Prezydent Ukrainy obiecuje przed wyborami koniec importu gazu w 2021 lub 2022 roku | Putintern popiera rozmowy gazowe opozycji ukraińskiej z Gazpromem

:Prezydent Ukrainy i kandydat w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 31 marca Petro Poroszenko obiecał, że jego kraj stanie się niezależny od dostaw gazu zza granicy w 2021 lub 2022 roku.

:Wiktor Medwedczuk i Jurij Bojko reprezentujący Blok Opozycyjny-Za Życie rozmawiali z Gazpromem o nowych warunkach dostaw gazu przez Ukrainę w wypadku zwycięstwa ich frakcji. Ten ruch uderzył w rząd ukraiński prowadzący rozmowy w tej sprawie, ale spodobał się niektórym w Europie.

Prezydent Ukrainy obiecuje przed wyborami koniec importu gazu w 2021 lub 2022 roku

Prezydent Ukrainy i kandydat w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 31 marca Petro Poroszenko obiecał, że jego kraj stanie się niezależny od dostaw gazu zza granicy w 2021 lub 2022 roku.

TASS/Wojciech Jakóbik

Poroszenko zapowiedział, że jeśli powiedzie się reforma gazowa na Ukrainie stanie się ona niezależna od importu gazu w „dwa czy trzy lata”. – Podkreślam, że jeśli przekroczymy punkt bez odwrotu w 2019 roku, Ukraina stanie się niezależna energetycznie i przestaniemy importować gaz – powiedział telewizji ICTV cytowanej przez agencję TASS.

Tłumaczył, że wspomniany punkt bez odwrotu to wybory prezydenckie, w których bierze udział. Zapewnił, że wybór proeuropejskiego prezydenta (w domyśle Petra Poroszenki) zagwarantuje pożegnanie z sowieckim dziedzictwem na Ukrainie.

– Wybory będą wolne, przejrzyste i sprawiedliwe. Będą okazją do ruszenia naprzód i przekroczenia punktu bez odwrotu ku Związkowi Sowieckiemu i imperium rosyjskiemu – powiedział prezydent. – Wybory prezydenckie i parlamentarne w 2019 roku są takim punktem bez odwrotu, bo nastąpią dwa ważne wydarzenia: stworzenie proeuropejskiej koalicji w parlamencie i wybór prezydenta proeuropejskiego, przywódcy, który będzie bronił praw obywatelskich – mówił.

Wybór Poroszenki na prezydenta ma gwarantować kontynuację reformy gazowej będącej owocem integracji z Unią Europejską w ramach Wspólnoty Energetycznej i warunkiem utrzymania pomocy finansowej z Zachodu.

Ukrtransgaz informował w styczniu, że w 2018 roku Ukraina importowała gaz tylko z terytorium Unii Europejskiej. W zeszłym roku 61 procent gazu docierało nad Dniepr przez Słowację, 32 procent – przez Węgry i 7 procent – przez Polskę. Nie sprowadza go od Gazpromu od listopada 2015 roku. Trwa spór o warunki dostaw i przesyłu w trybunale arbitrażowym w Sztokholmie.

Ewentualne zakończenie importu gazu ziemnego przez Ukrainę może mieć znaczenie dla Polaków z PGNiG, którzy planują rozwijać dostawy na ten rynek.

 

Putintern popiera rozmowy gazowe opozycji ukraińskiej z Gazpromem

Wiktor Medwedczuk i Jurij Bojko reprezentujący Blok Opozycyjny-Za Życie rozmawiali z Gazpromem o nowych warunkach dostaw gazu przez Ukrainę w wypadku zwycięstwa ich frakcji. Ten ruch uderzył w rząd ukraiński prowadzący rozmowy w tej sprawie, ale spodobał się niektórym w Europie.

112/Wojciech Jakóbik

Rozmowy Medwedczuka i Bojki z premierem rosyjskim Dmitrijem Miedwiediewem oraz prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem mogą mieć wpływ na wybory prezydenckie, które odbędą się nad Dnieprem 31 marca. Uderzają także w negocjacje Komisja Europejska-Ukraina-Rosja, które zmierzają do zawarcia nowego kontraktu o przesyle gazu rosyjskiego przez terytorium ukraińskie po zakończeniu obecnego, który wygasa z końcem 2019 roku.

Rozmowy skomentowali przychylnie Nicolas Bay reprezentujący w Parlamencie Europejskim Front Narodowy Marine Le Pen oraz Jiri Payne reprezentujący Partię Wolnych Obywateli i były doradca prezydenta Vaclava Klausa. Są to politycy prorosyjscy.

– Rozmowy oznaczają, że możemy się komunikować i uniknąć konfliktu – mówi Payne cytowany przez portal 112. Zdaniem Baya jest to wkład w deeskalację konfliktu na Ukrainie. Mówi o siłach prozachodnich w rządzie na Ukrainie, które „grają we własną grę przeciwko Rosji”. – Nie jest to w interesie Ukrainy czy Europy – ocenił poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s