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jurij Borsukow z Kommiersanta przyznaje, że ceny gazu skroplonego w Azji są na tyle niskie, że paliwo może zacząć wypierać rosyjski gaz w Europie. Problemem może być jego zdaniem fakt, że amerykańskie wydobycie jest prowadzone na granicy opłacalności i może zostać ograniczone.

Gaz na giełdzie europejskiej TTF kosztował 4,8 USD za mBtu a na spocie JKM w Japonii i Korei – 4,43 dolary. Oznacza to, że bardziej opłaca się słać LNG do Europy.

Konkurencja LNG może być poważną przeszkodą na drodze Gazpromu do powtórzenia rekordu dostaw do Europy z 2018 roku. W tym roku na rynek ma wejść gaz z nowych gazoportów w USA i Australii, który zwiększy podaż o 46 mld m sześc. (o 27 procent w stosunku do 2018 roku).

Zdaniem Borsukowa eksport LNG z USA jest obecnie nierentowny, ale firmy, które zapłaciły już za przepustowość terminali będą go kontynuować, bo w innym wypadku ich straty byłyby jeszcze większe. Autor tekstu przekonuje, że klienci muszą płacić dostawcom z USA 115 procent ceny z giełdy Henry Hub i dodać do tego koszty transportu. Tymczasem formuła cenowa z kontraktu PGNiG-Cheniere według informacji BiznesAlert.pl jest naliczana w uzależnieniu od poziomów z wspomnianego TTF.

Rozmówcy Kommiersanta wskazują, że spadek cen LNG w Azji dotyczy rynku spot, a stanowi on 23 procent kontraktów. Te zawierane długoterminowo z indeksem ceny ropy naftowej (jak pierwszy kontrakt katarski w Polsce) mają ich zdaniem kosztować nawet 11,2 USD za mBtu. Spadek cen ma mieć charakter sezonowy.

Również analitycy Gazpromu przyznają już, że LNG może stanowić konkurencję. BiznesAlert.pl cytował Siergieja Komlewa odpowiedzialnego w tej firmie za kontrakty, który ocenił, że gaz skroplony „będzie głównym rywalem (Gazpromu – przyp. red.) w walce o klienta europejskiego”.

 

Amerykanie pomogą Gazprom Nieftowi tak, by nie naruszyć sankcji

Gazprom Nieft objęty sankcjami zachodnimi będzie współpracował technologicznie z amerykańskim Schlumbergerem. Eksperci obu firm mają razem pracować przy pomiarach odwiertów.

Wojciech Jakóbik

Sankcje zachodnie zostały wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i jej agresji na wschodzie Ukrainy. Zakazują m.in. współpracy przy wydobyciu ropy ze złóż podmorskich. Natomiast Gazprom Nieft i Schlumberger mają razem dokonywać pomiarów na wykonanych odwiertach.

Firmy podpisały pierwsze porozumienie o współpracy w 2011 roku. Współpracą zajmie się spółka-córka Gazprom Nieftu – Gazpromnieft-Nojabrsknetegazgeofizika. Schlumberger zapewni wsparcie inżynieryjne i wyszkoli załogi.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s